Archiwum: Numer 20

Archiwum Czasopisma „Mój Przedszkolak” – zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi numerami czasopisma!

Drodzy Rodzice!

Wakacje to dziwny czas… Cieszą, ale zaburzają też naturalny rytm życia przedszkola. Dziecięcy gwar cichnie, zabawki nieruchomieją w nienaturalnym porządku, zza zamkniętych drzwi sal nie dobiega melodia przedszkolnej piosenki, zapach remontowej farby zaczyna dominować nad utrwalonym w pamięci aromatem podwieczorku. Służbowe rozmowy, tysiące kwestii organizacyjnych, słowa wypowiadane w słuchawkę telefonu tracą swój naturalny kontekst. Przedszkole zastyga w oczekiwaniu na tych, którzy nadają mu sens – nasze dzieciaczki. Pierwszym sygnałem zmiany jest czerwieniejąca jarzębina – znak, że połowa czasu oczekiwania jest już za nami. Napięcie potęguje niepokój o to, czy wszystko uda się przygotować na czas, choć przecież, jak co roku, będziemy gotowi. Przekłada się on na rytm, w jakim poruszamy się po przedszkolnych salach i korytarzach – przygotować
trzeba przecież tyle rzeczy…

W końcu ten dzień nadchodzi, ogłaszany radością starszaków, czasem łzami obawy maluchów przed nieznanym. Puste dziecięce foteliki samochodów ogłoszą wszystkim, że przywrócony został naturalny porządek przedszkolnego świata. I jak co roku towarzyszyć będziemy najmłodszym w dzielnym odkrywaniu świata, zabawach, ustalaniu podstawowych relacji społecznych, w ich wielkich radościach i małych smuteczkach. Zaprosimy, jak zawsze, Rodziców, Babcie, Dziadków, by mogli stać się świadkami najważniejszych w życiu, bo pierwszych, występów. Wysłuchamy dziecięcych marzeń, które zawsze się spełnią, bo są święte, zetrzemy z buziek smutek, który nie ma prawa zmącić dziecięcego szczęścia.

Wraz z pierwszymi rysunkami, poznanymi literkami, zebranymi do fartuszka liśćmi odkryjemy wspólnie świat, ciekawość którego poniosą dzieciaczki w życie. To radosny czas także dla nas, bo świat przedszkola jest prosty i dobry task management tools. To świat, w którym słowa mają magiczną moc sprawczą, w którym każdy może być, kim chce. Nie zdziwi tu nikogo obecność księżniczki, Transformersów, Kubicy i Lewandowskiego. To przywilej być jego częścią.

Magiczny świat ma jednak to do siebie, że czas płynie w nim także w sposób magiczny. Zima staje się ulepionym bałwanem z nosem z obiadowej marchwi, potem utopioną marzanną, wiosna zebranymi na spacerze kwiatkami i rozpiętą kurtką. Radość oczekiwania na lato i wyjazdy zapowie, jak co roku, ten dziwny czas w pracy przedszkola – wakacje. Świat przedszkola znów zwolni, by właściwie przygotować miejsce na zaistnienie świata dzieci.

Zapraszam do lektury,

Marta Kaczmarczyk – redaktor naczelna


4 Warto wiedzieć

Razem z przedszkolakiem 
6 Książka dobra na wszystko, czyli o tym dlaczego warto czytać dziecku
13 Mały poliglota
18 „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”
20 Wyprawka przedszkolna

Zdrowy przedszkolak 
10 Odporność przedszkolaka
16 Co warto wiedzieć o meningokokach?
22 Alergia – częsta dolegliwość u dzieci
24 Afty i nadżerki w jamie ustnej u dzieci
28 Kaszel suchy czy mokry?
30 Wstydliwy problem, czyli wszawica od A do Z
34 Jak pomóc przedszkolakowi w bólach głowy i brzuszka
36 O buty i o stopy dbać. Oto jest zadanie!
38 Zaburzenia koncentracji u dzieci
40 Kłopotliwa jelitówka
42 Ospa wietrzna – wszystko o szczepieniach
44 Problemy psychospołeczne dziecka moczacego sie w nocy
48 Wartościowy początek dnia przedszkolaka

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany