Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bawią, rozwijają, uczą – zabawy na świeżym powietrzu

Wraz z pojawieniem się pierwszych cieplejszych dni, po długiej i uciążliwej zimie, wszyscy chętnie wyszli na zewnątrz, cieszyć się pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Po tym, jak ciepłe dni zagościły u nas na dobre, długie podwórkowe harce stały się codziennością. Jak zagospodarować czas naszym pociechom, aby chętnie przebywały na dworze i nie czekały z utęsknieniem na kolejną bajkę oglądaną pośród czterech ścian, gdy za oknem świeci słońce? Mamy kilka propozycji.
 

Czytaj więcej

Małe rączki – wielki rozwój

Motoryka duża, motoryka mała, grafomotoryka – czasem słyszymy te hasła, ale nie wiemy, do czego je przypisać. A czasem nawet rozumiemy, co kryje się pod ich nazwami, ale nie do końca rozumiemy, dlaczego tak naprawdę są one istotne oraz co wpływa na ich prawidłowy rozwój.
 

Czytaj więcej

Dlaczego warto uczyć dzieci sztuki oszczędzania?

Wiele mówi się o tym, iż dzieci nie powinno się mieszać w sprawy dorosłych, czyli między innymi te związane ze światem finansów. W rzeczywistości jednak traktowanie podopiecznych w zbyt pobłażliwy sposób może mieć bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości. U dzieci, które wychowywano z dala od świadomości tego, co znajduje się w portfelu rodziców, dość często obserwuje się trudności w zarządzaniu pieniędzmi w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że maluchy kiedyś będą musiały wyfrunąć z rodzinnego gniazda – należy je do tego przygotować. Jedną z ciekawszych i jednocześnie wysoce skutecznych metod jest uczenie ich oszczędzania oraz tego, jak wielkie ma ono znaczenie.
 

Czytaj więcej

Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem?

Dzieci, tak jak dorośli, także czują lęk. Wiele z tych lęków to część procesu dorastania. Nasze pociechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je przed nim ochronić. W rzeczywistości zamiast pomóc, pogarszamy sprawę.

Czytaj więcej

Zwierzaki w domu: tak czy nie?

Czy zwierzę w domu to dobry pomysł? Pod wieloma względami – tak. Decyzja o przygarnięciu czy zakupie zwierzęcia musi być jednak dobrze przemyślana.

Czytaj więcej

Dieta przedszkolaka jako podstawa we wspieraniu prawidłowego rozwoju

Wydawałoby się, że kiedy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, najtrudniejszy etap układania mu diety rodzice mają już za sobą. W wieku 2,5–3 lat dziecko często je już także normalne posiłki, przygotowywane dla całej rodziny. Czy to oznacza, że nie trzeba już martwić się o jadłospis dziecka? Czy można pozwolić, żeby ten obowiązek przejęło za rodzica przedszkole? A jeśli nie, to na co zwracać uwagę?

Czytaj więcej

Motoryka mała – w jednym palcu!

Sprawność ruchowa ręki – tzw. mała motoryka, to szereg umiejętności, dzięki którym dzieci, a później dorośli, są w stanie wykorzystywać ręce do chwytania i manipulowania przedmiotami. Obserwując dzieci, nietrudno dostrzec istniejące między nimi różnice w zakresie umiejętności motorycznych rąk, co może wynikać z odmienności osobniczej, kwestii ćwiczenia motoryki, jak również z ewentualnych patologii.

Czytaj więcej

Czy dzieciom potrzebne są zajęcia dodatkowe?

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny. Rodzice i dzieci po raz kolejny staną przed dylematem wyboru kredek, nowych butów czy plecaka. U niektórych po raz pierwszy w uszach zabrzmi szkolny dzwonek, a inni rozpoczną przygodę w przedszkolnej edukacji. Wrzesień to czas wielu decyzji. Bo przecież nie samą nauką żyje młody człowiek. Rodzice, chcąc wspierać rozwój pociechy, niejednokrotnie staną przed wyborem zajęć dodatkowych. Czy dzieciom w ogóle potrzebne są zajęcia dodatkowe?

Czytaj więcej

Dziecko wysoko wrażliwe – czyli jakie?

Jak często zdarza Ci się słyszeć, że Twoje dziecko jest nieśmiałe i nietowarzyskie, lub że nie potrafi się bawić z innymi dziećmi? Masz w domu indywidualistę, który z rozwagą i dużą rezerwą podchodzi do nowych sytuacji i ludzi? Trzeba bardzo się napracować, aby zdobyć jego zaufanie i sympatię? Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś zastanowić się, czy Twoje dziecko jest wysoko wrażliwe, i  jakie są tego konsekwencje.

Czytaj więcej

Joga dla każdego, sprawdź dlaczego!

Joga to nie tylko aktywność fizyczna, ale całe spektrum dobra dla duszy i ciała, które warto praktykować od najmłodszych lat! Jak zacząć? Poniżej garść inspiracji!

Czytaj więcej

Przesłuchanie dziecka w polskim procesie karnym

W polskim procesie karnym nie istnieje dolna granica wieku, od której uwarunkowana jest możliwość przesłuchania osoby w charakterze świadka. W związku z tym w tej roli może wystąpić małoletni i to zarówno ten, który został pokrzywdzony przestępstwem, jak i ten posiadający jedynie informacje o tym czynie.

Czytaj więcej