Trudno powiedzieć, który moment rozwoju dziecka jest tym najlepszym na rozpoczęcie rozmowy o płodności czy seksualności. Czasem będą to pytania przedszkolaka na temat ciąży czy tego, „skąd się wziąłem”, innym razem to rodzic podejmuje temat przy okazji informowania malucha o oczekiwanym rodzeństwie. W jaki sposób odpowiadać na trudne nierzadko dla nas, dorosłych, pytania dzieci w wieku przedszkolnym? Jak prowadzić trudne rozmowy z malcami?

 

Zobaczmy, jak poradziła sobie mama Mariola w rozmowie ze swoją pięcioletnią córeczką, Anią:

 

A: Mamusiu, a jak to się stało, że się pojawiłam na świecie?

 

M: Tata i ja bardzo się kochaliśmy i chcieliśmy, żebyś była z nami.

 

A: Ale jak to się stało?

 

M: Pamiętasz, jak ciocia Natalia miała taki duży brzuch, a potem pojawiła się Martusia? Ciocia była w ciąży, to znaczy, że w jej brzuchu była Marta. Najpierw była taka malutka, jak nasionko, a potem rosła i rosła, aż się urodziła i teraz jest już z nami. I ja też byłam w ciąży i nosiłam ciebie w brzuchu. I bardzo się ucieszyłam, jak się już urodziłaś.

 

A: A skąd ja się wzięłam w twoim brzuchu? Ktoś mnie tam włożył?

 

M: To teraz ja cię o coś zapytam, Aniu. Skąd wiadomo, że ktoś jest kobietą albo mężczyzną?

 

A: No, przecież wiesz. Chłopcy mają siusiaki a dziewczynki cipki.

 

M: No właśnie. Mężczyźni mają siusiaki i jądra, w których powstają takie małe nasionka-plemniki. Kobiety oprócz cipki mają w środku, w brzuchu, jajeczka. Żeby dzidziuś mógł się znaleźć w brzuchu u kobiety, nasionko od mężczyzny musi spotkać się i połączyć z jajeczkiem kobiety. I jeśli tak się stanie, to to jajeczko połączone z plemnikiem zamieszkuje w brzuchu na wiele miesięcy i tam rośnie. To się dzieje w takim pokoiku, który nazywa się macica – to takie miejsce u kobiety w brzuchu, specjalnie dla dzidziusia.

 

A: A ten plemnik się połyka, żeby się spotkał z jajeczkiem w brzuchu?

 

M: No, niezupełnie. To się dzieje wtedy, kiedy mama i tato bardzo się kochają, przytulają i chcą być ze sobą bardzo, bardzo blisko. I wtedy tato wkłada siusiaka do ciała mamy, przez cipkę, i w taki sposób wprowadza plemniki, a one już same szukają drogi do jajeczka.

 

A: To boli?

 

M: Nie, to jest dla mamy i dla taty bardzo przyjemne.

 

A: A jak dzidziuś wychodzi z brzuszka?

 

M: Kobiety mają między nogami taką specjalną dziurkę do rodzenia dzieci, takie jakby okienko, które się otwiera specjalnie dla dzidziusia, kiedy już jest na to czas.

 

A: Czy mogłabym patrzeć, jak dzidziuś się rodzi?

 

M: Pewnie jesteś bardzo ciekawa, Aniu, jak to tak naprawdę wygląda? Ale wiesz, kiedy rodzi się dziecko, mama potrzebuje dużo spokoju i czasu tylko dla siebie. Niektóre mamy wolą być wtedy w domu, a inne wolą urodzić dzidziusia w szpitalu. Zwykle pomagają w tym mamie inne osoby, na przykład tatuś, pani położna albo lekarz.

 

Jak rozmawiać

Powyższa rozmowa jest tylko przykładem tego, w jaki sposób możemy tłumaczyć dziecku sprawy związane z płodnością i seksualnością. W praktyce zazwyczaj odbywa się wiele krótszych rozmów w przeciągu kilku lat, ponieważ zarówno umiejętność koncentracji na jednym temacie, jak i stopień zainteresowania dziecka sprawami sfery intymnej zmienia się wraz z wiekiem. Trzylatce może na przykład wystarczyć informacja na temat tego, że dzieci rosną w brzuszku mamy, ale już sześciolatek będzie pewnie dopytywał, jak dziecko z niego wychodzi i czy może oglądać poród. Warto w czasie takiej rozmowy kierować się zainteresowaniem i pytaniami dziecka.Różne może być również nazewnictwo narządów płciowych – w niektórych rodzinach używa się zdrobnień, w innych słów z żargonu medycznego. Najważniejsze, by był to język jak najbardziej zbliżony do tego, którym rodzina na co dzień się posługuje.

 

Przygotuj się zawczasu

Warto pamiętać, by do rozmowy o płci czy seksualności przygotować się, zanim jeszcze dziecko zacznie zadawać na ten temat pytania (czyli praktycznie od drugiego roku życia). Dobrze jest wcześniej zastanowić się, co ja myślę i wiem o seksie, porodzie, ciąży, jaki mam stosunek do tych spraw, co z mojego nastawienia i wiedzy chciałbym / chciałabym przekazać mojemu dziecku. Jeśli jest to dla mnie wyjątkowo trudny, drażliwy temat, wywołujący uczucia silnego zażenowania czy lęku, warto wcześniej choć w części sobie z tymi emocjami poradzić w rozmowie z innym dorosłym lub specjalistą, by nie przekazywać dziecku negatywnego nastawienia do spraw płciowości.

W rozmowie z dzieckiem zawsze lepiej przyznać, że „trudno mi o tym mówić” lub odwołać się do pomocnej literatury czy filmów dla dzieci w wieku przedszkolnym, zamiast zmuszać się do czegoś, co nas emocjonalnie przerasta. Dziecku bardziej niż na konkretnej wiedzy zależy przecież na autentycznym kontakcie z rodzicem.

 

Wskazówki do rozmowy z przedszkolakiem na temat płodności i seksualności

  1. Odpowiadaj szczerze, a gdy dziecko pyta o konkrety – trzymaj się faktów.
  2. Stwórz życzliwą, spokojną atmosferę rozmowy.
  3. Nie zostawiaj dziecka samego z pytaniami.
  4. Przyznaj się, gdy czegoś nie wiesz project task management.
  5. Dobieraj słowa zrozumiałe dla dziecka i takie, których sam / sama chętnie używasz.
  6. Poza informacjami „technicznymi” warto podkreślać wagę uczuć miłości i czułości między rodzicami.
  7. Pamiętaj, że dziecko bada intymną sferę życia jak każdą inną i że jego pytania są przejawem ciekawości i zainteresowania światem.
  8. Pozytywny przekaz na temat seksualności pozwoli dziecku w przyszłości cieszyć się tą sferą życia.

Każda rozmowa z dzieckiem, w której podejmujemy trudne dla nas tematy, jest dla rodziców wyzwaniem. Nie traktujmy jej jednak wyłącznie jak zadania do wykonania, ale raczej jak jedną z okazji do zacieśnienia więzi z maluchem, lepszego poznania się i wspólnego odkrywania świata.

 

Alicja Strzelecka–Lemiech

 

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany