JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny

bkt

JuraPark Bałtów nie jest zwykłym parkiem dinozaurów. Spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go fakt, że w przeszłości w tym miejscu naprawdę odkryto tropy dinozaurów. Właśnie z tego względu w Bałtowie powstał park dinozaurów, po którym zwiedzający poruszają się wzdłuż ścieżki dydaktycznej podzielonej na okresy geologiczne. Na terenie parku znajduje się około 100 naturalnej wielkości modeli dinozaurów, plac zabaw oraz trójwymiarowe prehistoryczne oceanarium.

 

 

Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów – prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanawia sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego. Miejscem, które zaintrygowało prof. Kotańskiego była tzw. Czarcia Stopka w Bałtowie – ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Trop ten, częściowo zatarty przez erozję, według legendy miał zostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad w Bałtowie był jednak o tyle dziwny, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co jednoznacznie potwierdziło obecność śladów dinozaurów w tym rejonie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.

Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata. Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego”. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski.

Wokół powstałego JuraParku nieustannie prowadzone są liczne inwestycje. Mają one na celu poszerzanie oferty turystycznej o nowe atrakcje. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar ponad 60 ha i jest największym obiektem rozrywkowym w Polsce.

Po sukcesie turystycznym Bałtowa Stowarzyszenie Delta otwiera JuraPark w Solcu Kujawskim k/Bydgoszczy, a w 2010 roku JuraPark w Krasiejowie koło Opola. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem pierwszej placówki zagranicznej – „Paleosafarii Moab Gians” (USA – stan Utah).

 

atrakcje-jurapark1

 

Szczegóły znajdziesz tutaj

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany