Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dobroczynny wpływ wody na organizm i funkcjonowanie młodego człowieka

Woda to życiodajny eliksir. Bezbarwna i bezwonna, najbardziej naturalny płyn, bez którego nasze życie byłoby niemożliwe. W ciele człowieka występuje w większości, jest najważniejszą substancją, która stanowi od 45% do 75% całkowitej masy ciała człowieka. W przypadku przedszkolaka jest to około 70%. Mózg jest organem, który składa się z największej ilości wody – około 90%.

Czytaj więcej

Witaminy w okresie jesiennym

Przed nami trudny, jesienny czas. Rodzice drżą w obawie o zdrowie swoich pociech, bo jak wiadomo, w tym okresie o infekcje o różnym podłożu nietrudno, zwłaszcza u przedszkolaków. Często rodzice obserwują u swoich przedszkolnych debiutantów wzrost zachorowań. Chodzi głównie o spadek odporności i zakażenia górnych dróg oddechowych, a w zasadzie o ich nawracający charakter.

Czytaj więcej

Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Czy warto podawać dziecku żywność ekologiczną? Jakie zagrożenia niesie spożywanie konwencjonalnej żywności i jakie korzyści można osiągnąć poprzez dodatek produktów ekologicznych w diecie?

Czytaj więcej

Małe rączki – wielki rozwój

Motoryka duża, motoryka mała, grafomotoryka – czasem słyszymy te hasła, ale nie wiemy, do czego je przypisać. A czasem nawet rozumiemy, co kryje się pod ich nazwami, ale nie do końca rozumiemy, dlaczego tak naprawdę są one istotne oraz co wpływa na ich prawidłowy rozwój.

Czytaj więcej

Żywienie dzieci

Prawidłowe żywienie dzieci jest bardzo ważne dla ich zdrowia oraz rozwoju fizycznego i umysłowego. Wszyscy o tym wiemy, ale czy wszyscy robimy wystarczająco dużo, aby wpoić dzieciom dobre nawyki żywieniowe? Małe dzieci nie mają świadomości, że od ich sposobu żywienia zależy stan zdrowia w przyszłości. To zadanie dla rodziców i opiekunów. Niestety, badania pokazują, że duża część dzieci jest albo niedożywiona, albo ma nadwagę.

Czytaj więcej

Zajrzyj pod powierzchnię zachowania dziecka

Przez lata uczono nas, że dzieci płaczą, krzyczą i tupią, kiedy chcą coś wymusić na rodzicach, zmanipulować ich i zrobić im na złość. Dziś wiemy, że takie założenie nie jest prawdziwe. Dzieci komunikują trudne uczucia i emocje ciałem, bo to najbliższy dostępny im biologicznie sposób wyrażania siebie i pokazywania dyskomfortu, którego doświadczają. Tak wołają o pomoc swoich opiekunów. Zadaniem dorosłych jest zauważyć, co dzieje się z dziećmi, i udzielić im rzeczywistego wsparcia.

Czytaj więcej

Wiosenna apteczka

Wiosna to okres, kiedy zaczynamy spędzać z pociechami większość czasu na zewnątrz – na podwórkowych zabawach czy wycieczkach. Harce na świeżym powietrzu to świetna zabawa dla maluchów – to czas, który w dorosłym życiu wspomina się z dzieciństwa najlepiej.

Czytaj więcej