Warszawskie Dni Akwarystyki to największe wydarzenie akwarystyczne
w Warszawie, które każdego roku w trakcie Dni SGGW odbywa się na Wydziale Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Tegoroczna edycja będzie również największą w historii Warszawy.

 

W ramach nadchodzącej, czwartej edycji wydarzenia, które odbędzie się 20-21 maja 2017 przewidziano następujące inicjatywy:

Konferencja naukowa poświęcona akwarystyce, podczas której swoje prace przedstawiają studenci i pracownicy uczelni wyższych, a także specjaliści z całego świata. Tematem wiodącym nadchodzącej edycji konferencji będzie Środowisko naturalne zwierząt akwariowych. Prowadzący wykłady zabiorą nas w świat Amazonii – krainy dyskowców i zbrojników, omówione zostaną również ryby Wielkich Jezior Afrykańskich czy hodowla kolcobrzuchów i krewetek akwariowych.

Największa wystawa akwarystyczna w Warszawie ukazująca różnorodność zwierząt wodnych i zamieszkiwanych przez nie środowisk z różnych zakątków świata. Zaprezentowane zostaną na niej zarówno gatunki zwierząt egzotycznych, rodzimych, jak i inwazyjnych. Odwiedzający Warszawskie Dni Akwarystyki będą mogli podziwiać ponad 100 akwariów o łącznej pojemności przekraczającej 10 000l,
w których zobaczyć będzie można ponad 1000 ryb i skorupiaków. 70 wystawców przygotowało ekspozycje o różnej tematyce. W akwariach naturalnych i ozdobnych, czyli podwodne ogrody oraz uzupełniające je piękne bojowniki, dyskowce czy gupiki.
W zbiornikach morskich z pewnością nie zabraknie raf koralowych oraz znanych wszystkim dobrze błazeneków (Nemo). Na wystawie pojawią się również akwaria biotopowe, w których wystawcy spróbują możliwie najwiarygodniej odtworzyć środowisko naturalne ryb z różnych kontynentów. W tych akwariach będzie można obserwować m.in. płaszczki czy ryby afrykańskie. W kilku zbiornikach zaprezentowane zostaną również krajowe gatunki ryb i skorupiaków. Nieodłącznym elementem Warszawskich Dni Akwarystyki są wystawy krewetek i raków ozdobnych, których różne odmiany barwne będzie można obserwować
w kilkudziesięciu nanoakwariach.

W trakcie Warszawskich Dni Akwarystyki każdego roku odbywa się kilka konkursów skierowanych do aktywnych uczestników wydarzenia, jak również zwiedzających.

 

Mistrzostwa Krewetek Akwariowych, czyli konkurs piękności krewetek

W tym roku po raz pierwszy na Warszawskich Dniach Akwarystyki międzynarodowe jury oceni pięknie ubarwione skorupiaki. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane sylwetka oraz zdrowie. Krewetki z 5 europejskich krajów wystartują aż w 13 grupach, w których oceniane będą odmienne gatunki i rasy barwne.   Skorupiaki muszą nie tylko wykazać się możliwie najbardziej intensywnymi barwami, ale także prawidłowym układem wzoru, doskonale ubarwionymi odnóżami krocznymi i tzw. ogonkiem. Właściciele najpiękniejszych krewetek otrzymają wyróżnienia.

 

Warsaw Aquascaping Contest, czyli konkurs podwodnych aranżacji
10 uczestników urządzi 15 zbiorników w stylu naturalnym (podwodne ogrody), najlepsze prace zostaną wyróżnione przez międzynarodowe jury.

 

III Konkurs Wiedzy Akwarystycznej

Konkurs polegał będzie na poprawnym rozpoznaniu gatunków akwariowych przedstawionych na fotografiach. Zadaniem uczestników będzie zapisanie nazw gatunkowych i zwyczajowych na kartach rozdanych przez organizatorów.

 

II Sesja Młodych Ichtiobiologów

Konkurs polegający na wyłonieniu najlepszych prac badawczych związanych
ze światem akwarystyki realizowanych przez polskich naukowców, studentów uczelni wyższych.

 

Akwarium dla Przedszkolaka

Jak co roku przedszkolaki poprzez nadsyłanie samodzielnie wykonanych prac artystycznych mają szansę wygrać akwaria z pełnym wyposażeniem, które założymy
w zwycięskich przedszkolach. Wyróżnione w konkursie prace będzie można zobaczyć na terenie Wystawy Akwarystycznej.

 

Cel
Celem Warszawskich Dni Akwarystyki jest zapoznanie uczestników z biologią i ochroną gatunkową, a także różnorodnością organizmów wodnych i ich środowiska, jak również umożliwienie zdobycia cennych kontaktów, przydatnych w realizacji celów życiowych i naukowych.

Inicjatywa skierowana jest głównie do studentów, młodzieży szkolnej, pracowników naukowych, akwarystów oraz osób zainteresowanych tematyką akwarystyki, inżynierii środowiska, ochrony przyrody i polskich wód. Zapraszamy całe rodziny!

 

Miejsce i termin wydarzenia
Wydarzenie odbędzie się 20-21 maja 2017 na Wydziale Nauk o Zwierzętach (Budynek 23) przy ul. Ciszewskiego 8 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

Organizatorzy
Samodzielny Zakład Ichtiobiologii, Rybactwa i Biotechnologii Akwakultury SGGW oraz Rafał Maciaszek – Hodowla Krewetek Akwariowych Kumak Shrimp

Wydarzenie jest otwarte, a udział w nim bezpłatny.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany