Funkcje zabawek oraz jakie warto wybrać

Gry i zabawy

Każdy rodzić pragnie, by jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób. Nasze pociechy uwielbiają wszystko, co piszczy, szeleści, grzechocze, świeci – im więcej funkcji, tym lepiej! Jest dla nich ważne, by mogły daną zabawkę dotknąć i w pełni wykorzystać, czasami w ekstremalny dla nas, dorosłych, sposób. Jak im zapewnić bezpieczeństwo podczas tego typu zabaw oraz jakie funkcje spełniają zabawki – tego dowiecie się w tym artykule.

Zabawki leżą w każdym kącie pokoju naszego dziecka. Niekiedy mamy ochotę je wszystkie wyrzucić, by odjąć sobie kilka elementów w codziennych porządkach po naszych pociechach. Jednak to właśnie te zabawki przyczyniają się do rozwoju naszego brzdąca. 

Integracja sensoryczna

Na początek przyjrzyjmy się jednej z funkcji, jaką jest integracja sensoryczna, ściśle powiązana z układem nerwowym, który przetwarza i scala informacje odebrane przez systemy zmysłów – wzrok, węch, smak, słuch, dotyk. Jest to pewnego rodzaju analiza oraz interpretacja bodźców zewnętrznych, która odbywa się w mózgu. Dzięki zabawkom oraz naturalnej integracji sensorycznej jesteśmy w stanie zapobiec zaburzeniom, które mogą być skutkiem nieprawidłowego rozwoju dziecka. Przyczyną może być niepozwalanie dzieciom na „brudne” zabawy, np. zabawy w błocie czy tarzanie się w piasku lub na trawie.
Prekursorką terapii opierającej się na integracji sensorycznej w połączeniu z elementami neurologii, rehabilitacji, fizjologii, psychologii i rozwoju dziecka jest Jean Ayres. W tym artykule nie będziemy rozszerzać zaburzenia integracji sensorycznej, a zainteresowane osoby odsyłam do artykułu z nr 33 „Mojego Przedszkolaka”: Jak naturalnie zapobiegać zaburzeniom w zakresie integracji sensorycznej?, napisanego przez Aleksandrę Kubalę-Kulpińską.

Zabawki sensoryczne

Kiedy przychodzi jesień, niechętnie pozwalamy dzieciom na zabawy w błocie, chlapanie wodą, jedzenie lodów w ten znajomy sposób, że wszystko na około jest brudne, lub zabawy w zimnym piasku. Jest to w pełni uzasadnione! Każdy rodzic chce uchronić swoje dziecko przed przeziębieniem jesienno-zimowym. Tutaj przychodzą z pomocą właśnie zabawki sensoryczne. 
Zabawki sensoryczne także stymulują zmysły dziecka. Mają ciekawe faktury, zawierają różne kolory, światła, błyszczące elementy, szeleszczące i interesujące dźwięki oraz wiele innych. 
 

Wysyłane do mózgu dziecka bodźce wpływają pozytywnie na jego integrację sensoryczną. Należą do nich: 

  • świecące i mówiące zabawki, 
  • stoły i plansze aktywności, 
  • zabawkowe instrumenty,
  • tory przeszkód,
  • zabawki wodne,
  • zabawki w kontrastowych kolorach i wiele innych.


Budowanie relacji i komunikacja

Zabawki przybliżają, a także ułatwiają budowanie więzi z rówieśnikami, innymi dziećmi, rodzeństwem i rodzicami. Wyobraźmy sobie nasze dziecko i dzieci sąsiadów skaczące na trampolinie, pływające w basenie ogrodowym czy zjeżdżające na ślizgawce. Takie momenty zapewniają niezapomniane wspomnienia zarówno dla naszych dzieci, jak i dla nas – rodziców. To właśnie podczas zabaw pierwszy raz nasze dziecko przełamuje bariery, wychodzi z własnej strefy komfortu, by powiedzieć koledze: „Ale masz fajny samochód, mogę się przejechać?!” albo „Ugotuję coś dla ciebie w mojej kuchni!”. Wszystkim tym aktywnościom towarzyszą wielka satysfakcja, radość oraz dziecięca szczerość. 
Warto pomyśleć o zabawkach stawiających na integrację dzieci, by tę więź budować, a następnie wzmacniać. Ideal­nymi zabawkami będą wyżej wymieniona kuchnia, basen, trampolina, miniplac zabaw, domki, kosz do piłki, siatka czy piaskownica. 

Jak wybrać odpowiednią zabawkę?

No dobrze, to wiemy, co to jest integracja sensoryczna oraz jakie cechy muszą mieć zabawki, by móc zaliczyć je do sensorycznych. Jesteśmy świadomi, że wpływają one na budowanie relacji i komunikację. Czas się przyjrzeć jakości, by ostatecznie wybrać najlepszy produkt dla swojego dziecka.
Po pierwsze, zabawka powinna być solida i trwała. Wiąże się to także z następnym ważnym aspektem: powinna być bezpieczna w użytkowaniu. Jeśli produkt jest wątpliwej jakości, nie może być bezpieczny dla naszych podopiecznych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował łącznie 728 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 260 przypadkach (35,7%). Pokazuje to, że co trzecia zabawka nie spełnia wymagań i może zaszkodzić naszemu dziecku. Zdecydowanie lepiej więc zakupić jedną zabawkę sprawdzonej marki z długoletnim stażem na rynku i bez wątpienia solidną, trwałą i bezpieczną niż trzy tańsze zabawki gorszej jakości.
Najlepiej, by zabawkę wybrało dziecko – nietrafiony prezent może szybko trafić do kąta, a wymarzony zostanie tym ulubionym. Nie bójmy się przyprowadzić pociechy do sklepu lub pokazać jej możliwości na stronie internetowej. Zaznacz, że wybieracie tylko jedną zabawkę, i pomóż Twojemu brzdącowi rozwiać dylematy. W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej warto skonsultować ze specjalistą, na jaki zmysł należy zwrócić uwagę – w znacznej mierze pomoże to w wyborze i postawi na prawidłowy rozwój dziecka. 
Zabawki to wielka frajda, ale także rozwój naszych pociech. Zapewniając im najlepszej jakości produkty, przyczyniamy się do ich zdrowia i dobrego samopoczucia, rozwijamy umiejętności interpersonalne oraz pokazujemy, jak bardzo je kochamy.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI