Znamy laureatów III edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”!

Dla rodzica

19 kwietnia br. jury III edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, zainicjowanego przez markę Electrolux, wybrało przedszkola, do których trafią ogródki warzywne – nagrody główne w konkursie. Werdyktem jury ogródkami będą cieszyć się dzieci z pięciu przedszkoli, które nie tylko zdobyły największą liczbę głosów, ale też w kreatywny i oryginalny sposób zaprezentowały swoje pomysły na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych promujących proekologiczne postawy. W 2024 roku „Ogródki ze smakiem” pojawią się w Rudzie Śląskiej, Milówce, Trzebielu, Kątach i Lublinie.

Do pierwszego etapu tegorocznej edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, który zakończył się 11 kwietnia br. zgłosiło się 240 przedszkoli z całej Polski, na które oddano blisko 107 tysięcy głosów. Średnia dzienna liczba oddanych głosów wyniosła prawie 5 tysięcy, co pokazuje, że zaangażowanie przedszkoli, a także społeczności dopingujących udział placówek w konkursie, był najwyższy spośród wszystkich edycji.

W trzech edycjach konkursu „Ogródki ze smakiem” od 2022 do 2024 r. wzięło udział ponad 1200 placówek przedszkolnych w całej Polsce, na które oddano łącznie 385 tysięcy głosów.

Zgodnie z regulaminem, spośród 30 przedszkoli, które otrzymały największą liczbę głosów od swoich fanów, do ścisłego finału przeszło 10 placówek, spośród których jury wybrało 5 przedszkoli, w których zostaną wykonane ogródki warzywne (Nagrody I Stopnia), a także 5 placówek, w których staną mobilne miniogródki (Nagrody II Stopnia).

Komisja Konkursowa nagrodziła te przedszkola, które wykazały się wyjątkowymi pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych.

W skład jury weszły: Maja Popielarska, dziennikarka, autorka tekstu programowego o ogródkach w edukacji dzieci, mgr inż. Jagoda Valkov, autorka projektu i wykonawczyni „Ogródków ze smakiem”,  mgr inż. Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie oraz Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist, Electrolux Poland.

Cieszymy się, że zainteresowanie konkursem „Ogródki ze smakiem” nie słabnie, zwłaszcza na poziomie zaangażowania rodziców, kadry przedszkola i samych dzieci. Tegoroczna edycja konkursu po raz kolejny udowadnia, że przedszkola z małych miejscowości są w stanie pokonać placówki z dużych miast, dzięki ogromnej determinacji i chęci posiadania własnego ogródka. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko finaliści, ale też placówki, które wzięły udział w konkursie, lecz nie zdobyły nagrody głównej. Podchwyciły pomysł uprawy własnych warzyw, decydując się na samodzielne założenie ogródka lub potraktowały czas głosowania jak wesołą zabawę, w trakcie której przedszkolaki mogą wzbogacić wiedzę o uprawie roślin czy o zdrowym odżywianiu. Budujący jest również fakt, że idea ogródków zaczyna żyć własnym, poza konkursowym życiem i powoduje, że coraz więcej placówek wprowadza do swojego programu zajęcia związane z ogrodnictwem, a dzieci mają szansę w praktyce nauczyć się szacunku do planety i z większym przekonaniem sięgać po warzywa czy owoce – mówi Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist w Electrolux Poland, członkini Komisji Konkursowej.

Pozostałym 20 placówkom jury przyznało zestawy ogrodnicze i książki od wydawnictwa Zielona Sowa, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.

Dodatkowo, wszyscy finaliści, czyli 30 placówek z największą liczbą głosów, otrzymają tablicę magnetyczną z Talerzem Zdrowego Przedszkolaka, który jest graficzną formą zaleceń zdrowego żywienia dla dzieci, opracowanych przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, partnera merytorycznego akcji. Będzie im też towarzyszyć instrukcja, manual z informacjami, jak korzystać z tablicy w interaktywnej edukacji żywieniowej.

Pełną listę laureatów i wyróżnionych przedszkoli można znaleźć na stronie: www.ogrodkizesmakiem.pl

Misja „Ogródków ze smakiem”

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany już po raz trzeci przez markę Electrolux. Konkurs kierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, a nagrodą główną jest wykonanie ogródka warzywnego w zwycięskich przedszkolach. Celem konkursu i akcji „Ogródki ze smakiem” jest zachęcanie przedszkoli do zakładania ogródków, by poprzez doświadczenie dzieci mogły w nich lepiej poznawać świat natury i tym samym wypracowywać ekologiczne nawyki w przyszłości. Dwie poprzednie edycje akcji pokazały, że dzieci chętnie sięgają po warzywa i owoce, które osobiście pielęgnują. Dlatego organizatorzy akcji uważają, że ogródki warzywne to również wyjątkowa forma edukacji i inspiracji zrównoważonych nawyków żywieniowych i kulinarnych wśród dzieci.

Materiały edukacyjne

W ramach akcji działa strona www.ogrodkizesmakiem.pl, na której pojawiają się nowe materiały edukacyjne przygotowywane przez ekspertów akcji. Są to poradniki i tutoriale na temat założenia i pielęgnacji ogródka, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. W tym roku zostaną opublikowane nowe konspekty zajęć dla dzieci przedszkolnych promujące zdrowe odżywianie, do wykorzystania w przedszkolu i w domu oraz kalendarz warzyw sezonowych przygotowany przez ekspertki Medycznego Centrum Dietetyki i  Edukacji Zdrowotnej NIZP PZH - PIB, a także we współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa – audiobooki, które bezpłatnie będzie można pobrać ze strony.

Inicjatorem akcji i fundatorem nagród jest Electrolux.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI