Czy zmienianie świata zaczyna się od zabawy lalkami?

Gry i zabawy

Umiejętności społeczne, a w szczególności empatia są kluczowe dla przyszłości naszych dzieci. To dzięki nim potrafią wchodzić w interakcje z innymi, komunikować się z nimi i nawiązywać trwałe relacje. Ich doskonalenie jest tak samo ważne, jak nauka chodzenia, czytania lub pisania i jak się okazuje dużo prostsze. Wystarczy lalka i swobodna zabawa, nawet ta samodzielna, by dzieci w przyszłości dzięki empatii zmieniały świat na lepszy.

Wśród kompetencji, które dla kolejnych pokoleń będą niezwykle istotne są umiejętności społeczne, a w szczególności empatia. To ona pomaga efektywnie pracować w grupie, przyjmować punkt widzenia innej osoby, niwelować konflikty i dążyć do porozumienia. Empatia pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach i z trudnymi emocjami, zjednywać sobie ludzi, tworzyć trwałe relacje. Taka umiejętność najpierw przydaje się w piaskownicy, potem w szkole, a w dorosłym życiu może naprawdę zmieniać świat szczególnie, że jest najlepszym antidotum na rasizm, dyskryminację i agresję. Jak pokazują badania, empatię oraz inne umiejętności społeczne dzieci mogą rozwijać w trakcie zabawy lalkami.

Taka zabawa daje przestrzeń do mówienia o sobie, swoich spostrzeżeniach, a nawet obawach i lękach oraz oswaja najmłodszych z rzeczywistością, dając poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Jest też okazją do nauki i poszerzania horyzontów. Jakie obszary rozwija zabawa lalkami?

  1. Emocje

Dzieci w zabawie odwzorowują zachowania innych, uczą się odczytywać ich emocje czy nastroje i nieświadomie się do nich dostosowują. Łatwiej im radzić sobie z uczuciami i trudnymi sytuacjami, gdy mogą „przećwiczyć” je z lalkami. Dotyczy to także tworzenia relacji i postaw wobec innych osób, a także reakcji na ich zachowania. Jak się również okazuje, zabawa lalkami to sposób na nauczenie małego człowieka empatii. Właśnie na tę szczególną rolę lalek w kształtowaniu umiejętności społecznych wskazują neurobiolodzy z Uniwersytetu Cardiff, którzy wykorzystali technikę neuroobrazowania do zbadania wpływu zabawy lalkami Barbie na dzieci. Ich zdaniem lalki zachęcają dzieci do myślenia o innych ludziach i o tym, jak mogą ze sobą współpracować. Pozwalając dziecku na swobodną zabawę lalkami, obserwując co robi i mówi w jej trakcie możemy odkryć jego myśli, zainteresowania czy zmartwienia. Zachęcajmy dzieci do takiej zabawy i słuchajmy ich.

  1. Myślenie kognitywne

Czesanie, mycie, jedzenie, spanie czy wyimaginowane zadania domowe, które dzieci mogą inscenizować w domku dla lalek to wspaniałe okazje, aby oswoić je z codziennymi obowiązkami. Układanie poszczególnych czynności w całe sekwencje imitujące porządek dnia, to świetne ćwiczenie myślenia kognitywnego i krok do nauki organizacji. Dodatkowo zdejmowanie i zakładanie ubranek dla lalek rozwija cierpliwość i zdolności manualne.

  1. Kreatywność i wyobraźnia

Dzieci potrzebują zachęty i wsparcia w rozwijaniu swojego potencjału, dlatego Barbie, jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, nie tylko inspiruje, ale także motywuje je do odnalezienia wymarzonych wzorców w zabawie poprzez niezwykłe kolekcje lalek. Marzenia mają w sobie ogromną moc kreowania rzeczywistości. Nawet z pozoru niewielkie fantazje, mogą stać się początkiem drogi do wielkiej przyszłości. Rozwijanie w dzieciach świata wyobrażeń przełamuje strach przed nieznanym i sprawia, że wszystko staje się możliwe. Snucie marzeń i planów rozwija kreatywność, wzmacnia poczucie pewności siebie i daje motywację do działania. Warto więc wspierać ten drzemiący w dzieciach potencjał i rozwijać go także podczas zabawy.

Lalki Barbie, które oferują szeroką gamę różnorodnych postaci i akcesoriów, pomagają dzieciom w odgrywaniu i kreowaniu rzeczywistości, w której jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia. A jeśli weźmiemy pod uwagę lalki, takie jak Barbie, które reprezentują różne zawody, pasje, profesje i przedstawiają różne wzorce kulturowe i inspirujące osobowości, możemy mieć pewność, że to o wiele więcej niż zabawa.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI