Woda w każdym plecaku

Temat numeru

Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym w diecie każdego dziecka. Pozwala między innymi regulować temperaturę ciała czy gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Nasuwa się jednak kilka pytań. Jaka woda jest najlepsza dla dziecka? Na co należy zwracać uwagę podczas jej wyboru?

Zacznijmy od określenia ilości wody potrzebnej do prawidłowego rozwoju przedszkolaka. Jest ona uzależniona od wielu czynników zewnętrznych (tj. klimat, nawyki żywieniowe) i wewnętrznych (tj. stan zdrowia, aktywność fizyczna). Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę wynosi około 10–15% masy ciała. Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski opublikowanymi przez NIZP-PZH dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny dostarczać z napojami i produktami spożywczymi 1250 ml wody dziennie, natomiast dzieci w wieku od 4 do 6 lat nieco więcej, bo 1600 ml. 
Wybór właściwej wody do picia powinien być przede wszystkim podyktowany jej składem, ponieważ, wbrew pozorom, woda wodzie nierówna. Panuje ogólne przekonanie, że wszystkie butelkowane wody to wody mineralne. Jest to jednak dalekie od prawdy. Porównując skład wód, okazuje się, że najlepszą opcją są m.in. wody mineralne (szczególnie nisko- i średniomineralizowane). Wody te pochodzą ze źródeł podziemnych, są czyste oraz stabilne pod względem chemicznym, a także mikrobiologicznym. Analizując zawartość wód, warto również przyjrzeć się zawartości sodu. Najbardziej optymalne są wody o niewielkiej ilości tego minerału (< 20 mg/l), co sprawia, że mogą być spożywane codziennie i bez ograniczeń (w tym przypadku na etykiecie znajdziemy zapis o niskiej zawartości sodu). Zawsze warto dokładnie sprawdzać etykietę napoju, aby mieć pewność, że jest on dobrej jakości, tak jak w przypadku Nałęczowianki, której skład sprawia, że jest bezpieczna do spożycia nie tylko dla dzieci, ale także dla kobiet w ciąży i będących w okresie laktacji.
Nie bez znaczenia pozostaje również smak wody. Picie wody powinno wzbudzać w dziecku pozytywne emocje, bo dzięki temu będzie chciało robić to systematycznie i z przyjemnością. Nie wystarczy, że dziecko wypije szklankę wody, gdy poczuje pragnienie. Należy zadbać o to, aby pociecha zawsze miała przy sobie butelkę z wodą i regularnie po nią sięgała. Dzięki temu wykształci dobry nawyk, który będzie wspierał jej prawidłowy rozwój i zdrowie. W przypadku Nałęczowianki, kompozycja zawartych w niej 7 minerałów* sprawia, że nie tylko doskonale gasi pragnienie, ale także wyróżnia się bardzo delikatnym smakiem. Ponadto atrakcyjne, praktyczne opakowanie z bezpieczną zakrętką „z dzióbkiem niekapkiem” ułatwiającym picie, czyni z niej doskonały wybór do szkolnego plecaka. Dzięki Nałęczowiance sprawisz, że picie wody stanie się dla Twojego dziecka zdrowym zwyczajem, a nie nudnym obowiązkiem.


Tab. 1. Znaczenie minerałów występujących w wodach mineralnych

Minerały Pozytywny wpływ na zdrowie
Chlorki Jako składnik kwasów trawiennych w żołądku odgrywają istotną rolę w procesach trawiennych
Fluorki Są składnikiem kości i zębów, wzmacniają szkliwo, zapobiegają występowaniu próchnicy
Wodorowęglany Pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach oraz przyspieszają trawienie
Wapń Bierze udział w budowaniu kości oraz zębów
Potas Jest konieczny do regulacji poziomu wody w komórkach
Sód Jest bardzo ważny m.in. w pracy mięśni
Magnez Jest istotny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśni

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI