Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Motoryka mała – w jednym palcu!

Sprawność ruchowa ręki – tzw. mała motoryka, to szereg umiejętności, dzięki którym dzieci, a później dorośli, są w stanie wykorzystywać ręce do chwytania i manipulowania przedmiotami. Obserwując dzieci, nietrudno dostrzec istniejące między nimi różnice w zakresie umiejętności motorycznych rąk, co może wynikać z odmienności osobniczej, kwestii ćwiczenia motoryki, jak również z ewentualnych patologii.

Czytaj więcej

Czy dzieciom potrzebne są zajęcia dodatkowe?

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny. Rodzice i dzieci po raz kolejny staną przed dylematem wyboru kredek, nowych butów czy plecaka. U niektórych po raz pierwszy w uszach zabrzmi szkolny dzwonek, a inni rozpoczną przygodę w przedszkolnej edukacji. Wrzesień to czas wielu decyzji. Bo przecież nie samą nauką żyje młody człowiek. Rodzice, chcąc wspierać rozwój pociechy, niejednokrotnie staną przed wyborem zajęć dodatkowych. Czy dzieciom w ogóle potrzebne są zajęcia dodatkowe?

Czytaj więcej

Dziecko wysoko wrażliwe – czyli jakie?

Jak często zdarza Ci się słyszeć, że Twoje dziecko jest nieśmiałe i nietowarzyskie, lub że nie potrafi się bawić z innymi dziećmi? Masz w domu indywidualistę, który z rozwagą i dużą rezerwą podchodzi do nowych sytuacji i ludzi? Trzeba bardzo się napracować, aby zdobyć jego zaufanie i sympatię? Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś zastanowić się, czy Twoje dziecko jest wysoko wrażliwe, i  jakie są tego konsekwencje.

Czytaj więcej

Joga dla każdego, sprawdź dlaczego!

Joga to nie tylko aktywność fizyczna, ale całe spektrum dobra dla duszy i ciała, które warto praktykować od najmłodszych lat! Jak zacząć? Poniżej garść inspiracji!

Czytaj więcej

Przesłuchanie dziecka w polskim procesie karnym

W polskim procesie karnym nie istnieje dolna granica wieku, od której uwarunkowana jest możliwość przesłuchania osoby w charakterze świadka. W związku z tym w tej roli może wystąpić małoletni i to zarówno ten, który został pokrzywdzony przestępstwem, jak i ten posiadający jedynie informacje o tym czynie.

Czytaj więcej

Woda w każdym plecaku

Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym w diecie każdego dziecka. Pozwala między innymi regulować temperaturę ciała czy gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Nasuwa się jednak kilka pytań. Jaka woda jest najlepsza dla dziecka? Na co należy zwracać uwagę podczas jej wyboru?

Czytaj więcej

Choroba lokomocyjna u dzieci - jak sobie radzić?

Choroba lokomocyjna, zwana także kinetozą, jest wynikiem błędnego odbioru bodźców, które docierają do mózgu. Błędnik nie jest w stanie zapanować nad zmianami położenia ciała, a kraj­obraz zmieniający się za szybą pojazdu dodatkowo nasila przykre dolegliwości.

Czytaj więcej

Jak leczyć zadrapania, skaleczenia i rany u dziecka?

Zgodnie z definicją rana to anatomiczne przerwanie ciągłości skóry, tkanek lub śluzówki wskutek działania czynnika zewnętrznego (urazu) lub wewnętrznego, tj. współistniejącej choroby: niedokrwienie tętnicze, niewydolność żylna czy zmiany troficzne.

Czytaj więcej

Ruch to zdrowie! - jak zadbać o aktywność fizyczną przedszkolaka?

Ruch jest szczególnie ważny u dzieci w fazie intensywnego wzrostu. Wtedy u najmłodszych można obserwować wzmożone zapotrzebowanie na podejmowanie aktywności fizycznej. Powodowane jest to faktem, że dzięki temu ich układy kostne i mięśniowe mają szansę być silniejsze, co nierzadko eliminuje część dolegliwości bólowych wynikających z rośnięcia. Ruch to również bardzo ważny element, jeśli chodzi o stymulację rozwoju.

Czytaj więcej

Bezpieczny przedszkolak w podróży

W podróży, podczas jazdy samochodem, Twoje dziecko potrzebuje nie tylko smacznych przekąsek i ulubionego napoju do picia, ukochanej przytulanki lub płyty CD z piosenkami do słuchania. Przedszkolak przede wszystkim potrzebuje bezpieczeństwa podczas jazdy, które to my dorośli powinniśmy mu zapewnić.

Czytaj więcej

Zaburzenia lękowe u dzieci

Lęk kojarzy się z negatywnymi doświadczeniami i nieprzyjemnymi uczuciami. Jednak samo przeżywanie lęków o różnym podłożu jest jednym z naturalnych stanów wpisanych w rozwój każdego człowieka. Większość tych doświadczeń emocjonalnych powiązanych z obawą przed konfrontacją z nową sytuacją zanika wraz z rozwojem poznawczym dziecka. Jeśli jednak lęk trwa nieproporcjonalnie długo w stosunku do bodźca, który go wywołuje, jest wyraźnie nasilony i wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie dziecka, wówczas może świadczyć o zaburzeniu psychicznym. Warto wiedzieć, jak rozpoznać zaburzenia lękowe u dzieci i gdzie szukać przyczyn takiego stanu.

Czytaj więcej