Dział: Razem z przedszkolakiem

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pierwszy etap nauczania pływania – oswajanie z wodą. Rodzic nauczycielem swojego dziecka?!

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby nauczania pływania podjął się doświadczony nauczyciel lub instruktor pływania. Jednak w przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, rodzic sam może pomóc swojemu dziecku.

Czytaj więcej

Jeden z najlepszych sposobów stymulowania rozwoju Twojego dziecka? Muzykowanie!

Coraz większa liczba badań naukowych dowodzi: aktywność i edukacja muzyczna dzieci od najmłodszych lat stymuluje ich rozwój i talenty również w wielu innych dziedzinach, w tym takich jak czytanie i pisanie, matematyka czy języki obce. Sprzyja także rozwojowi emocjonalnemu, społecznemu i ruchowemu.

Czytaj więcej

Problemy z zasypianiem u przedszkolaka – jak sobie poradzić?

Zasypianie może być wyzwaniem dla niektórych dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym. W takim wieku dzieci zazwyczaj potrzebują około 10–12 godzin snu na dobę, a brak snu może prowadzić do drażliwości, problemów z koncentracją i zmęczenia w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby pomóc swojemu dziecku w rozwiązaniu problemu z zasypianiem. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które mogą pomóc w zapewnieniu dobrego snu przedszkolaka.

Czytaj więcej

Dlaczego warto uczyć dzieci sztuki oszczędzania?

Wiele mówi się o tym, iż dzieci nie powinno się mieszać w sprawy dorosłych, czyli między innymi te związane ze światem finansów. W rzeczywistości jednak traktowanie podopiecznych w zbyt pobłażliwy sposób może mieć bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości. U dzieci, które wychowywano z dala od świadomości tego, co znajduje się w portfelu rodziców, dość często obserwuje się trudności w zarządzaniu pieniędzmi w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że maluchy kiedyś będą musiały wyfrunąć z rodzinnego gniazda - należy je do tego przygotować. Jedną z ciekawszych i jednocześnie wysoce skutecznych metod jest uczenie ich oszczędzania oraz tego, jak wielkie ma ono znaczenie.

Czytaj więcej

Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem?

Dzieci, tak jak dorośli, także czują lęk. Wiele z tych lęków to część procesu dorastania. Nasze po-ciechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je przed nim ochronić. W rze-czywistości zamiast pomóc, pogarszamy sprawę.

Czytaj więcej

Dlaczego warto uczyć dzieci sztuki oszczędzania?

Wiele mówi się o tym, iż dzieci nie powinno się mieszać w sprawy dorosłych, czyli między innymi te związane ze światem finansów. W rzeczywistości jednak traktowanie podopiecznych w zbyt pobłażliwy sposób może mieć bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości. U dzieci, które wychowywano z dala od świadomości tego, co znajduje się w portfelu rodziców, dość często obserwuje się trudności w zarządzaniu pieniędzmi w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że maluchy kiedyś będą musiały wyfrunąć z rodzinnego gniazda – należy je do tego przygotować. Jedną z ciekawszych i jednocześnie wysoce skutecznych metod jest uczenie ich oszczędzania oraz tego, jak wielkie ma ono znaczenie.

Czytaj więcej

Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem?

Dzieci, tak jak dorośli, także czują lęk. Wiele z tych lęków to część procesu dorastania. Nasze pociechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je przed nim ochronić. W rzeczywistości zamiast pomóc, pogarszamy sprawę.

Czytaj więcej

Obrzędy bożonarodzeniowe w różnych częściach świata

Święta Bożego Narodzenia to wspólnie spędzony czas w gronie najbliższych, wypełniony miłością i radością. Celebrujemy wspólnie narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to szczególny okres, na który najmłodsi członkowie rodziny czekają z niecierpliwością cały rok.

Czytaj więcej

Wieczorne czytanie, wieczorny rytuał

Nasze pociechy uwielbiają spędzać z nami czas. Kiedy poświęcamy im uwagę, mogą poczuć bliskość oraz więź, którą z nimi tworzymy. Wieczorne czytanie jest jedną z najlepszych praktyk, by nie tylko powiedzieć im „Dobranoc”, ale także by umilić zaśnięcie. Oprócz tego istnieje wiele innych pozytywów, które wynikają z wieczornego czytania! Przeczytaj artykuł, by poznać je wszystkie.

Czytaj więcej

Wyprawka przedszkolna, czyli mininiezbędnik dobrze przygotowanego przedszkolaka

Wyprawka przedszkolaka, szczególnie 3-latka, rozpoczynającego przygodę z edukacją, a będącego jeszcze wciąż bardzo małym dzieckiem, musi być przygotowana bardzo odpowiedzialnie, z dużą precyzją i zaangażowaniem. Rodzice powinni zatem pamiętać o produktach plastycznych i higienicznych, a także o ubrankach.

Czytaj więcej

Grafomotoryka, czyli… o umiejętności i przygotowaniu do pisania

Zanim dziecko zacznie pisać, musi zdobyć naprawdę wiele umiejętności. Ważna jest koordynacja całego ciała, precyzja ruchów oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ćwiczenia manualne oraz graficzne, które ułatwią dziecku w przyszłości proces nauki pisania, wykonujemy ze wszystkimi dziećmi – tymi, które rozwijają się w normie, a także tymi, które wykazują różnego rodzaju zaburzenia – ryzyko dysleksji, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia manualne lub zaburzenia w zakresie napięcia mięśniowego.

Czytaj więcej

Opóźnienia mowy u przedszkolaków

Każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju swojej pociechy, dlatego od pierwszych dni życia monitorujemy jego rozwój, często z ogromnym wzruszeniem. Zwracamy uwagę przede wszystkim na motorykę, psychikę, ale również na aspekty logopedyczne. Zdarza się, że spotykają nasze dziecko problemy wieku dziecięcego, m.in. zaburzenia mowy. Kiedy można powiedzieć o występowaniu tego zjawiska i co z tym zrobić?

Czytaj więcej