Gry i zabawy przedszkolaka - co robić z dzieckiem w domu?

Gry i zabawy

Kiedy za oknem szaro, pochmurno i deszczowo, a aura w niczym nie przypomina pięknej złotej jesieni, zastanawiamy się, w jaki sposób uatrakcyjnić dzieciom czas w domu. A to nie lada wyzwanie..

 

Dzieci w wieku przedszkolnym szybko się nudzą, czują potrzebę ciągłego bycia w ruchu, i miewają naprawdę zaskakujące pomysły, co często prowadzi do tego, że po kilkunastu minutach zabawy takiego smyka, nasze mieszkanie zamienia się w pobojowisko. Może i nie byłoby w tym nic złego, tyle że powstały bałagan również nie zajmuje dziecka na długo, i za chwilę szuka ono nowych rozrywek. Jak więc zająć malucha czymś ciekawym, i jednocześnie nie zwariować? Poniżej kilka pomysłów.

Przyjemne z pożytecznym – zabawa w sprzątanie/gotowanie

Dziecko w wieku przedszkolnym jest już na tyle sprawne manualnie, że z łatwością można (a nawet trzeba!) angażować go w domowe obowiązki. Tutaj jednak chodzi nam przede wszystkim o zabawę – możecie umyć wspólnie wszystkie ramki na półkach, a następnie wybrać do nich nowe zdjęcia, maluchy chętnie uczestniczą też w wycieraniu kurzy, odkurzaniu, czy innych obowiązkach domowych, w które go zaangażujesz. Ważne, żebyś traktowała to z przymrużeniem oka, uczestniczyła w tych czynnościach i koniecznie chwaliła go za postępy. Nie łudź się, że po takiej zabawie będziesz miała w domu błysk – chodzi o wspólne spędzanie czasu i pokazanie dziecku poprzez zabawę na czym polega dbanie o dom. Dzieci uwielbiają też być angażowane w gotowanie. Daj maluchowi plastikowy nóż i coś miękkiego do krojenia, wałek do rozwałkowania ciasta, bądź poproś o pomoc przy miksowaniu. Zapewniamy, że zabawa będzie przednia, a poza tym dziecko znacznie chętniej zje posiłek, który samo przygotowało. Gotowanie i sprzątanie mogą być zajęciem na wiele godzin – dają możliwość na dynamiczne zmiany wykonywanych czynności, możecie też gotować i sprzątać naprzemiennie.

R  e  k  l  a  m  a

Kiedy masz w domu małego artystę…

… to na pewno masz ciekawe graffiti na ścianie, ale masz też możliwość wykorzystania potencjału swojego dziecka do tego, aby spędził czas na plastycznych zabawach. Koniecznie zaopatrz się w przeróżne produkty plastyczne. Oto nasza przykładowa lista zakupów, gwarantująca długi czas przyjemnej, rozwijającej zabawy.

Lista zakupów:

  • kredki (ołówkowe, świecowe, pastele)
  • mazkaki, flamastry, zakreślacze
  • farbki (plakatowe, akwarele, do malowania ciała, tkanin), pędzle
  • plastelina, ciastolina
  • wycinanki
  • blok rysunkowy, techniczny
  • kolorowanki
  • nożyczki dla małych dzieci
  • klej (koniecznie nietoksyczny!)
  • naklejki z ulubionymi postaciami z bajek

Powyższe produkty są gwarancją udanej zabawy i przepięknych dzieł, które Twój maluch będzie z pewnością bardzo chętnie tworzył. Dobrym pomysłem jest też lepienie figurek z masy solnej, w której przygotowanie możesz śmiało zaangażować dziecko. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów, porad i filmów, które pomogą Ci w jej przygotowaniu. Najprostszy według nas przepis to:

  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka mąki pszennej
  • 1/3 – 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

  • zmieszaj produkty sypkie
  • bardzo powoli dolewaj wody, kontrolując konsystencję masy
  • wymieszaj i ugniataj masę, aż ciasto będzie gładkie

Świetną zabawą dla dzieci jest też piasek kinetyczny. Możesz kupić go w sklepie, ale też możecie przygotować go sami w domu.

  • 1 szklanka drobnego piasku (możesz kupić oczyszczony piasek przeznaczony do piaskownicy)
  • ½ szklanki mąki kukurydzianej
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń
  • ¼ szklanki wody
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Wykonanie

  • wymieszaj piasek z połową przygotowanej mąki, łyżką płynu do mycia naczyń i ew. barwnikiem
  • dodaj wodę i dokładnie wymieszaj, pozbywając się wszystkich grudek
  • dodaj resztę mąki kukurydzianej – kontrolując konsystencję masy i pozbywając się grudek
  • odstaw masę na kilka godzin

Do zabaw z piaskiem kinetycznym przydadzą się foremki z piaskownicy czy nawet takie do robienia ciasteczek. Takie spędzanie czasu przez Twojego malca pobudza jego wyobraźnię, rozwija i doskonali jego umiejętności manualne i motorykę ręki. Na deszczowe dni jak znalazł.

Zagrajmy w coś

Kiedy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, z pomocą przychodzą gry,  wszelakie. Możesz pograć z dzieckiem na konsoli czy komputerze. Dostępnych jest wiele gier, zwłaszcza edukacyjnych, dla dzieci od 3. roku życia. Jak najbardziej możecie z tego korzystać, byle z umiarem i rozsądkiem. Sami jesteśmy wielkimi fanami gier planszowych i takie też polecamy do zabaw z małymi dziećmi. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gier planszowych dostosowanych do dzieci w wieku przedszkolnym. Mają one proste zasady i przepiękne ilustracje, które często przedstawiają ulubionych bohaterów dzieci, dlatego maluchy bardzo chętnie po nie sięgają. Gry planszowe, to oprócz sposobu na spędzanie czasu, doskonała okazja do nauki. Uczą one przestrzegania zasad, tego, że nie zawsze można wygrywać, rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość. Ponadto to doskonały sposób na rodzinne (a nawet pokoleniowe) spędzanie czasu. Warto wybrać grę, która pomaga maluchowi doskonalić umiejętność planowania kolejnych kroków, logicznego myślenia i kojarzenia nieskomplikowanych związków przyczynowo-skutkowych. Jesteśmy pewni, że znajdziecie coś dla siebie i będziecie spędzać nad wybraną grą długie jesienne wieczory.

R  e  k  l  a  m  a

Hartujmy się!

Bo kiedy, jak nie teraz? Jesienny deszcz sprzyja brodzeniu w kaloszach po kałużach i bieganiu z kolorowymi parasolkami – zna ktoś bardziej atrakcyjną rozrywkę dla małych dzieci? Przednia zabawa i radość dziecka gwarantowane. Nawet jeśli pogoda na pozór nie zachęca, warto wybierać się na spacery i zażywać jak najwięcej świeżego powietrza. Dziecku nie wyjdzie na zdrowie ciągłe siedzenie zimowym w czterech ścianach w okresie jesienno-. Dorosłym zresztą też, dlatego zachęcamy do aktywności na zewnątrz. Jeśli jednak pogoda jest wyjątkowo nieprzychylna jesiennym spacerom, zawsze można wyjść z domu i udać się basen, plac zabaw z kulkami, czy do kina. Opcji jest na tyle dużo, że z pewnością cudownie spędzicie jesienno-zimowy okres.

               

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI