Znamy zwycięzców II edycji ogólnopolskiego konkursu „Ogródki ze Smakiem”

Dla rodzica

Zakończono obrady jury konkursu „Ogródki ze smakiem”, zainicjowanego i organizowanego przez szwedzką markę Electrolux. To druga edycja konkursu, który w swoich założeniach wspiera proekologiczną edukację dzieci w wieku przedszkolnym. Konkurs zaangażował dzieci, rodziców i nauczycieli z całej Polski. Głównymi nagrodami są ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca otrzymają mobilne miniogródki w donico-szklarniach.

W tym roku do konkursu „Ogródki ze smakiem” zgłosiła się rekordowa liczba przedszkoli – aż 739 placówek przedszkolnych, na które w I etapie akcji oddano blisko 200 tysięcy głosów. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów przeszło do finału. Zgłoszenia finalistów oceniała następnie specjalnie powołana Komisja Konkursowa, która przy wyborze laureatów brała pod uwagę przede wszystkim pomysły na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych, a także wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań. Werdyktem jury w składzie: Maja Popielarska, Jagoda Valkov (autorka projektu ogródków w przedszkolach), Katarzyna Misiak (Ogród Botaniczny w Powsinie), Kinga Bernat (Bank Żywności SOS w Warszawie), Kamila Cap (Electrolux Polska), laureatami zostały następujące placówki:

Przedszkola, które zajęły pierwsze miejsce i otrzymają nagrodę główną - wykonanie ogródka warzywnego:

 • Przedszkole w Bełku, województwo śląskie, powiat rybnicki, gmina Czerwionka-Leszczyny
 • Przedszkole Publiczne Nr 1 "Zielona Dolinka" w Myśliborzu, województwo zachodniopomorskie, powiat myśliborski, gmina Myślibórz
 • Publiczne Przedszkole w Drezdenku, województwo lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko
 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Starej Hucie, województwo śląskie, powiat myszkowski, gmina Koziegłowy
 • Przedszkole Miejskie nr 10 w Bytomiu, województwo śląskie, powiat Bytom, gmina Bytom

Przedszkola, które zajęły drugie miejsce i w nagrodę otrzymają mobilne miniogródki w donico-szklarniach:

 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach, województwo śląskie, powiat myszkowski, gmina Koziegłowy
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny. Przedszkole Publiczne w Pieniężnie, województwo warmińsko-mazurskie, powiat braniewski, gmina Pieniężno
 • Przedszkole z Oddziałami Specjalnymi i z Oddziałami Integracyjnymi nr 48 w Zabrzu, województwo śląskie, powiat Zabrze, gmina Zabrze
 • Przedszkole artystyczno-językowe "Tęczowa Przygoda", województwo pomorskie, powiat kartuski, gmina Żukowo
 • Przedszkole Miejskie nr 15 "Bajka", województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Kutno

Realizacja nagrody głównej, czyli wykonanie ogródków, będzie miała miejsce na przełomie maja i czerwca po wcześniejszym kontakcie ze zwycięskimi placówkami. Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów.

Bez nagród nie pozostaną jednak pozostałe placówki z finałowej 30-tki – 20 przedszkoli-finalistów otrzyma specjalne zestawy ogrodnicze.

- Druga edycja konkursu „Ogródki ze smakiem” to ogromny sukces frekwencyjny. Na nasze zaproszenie odpowiedziało blisko trzykrotnie więcej przedszkoli niż w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji. To dowód na to, że konkurs świetnie odczytuje potrzeby przedszkoli, a nauka poprzez doświadczenie o ekologii, klimacie i otaczającym nas świecie jest najlepszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom. Electrolux z przyjemnością organizuje „Ogródki ze smakiem”, gdyż staramy się we wszystkich swoich działaniach zachęcać konsumentów do przemyślenia swoich wyborów żywieniowych, aby pozytywnie wpływały na przyszłość i zdrowie nas i naszej planety.

Szczególnie doceniamy zaangażowanie w tegorocznym konkursie małych społeczności, które dostając się do finału pokazały, że mniejsze miasteczka mogą konkurować z dużymi miastami i nie jest to kwestia wielkości, a chęci i zaangażowania. Zauważyliśmy również, że wiele z placówek, które dostały się do finałowej 30-tki, ma już pewne doświadczenie w ogrodnictwie, a udział w konkursie i ogródek jest zwieńczeniem ich dotychczasowych działań – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux.

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany w ramach kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, zainicjowanej w 2021 r. przez szwedzką markę Electrolux, producenta energooszczędnego sprzętu AGD. Adresatami akcji są przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w całej Polsce. Nagrodą główną w konkursie jest wykonanie ogródka warzywnego w przedszkolu. Mechanika konkursu składa się z 3 etapów: zgłoszenia placówki i głosowania na nią, wyłonienia zwycięzców oraz wykonania ogródków. Patronem honorowym akcji jest PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Konkurs wspierają: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

„Ogródki ze smakiem” to także strona www.ogrodkizesmakiem.pl, na której można znaleźć materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów akcji. Są to artykuły na temat założenia ogródka i jego pielęgnacji w duchu less waste, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. Wszystkie materiały przygotowało grono ekspertów zajmujących się ogrodnictwem, ekologią i tematyką less waste.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI