Wielkanoc z dziećmi − zarażamy najmłodszych tradycją

Razem z przedszkolakiem

Mimo że Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześ­cijaństwie, często jest święto­wane ze znacznie mniejszym zaangażowaniem, jeśli chodzi o całą otoczkę związaną z przygotowaniami, niż Święta Bożego Narodzenia. Mówi się, że święta bożonarodzeniowe niosą za sobą większą magię, która daje się odczuć zwłaszcza dzieciom. Mają frajdę z pieczenia pierników, podjadania słodkich smakołyków z kuchni, ubierania choinki oraz oczywiście prezentów, które pod nią znajdują. Warto w dziecięcych główkach odczarować Święta Wielkanocne i pokazać im, że mogą sprawiać im równie wielką frajdę, co Boże Narodzenie.

Pisanki

Tworzone dowolną techniką, dostosowaną do wieku i możliwości manualnych dziecka. To świetna zabawa, w którą może się zaangażować cała rodzina. Barwienie wydmuszek na różne kolory, zdobienie woskiem, flamastrami, farbkami, kolorowymi ścinkami papierów, bibułą – w tym zakresie ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Warto kupić styropianowe lub plastikowe jaja, które są gotowe do ozdobienia. Jajka z trwalszego materiału lepiej sprawdzą się w przypadku dzieci, które często zapominają, że wydmuszka to bardzo delikatny i kruchy materiał do pracy. Możecie zacząć robienie pisanek znacznie wcześniej. Przecież im więcej, tym lepiej! Dzieci podszkolą technikę, będą miały kreatywne zajęcie na chłodniejsze kwietniowe wieczory, a rodzice będą mieli wyjątkową i niepowtarzalną dekorację domu. Możecie przyczepić do części pisanek wstążeczki i zawiesić je na gałązkach wierzby mandżurskiej lub kupić kilka koszyczków i ustawić na stole, półkach czy parapetach. Efekt WOW gwarantowany!

Mazurek

Wspólne gotowanie i pieczenie pysznych słodkości to dla dzieci zawsze frajda, bez względu na okazję. Warto więc zaangażować maluchy do pomocy w kuchni podczas przygotowywania wielkanocnych dań. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest oczywiście mazurek, który w przygotowaniu jest wręcz dziecinnie prosty. Będziecie potrzebować:

 • formę o wymiarach 20 × 30 cm,
 • 160 g masła,
 • 100 g cukru pudru,
 • 2 żółtka,
 • 250 g mąki,
 • 1 puszkę masy kajmakowej,
 • migdały, orzechy, suszone owoce.

Przy tym wypieku pole do popisu będą miały dzieci za­­pewne przy dekorowaniu – podaj im blachę gotowego ciasta, zostaw do dyspozycji bakalie i niech układają je na mazurku według własnego uznania. Uwierz nam – nikt w Twojej rodzinie lepiej nie odegra roli dekoratora mazurka niż Twoje kreatywne dzieci!

Palma

Na 7 dni przed Wielkanocą przypada Niedziela Palmowa – kolejna okazja do zaangażowania dzieci w przygotowania świąteczne. Nie kupujcie palmy – zróbcie ją razem. Zorganizujcie sobie rodzinny spacer poza miastem, nazbierajcie bazi, zielonych gałązek, kwiaty forsycji, trzciny pospolitej, bluszczu, bukszpanu i wszystkiego, na co natraficie eksplorując łąki i lasy. Później zróbcie z tego wspólnie wspaniałe palmy, które w niedzielę maluchy z dumą zaniosą do poświęcenia. 

Koszyczek wielkanocny

Kiedy już macie stos pisanek, jesteście niemal gotowi na Wielką Sobotę i przygotowanie wielkanocnego koszyczka. Jego zawartość zazwyczaj nieznacznie różni się od rejonu kraju oraz indywidualnych tradycji rodzinnych, jednak istnieje lista produktów must have koszyka wielkanocnego. Oto ona:

 • pisanki i ugotowane, obrane jajko,
 • sól i pieprz,
 • chleb,
 • masło,
 • wędlina,
 • chrzan,
 • słodki wypiek.

Pozostaje tylko przystrojenie koszyczka oraz nadanie mu wiosennego charakteru i można iść święcić potrawy. 
A po Wielkiej Sobocie… Przychodzi czas na śniadanie wielkanocne, na którym spożywa się potrawy ze święconki i inne smakołyki. Tutaj tradycją jest bitwa na pisanki, polegająca na stukaniu się z domownikami pisankami – wygrywa właściciel pisanki, której skorupka pozostanie cała. To świetna zabawa dla całej rodziny, dlatego pamiętajcie – pisanek nigdy nie jest za dużo.

Śmigus-dyngus

Znany również jako lany poniedziałek, to obrzęd wprost uwielbiany przez dzieci. To jedyna okazja w roku, kiedy mogą się bezkarnie oblewać wodą bez karcącego wzroku rodziców. Mimo że początki tej tradycji miały zupełnie inny charakter, obecnie jest to po prostu czysta frajda. Można zaopatrzyć się wcześniej w plastikowy pistolet na wodę, psikające jajko lub stworzyć narzędzie do polewania innych wodą z pustej butelki po szamponie lub płynie do naczyń. W tak uzbrojone przedmioty dzieci często urządzają sobie bitwy na wodę lub po prostu czyhają za rogiem na pozostałych członków rodziny. Często okazuje się, że harce związane z lanym poniedziałkiem zostają w pamięci dzieci przez długie lata.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI