Rodzinne Poranki Operowe

image001

Rodzinne Poranki Operowe wróciły na jesieni do Warszawskiej Opery Kameralnej. Już 25 października kolejna premiera – najmłodsi widzowie zobaczą opracowaną specjalnie dla nich „Sprzedaną narzeczoną”, słynną operę komiczną czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany o triumfie miłości nad chciwością. Niedzielne spotkania z muzyką operową cieszą się od lat niesłabnącą popularnością wśród dzieci i rodziców. Ten cykl Warszawskiej Opery Kameralnej to jedyny operowy program edukacyjny przygotowany z myślą o dzieciach w wieku 3-8 lat. 

W nowym sezonie Rodzinnych Poranków Operowych zobaczymy skróconą wersję opery komicznej „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany, jednego z najważniejszych czeskich kompozytorów. Przedstawienie przeniesie dzieci w dziewiętnastowieczny świat niewielkiej, czeskiej wsi. Marzenka, córka wieśniaka Kruszyny i Jenik, syn bogatego gospodarza, zakochują się w sobie. By zdobyć ukochaną, Jenik musi użyć sprytnego fortelu – pokonać chciwość własną bronią, czyli sprzedać narzeczoną samemu sobie. Jak przystało na bajkę, mamy tu i postać złej macochy, i chciwego swata, i rywala głównego bohatera. A poza tym tańce, śpiewy przed gospodą, dynamiczną akcję i zabawne dialogi.

Rodzinne Poranki Operowe to cykl edukacyjny Warszawskiej Opery Kameralnej przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W programie niedzielnych spotkań znajdują się opracowane pod kątem dzieci i rodziców skrócone  przedstawienia Warszawskiej Opery Kameralnej w wykonaniu znakomitych śpiewaków z towarzyszeniem zespołu kameralnego. Spotkania prowadzi narrator Pan Libretto, w którego postać wciela się znany aktor Andrzej Ferenc. Poranki w zabawny, lekki i przystępny sposób wprowadzają najmłodszych widzów w świat opery.

Spektakle składają się z dwóch 25-minutowych części i przerwy, podczas której rodzice i dzieci uczestniczą w zabawach, mają też okazję porozmawiać z bohaterami oper i oglądać instrumenty. Całość trwa około 70 minut.

Do końca roku oprócz „Sprzedanej narzeczonej”, będzie można jeszcze zobaczyć „Angelinę”, spektakl  przygotowany na podstawie opery „Kopciuszek” Gioacchina Rossiniego oraz „Rzekomą ogrodniczkę”, czyli porankową wersję pełnej humoru opery „La finta giardiniera”  Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

3. Rzekoma_ogrodniczka_fot.Jaroslaw_Budzynski

 

Bedřich Smetana „Sprzedana narzeczona”, reż. Jitka Stokalska, premiera 25 października, Warszawska Opera Kameralna, al. Solidarności 76b, bilety 30 zł

„Angelina”, najbliższy spektakl: 22 listopada, bilety 20 zł

„Rzekoma ogrodniczka”, najbliższy spektakl: 6 grudnia, bilety 20 zł

 

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany