Feluś i Gucio idą do przedszkola

Biblioteczka przedszkolaka

Początki zwykle nie bywają najłatwiejsze, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zwłaszcza te związane z rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Śmiało do tej kategorii można zaliczyć rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej.

Stres towarzyszący temu wydarzeniu dotyka całej rodziny – zarówno przedszkolaka, jak też jego rodziców. Napięcie jest nieuniknione, jednak można je zniwelować odpowiednio przygotowując się do tego wydarzenia. Malec musi wiedzieć, z czym wiąże się pójście do przedszkola – co go tam czeka, z kim będzie miał do czynienia, dlaczego będzie pod opieką kogoś innego i gdzie wówczas będą jego rodzice. Ci z kolei powinni dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, że zostawiają malca w bezpiecznym miejscu i pod najlepszą opieką. Dzieci przejmują emocje i lęki rodziców – z poczuciem, że dziecko będzie bezpieczne, rodzicom łatwiej będzie nad sobą zapanować i zostawić dziecko pod opieką przedszkolanek, a malec chętniej zostanie w placówce.

Aby stres związany z pierwszymi dniami w przedszkolu był jak najmniejszy, należy przygotować do tego dziecko odpowiednio wcześniej. Należy uczyć go zaradności i samodzielności – wówczas będzie lepiej radziło sobie z codziennością w przedszkolu. Ważne też, aby malec wcześniej spotykał się z innymi dziećmi i był przyzwyczajony do zabawy z nimi. Wtedy znacznie łatwiej przyjdzie mu zaklimatyzować się w otoczeniu nowo poznanych rówieśników.

Istotne jest również zaangażowanie świeżo upieczonego przedszkolaka w przygotowania – zakup nowego plecaka czy worka na kapcie z ulubionym bajkowym bohaterem na pewno sprawią mu wiele radości, i spowodują, że nie będzie mógł doczekać się ich wypróbowania. Warto pamiętać o tym, że jeśli dziecko ma ulubioną zabawkę, należy pozwolić mu zabierać ją do przedszkola. Taki element znanej malcowi rzeczywistości wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa w nowym otoczeniu.

Jeśli odpowiednio przygotujemy dziecko do tego ważnego etapu w jego życiu, na pewno łatwiej zaakceptuje nową sytuację. W zrozumieniu tego, jak będzie spędzał czas w przedszkolu, i z czym się to wiąże, pomoże ilustrowana książeczka Feluś i Gucio idą do przedszkola.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI