Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem?

Razem z przedszkolakiem Dla rodzica

Dzieci, tak jak dorośli, także czują lęk. Wiele z tych lęków to część procesu dorastania. Nasze pociechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je przed nim ochronić. W rzeczywistości zamiast pomóc, pogarszamy sprawę.

ELIMINOWAĆ CZY OSWAJAĆ?

Próba wyeliminowania lęku z życia dziecka jest prawie niemożliwa. Ponieważ lęk towarzyszy nam często i w wielu sytuacjach, ważną umiejętnością jest wzmacnianie pewności siebie, wiary we własne możliwości oraz traktowanie lęku jako części składowej ludzkiego życia. Lepiej zatem nauczyć dziecko, jak ma sobie radzić ze swoim lękiem, bo gdy pokonuje ono lęk, zaczyna zauważać, że często przecenia prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś złego. Uczy się także doceniać swoje umiejętności radzenia sobie, gdy coś w życiu idzie nie tak.

TRZY RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O LĘKU:

 1. To uczucie, którego od czasu do czasu każdy z nas doświadcza. Lęk ostrzega nas przed zagrożeniem, chroni przed niebezpieczeństwem i pomaga nam osiągnąć ważne cele.
   
 2. Lęk jest potrzebny. Chociaż jest on nieprzyjemny, tak jak inne emocje jest tymczasowy. Odczucia, których doświadczamy w sytuacji lęku, mają na celu zaalarmować nas i postawić nasze ciało w gotowości.
   
 3. Ma charakter adaptacyjny. Lęk pomaga nam przygotować się na prawdziwe niebezpieczeństwo. Może również pomóc nam osiągnąć najlepsze wyniki i zmotywować nas do nauki do egzaminu lub treningu przed ważnym meczem.
   

JAK WSPIERAĆ DZIECKO, KIEDY DOŚWIADCZA LĘKU?

 • Powiedz, że lęk jest normalnym uczuciem i w porządku jest się tak czuć.
 • Okaż akceptację dla niepokojących myśli i uczuć.
 • Zachowaj spokój.
 • Naucz dziecko rozpoznawać u siebie oznaki lęku.
 • Zachęcaj do podejmowania prób radzenia sobie z lękiem i proszenia o wsparcie, gdy go potrzebuje.
 • Ćwicz z dzieckiem proste techniki relaksacyjne, takie jak branie trzech głębokich oddechów lub ćwiczenie „Teraz jestem bezpieczny”.
 • Zamień puste pudełko po chusteczkach higienicznych w „pudełko na zmartwienia”. Poproś dziecko, aby napisało lub narysowało swoje zmartwienia i „wrzuciło” je do pudełka. Na koniec dnia lub tygodnia możecie wspólnie przejrzeć pudełko.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI