Higiena jamy ustnej przedszkolaka

Jak dbać o zdrowe ząbki i dobrą kondycję jamy ustnej dziecka?

Zdrowy przedszkolak

Nawyk codziennego szczotkowania zębów przez najmłodszych zwiększa w dużym stopniu szansę na zdrowe zęby przez całe ich dorosłe życie. Co zatem zrobić, aby malec chętnie dbał o higienę jamy ustnej, jak wybrać najlepszą szczoteczkę i pastę i jak nie doprowadzić do próchnicy? 

Odpowiednia, idealna szczoteczka do zębów dla dziecka w okresie przedszkolnym powinna być mu dedykowana, odpowiednia dla jego wieku. Najlepiej jakby była dopasowana swoją budową anatomiczną do małego użytkownika. Odpowiedni rozmiar i kształt warunkuje wygodne trzymanie jej. Uchwyt powinien być szeroki i antypoślizgowy. Wizualnie – są piękne, ozdobne, kolorowe, z ulubionymi bohaterami z kreskówek, tym samym stają się bardziej atrakcyjne dla maluszków. Dobra szczoteczka jest zbudowana w taki sposób, aby smyk swobodnie mógł nią manewrować wewnątrz jamy ustnej podczas czyszczenia – dociera do wszystkich zakamarków. Powinna zatem mieć zaokrąglone włosie tuż przy krawędzi główki. Włosie powinno być miękkie (soft).

Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, lecz żeby nie zwariować wystarczy myć dokładnie, ale tylko dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez 2–3 minuty. 

Odpowiednia pasta do zębów dla małego dziecka nie powinna zawierać przede wszystkim: substancji barwiących, cukru, parabenów, środków konserwujących, stabilizatora koloru szkliwa, jak i środka powodującego pienienie. Zatem dobra pasta dla malca powinna być naturalna, przy tym skutecznie usuwać osad i chronić szkliwo zębów. Stężenie fluoru powinno być dopasowane do wieku dziecka. W wieku przedszkolnym dozwolona ilość fluoru to 250–500 ppm. Współczynnik ścieralności pasty (RDA) nie powinien przekraczać poziomu 20. 

Rodzice powinni od początku uczyć, że pastę wypluwa się z buzi i płucze się dokładnie wodą.

To ważne: Rodzice nawet do 8.–9. r.ż. swojego dziecka powinni kontrolować samodzielne mycie zębów.

Uwaga! Dzieci mogą używać dla lepszej higieny jamy ustnej płynu do płukania i nici dentystycznych, ale przede wszystkim dopasowanych do ich wieku i zawsze pod kontrolą rodziców.

Dieta a zdrowe zęby 

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno jeść jak najwięcej posiłków stałych, twardych, takich, które dla prawidłowego kształtowania się zgryzu prowokują, zachęcają malca do ciągłego żucia. Papkowate pokarmy nie pobudzą do wzrostu kości szczęk. Posiłki zawierające cukier, w tym wszelkiego rodzaju przekąski, powinny kończyć się myciem zębów. Ostrożnie należy postępować również z podawaniem najmłodszym napojów gazowanych i soków, w szczególności cytrusowych, z obawy na erozję szkliwa. Dla prawidłowego wzorca wyrzynania się kolejnych zębów dobrze zadbać o dietę bogatą w pełnowartościowe białko.

Jak zachęcać najmłodszych do dbania 
o higienę jamy ustnej? Oto kilka praktycznych, sprawdzonych przykładów:

Klepsydra i liczenie czasu w trakcie mycia zębów. 
Zwyczajne postawienie w łazience klepsydry odliczającej czas mycia zębów może być, dla co poniektórych dzieci, odpowiednim motywatorem.

Mycie zębów w rytm ulubionej muzyki. Niechętnego malca można zmotywować, np. puszczając mu ulubione, popularne hity radiowe – do skocznej, rytmicznej muzyki szczotkuje się znacznie przyjemniej. Można kiwać się w rytm muzyki!

Szczotkowanie w rytm popularnej piosenki z dzieciństwa. A może niech rodzice śpiewają dziecku: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”.

Pamiętaj! Najważniejsze jest wieczorne, dokładne mycie zębów po całym dniu. Po nim już nic nie powinno się jeść, można jedynie pić niegazowaną, mineralną, niesmakową wodę.

 

Jakimi technikami przedszkolak powinien szczotkować zęby?

Najprostsza metoda – szorowanie. Zęby myjemy, 
a dokładnie szorujemy ruchami poziomymi, prostymi, krótkimi, lecz szybkimi.

Metoda ruchów okrężnych. Wykonujemy szybkie ruchy okrężne, jakby rysowało się na zębach koła.

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI