Terapeutyczne gryzaki dla starszych dzieci

Temat numeru

W teorii Twoje dziecko przestanie korzystać z gryzaków, zanim jako trzylatek trafi do przedszkola. Jednak życie pokazuje, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrobiony w okresie niemowlęcym nawyk uspokajania emocji i wyciszania poprzez ciamkanie przeróżnych przedmiotów był na tyle skuteczny, iż przedszkolak z niego nie zrezygnuje. Poobgryzane ołówki, wiecznie mokre kołnierzyki koszulek czy troczki bluz to nie przejaw bezmyślnej manii niszczenia. To opanowana do perfekcji technika wspierająca dziecko w trudnych chwilach. Próba jej wyeliminowania bez podania alternatywy nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej będzie podsunąć dziecku adekwatne do jego potrzeb narzędzie. Doskonale w tej roli sprawdzają się gryzaki terapeutyczne. Są jednak dwa warunki, które trzeba spełnić. Po pierwsze, dając dziecku gryzak, trzeba mu podpowiedzieć, czemu on służy oraz jak i kiedy go używać. Po drugie, a tak naprawdę przede wszystkim, należy odkryć przyczynę, dla której dziecko ucieka się do gryzienia różnych przedmiotów. Gdy stanie się ona jasna, możliwe będzie przemyślane i celowe włączenie gryzaka w proces ewentualnej terapii.
Powodów gryzienia może być wiele. Uczniowie często podgryzają ołówki i długopisy, gdy myślą. Mechaniczna bezwiedna czynność ułatwia im koncentrację, odcięcie od bodźców zewnętrznych i przyswajanie wiedzy lub rozwiązywanie zadań. Inne dzieci nerwowo ciamkają materiał koszulki lub bluzy, gdy się denerwują, boją, wstydzą. Jeszcze inne gryzą ze złości, gdy nie radzą sobie ze wzbierającymi w nich negatywnymi emocjami. Są i takie, które wracają do nawyku ssania palca lub zaczynają gryźć włosy, by wyciszyć się, zrelaksować i zasnąć. Nie można też wykluczyć, że zaciskanie szczęki na czymś odpowiednio twardym zapewnia dziecku jakiś rodzaj fizycznej ulgi. Impulsów może być wiele. Nie wszystkie są błahe. Część z nich może wynikać z poważniejszych problemów, takich jak ADHD, autyzm czy zaburzenia integracji sensorycznej. Dlatego tak ważne jest, by nie ograniczać się do podania dziecku gryzaka terapeutycznego bez zgłębienia przyczyn, dla których jest mu niezbędny. 

Rodzaje gryzaków terapeutycznych

Choć istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że dotąd termin „gryzak terapeutyczny” nie był Ci znany, nie martw się. Znajdziesz go bez trudu nie tylko w sklepach specjalistycznych (np. ze sprzętem logopedycznym), ale także w dobrych sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Szukaj sprawdzonych marek, które dbają o to, by ich produkty były najwyższej jakości. Gryzak terapeutyczny dla starszaka może mieć rozmaitą formę i kształt. Dzięki temu łatwiej dopasować go do zadania, które ma wypełniać, oraz do płci i gustów dziecka. Bardzo dobrze sprawdzają się gryzaki silikonowe w formie biżuterii dla dziewcząt i chłopców:

 • gryzaki naszyjniki,
 • gryzaki wisiorki,
 • bransoletki.
   


Nie tylko pomagają dzieciom w okiełznaniu emocji lub skupieniu uwagi, ale także świetnie wyglądają. Zupełnie jak najmodniejsza silikonowa biżuteria. Dzieciaki lubią być trendy, więc raczej nie będą miały oporów, by korzystać z takiej „pomocy”. Tym bardziej że silikon jest wdzięcznym tworzywem, podatnym na formowanie i barwienie. Silikonowa biżuteria jest więc kolorowa i może przybierać dowolne kształty. Dzieci mogą wybierać różne opcje: korale, wisiorki, kamyki, serca czy bardziej wyszukane kształty, takie jak roboty czy zwierzęta. A gdy dziecko nie lubi takich ozdób, a wszystkie jego ołówki, długopisy i kredki są doszczętnie obgryzione, sięgnij po silikonowe gryzaki na ołówki. Najlepiej takie o urozmaiconej fakturze. Będą idealne do podgryzania w czasie lekcji czy nauki.
 


Bezpieczeństwo gryzaków terapeutycznych

Estetyka i kształt to jedno. Ważne jest jednak, by przyjrzeć się z bliska wykorzystywanym w produkcji materiałom. Silikon, z którego wykonywane są gryzaki terapeutyczne, ma – poza plastycznością i podatnością na barwienie – wiele innych istotnych zalet. Jest:

 • bezpieczny dla zdrowia,
 • elastyczny,
 • gładki,
 • przyjemny w dotyku,
 • pozbawiony ostrych krawędzi, które mogłyby kaleczyć usta, podniebienie i dziąsła,
 • wytrzymały,
 • higieniczny,
 • nietoksyczny,
 • łatwy w umyciu i osuszeniu,
 • odporny na temperatury.
   


W sam raz nadaje się do produkcji zabawek, z założenia mających nieustanny kontakt z ustami, zębami i śliną. Gdy dziecko zażyczy sobie gryzak wisiorek lub naszyjnik, koniecznie upewnij się, by był wyposażony w bezpieczne zapięcie, które pod wpływem szarpnięcia natychmiast się rozepnie. Niezbędne jest także przestrzeganie zaleceń producenta co do sposobu użytkowania, a także wieku dziecka, dla jakiego gryzak jest przeznaczony. Zbyt mały przedmiot nie sprosta oczekiwaniom, ale także może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego też ze względu na sposób, w jaki w swej istocie wykorzystywane są gryzaki, przy ich wyborze nie warto kierować się tylko ceną. Tu jakość ma wyjątkowo duże znaczenie. Produkt musi spełniać wszelkie niezbędne normy i posiadać stosowne atesty.


Przygotowane we współpracy z BABY&TRAVEL

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI