Biblioteka Przedszkolaka - Kampania dla przedszkoli i szkół podstawowych

Biblioteka Przedszkolaka to kampania, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych u dzieci przedszkolnych, pogłębienie kompetencji metodycznych pedagogów, stworzenie infrastruktury czytelniczej (biblioteczki w każdym z przedszkoli) oraz partycypacyjne działania międzypokoleniowe, polegające na zaangażowaniu do regularnej współpracy babć i dziadków biorących udział w kampanii.

Celem kampanii jest trwała zmiana systemowa - polega na dostarczaniu do przedszkoli wartościowych, ciekawie ilustrowanych książek dla dzieci. W jej ramach każda placówka otrzymuje kufer (minibibliotekę na kółkach), w którym znajduje się 10 książek . Ale książki to nie wszystko, dzieci w kuferku znajdą również pacynki babci i dziadka, literkowe okulary “do słuchania” oraz co najważniejsze - materiały warsztatowe: teczki i karty pracy.

Wokół każdej z książek zawartych w kuferku nauczyciel może przeprowadzić warsztaty czytelnicze, posiłkując się właśnie tymi kartami pracy. Tym samym w każdym przedszkolu, które przystąpi do akcji, odbywa się 10 warsztatów wokół każde z przeczytanych książek. Co więcej, na wszystkie z nich zapraszani są dziadkowie i babcie, którzy czytają przedszkolakom. Dzięki temu kampania Biblioteka Przedszkolaka angażuje nie tylko nauczycieli i dzieci, ale również seniorów.

Zestaw książek, które włączone są do projektu to przegląd różnych gatunków.

Książki zostały wybrane przez członków rady programowej Festiwalu Literatury dla Dzieci. Dwa tomy poezji polskiej:

• Śmiechu warte: Jan Brzechwa, il. Paweł Mildner, wyd. Warstwy
  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb: Julian Tuwim, il. Bohdan Butenko, wyd. Dwie Siostry

Książki narracyjne do czytania:

• Praktyczny Pan: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka
  • Pan Kuleczka: Wojciech Widłak, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina
  • A niech to gęś kopnie: Marta Guśniowska, il. Robert Romanowicz, wyd. Tashka

Wprowadzenie w świat non-fiction:

• Skok na smog: Dorota Majkowska-Szajer, il. Anna Kaszuba-Dębska, wyd. Znak emotikon
  • Działka dziadka działkowicza: Katarzyna Bogucka, wyd. Widnokrąg

Klasyka światowa dla najmłodszych:

• Kto pocieszy Maciupka?: Tove Jansson, wyd. Nasza Księgarnia
  • Tam, gdzie żyją dzikie stwory: Maurice Sendak, wyd. Dwie Siostry
  • Gruffalo: Julia Donaldson, il. Axel Scheffler, wyd. Tekturka

W latach 2018-2019 kampania dotarła do blisko 250 przedszkoli w całej Polsce w tym do wszystkich samorządowych przedszkoli w Krakowie.
Kierowana jest do najstarszej grupy przedszkolnej, czyli dzieci w wieku 6 lat. Mogą przystąpić do niej zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów.
Kampania finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządowych dzięki temu udział w niej jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: bibliotekaprzedszkolaka.pl