Jak umilić dziecku oczekiwanie na Święta?

Mój Przedszkolak poleca

Święta to dla wielu osób wspaniały czas, niezależnie od wieku. Jednak to właśnie dla dzieci zarezerwowana jest możliwość odkrycia prawdziwej magii Świąt Bożego Narodzenia. Jest kilka rzeczy, które my, dorośli, możemy zrobić, aby umilić najmłodszym czas oczekiwania na Gwiazdkę.

Który rodzic nie pragnie, aby jego dzieci wspominały Święta jako szczególny czas w roku, kiedy dozwolone było leniuchowanie i spanie do południa, a cała rodzina zbierała się razem przy przygotowaniach, ubieraniu choinki i świątecznym stole? Oczekiwanie na Święta to również element, który buduje ich magię i może być pięknym wspomnieniem.

- Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, który sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu – bez stresu oraz licznych dodatkowych obowiązków. Nareszcie możemy poświęcić czas rodzinie i nadrobić zaległości w zabawach z dziećmi. Nie zapominajmy, że wspólnie spędzone chwile odgrywają dużą rolę w ich rozwoju, warto więc wykorzystać okres przygotowań do Gwiazdki i zaangażować nasze pociechy do pieczenia oraz zdobienia pierniczków, ubierania choinki, a także przygotowania upominków dla najbliższych członków rodziny. Dzieci chętnie będą brały udział w tych aktywnościach, a szczególna, świąteczna atmosfera na pewno udzieli się wszystkim domownikomkomentuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.

Świąteczne opowieści

Bajki poruszające tematykę Świąt, niezależnie czy to w formie książki, czy też filmu, są często świetną zabawą dla całej rodziny oraz niosą pozytywny i wartościowy przekaz. Do wyboru mamy wiele tytułów, dlatego możemy więc wprowadzić przedświąteczną tradycję i codziennie zapoznawać się z nową, świąteczną historią. Jeśli nie chcemy, aby dziecko spędzało zbyt dużo czasu przed ekranem -  wybierzmy książeczki.

- Kolejną świetną opcją jest organizacja przedstawienia lub teatrzyku kukiełkowego na podstawie ulubionej bajki. Przedświąteczny tydzień dzieciaki mogą spędzić przygotowując dekoracje oraz ucząc się swoich ról, a następnie zaprezentować efekty podczas wigilijnej kolacji - proponuje ekspertka.

Pieczenie i dekorowanie pierników

Gdy mówimy o świątecznych ciastkach, nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o pierniczki. Ich pieczenie jest z kolei czynnością, w którą bez problemu możemy włączyć nasze dzieci w zasadzie już od najmłodszych lat. W zależności od wieku, dopasowujemy stopień trudności - młodsze mogą mieszać ciasto, a starsze z powodzeniem obsłużą już same piekarnik. Największą frajdę budzi jednak proces dekorowania. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria - foremki w ciekawych kształtach, kolorowe lukry i pisaki do ciast czy posypki. Własnoręcznie wykonane pierniczki, poza tym, że są pyszne, mogą także stanowić świetny dodatek do prezentów lub zostać ozdobą choinkową.

Wspólne tworzenie ozdób świątecznych

Własnoręcznie tworzone ozdoby świąteczne robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę! Niekoniecznie muszą to być nudne łańcuchy papierowe, jakie wielu rodziców pamięta zapewne z czasów swojego dzieciństwa. W internecie można znaleźć całą masę pomysłów - suszone plastry cytrusów do powieszenia na choince lub umieszczenia w stroiku, papierowe gwiazdy, ozdoby wykonane ze słomy, masy solnej, szyszek lub w prosty sposób wydziergane na szydełku. Zaletą takich aktywności jest możliwość dostosowania ich do wieku i możliwości dziecka.

- Wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych, to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim doskonała okazja na wzajemną integrację zmysłów dziecka i poszerzenia świata jego doznań. Zajęcia plastyczne relaksują, zwiększają koncentrację, a także rozwijają motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców naszego dziecka - tłumaczy Dominika Słowikowska.

Wysyłanie kartek

Tradycja wysyłania kartek powoli zanika, ale może warto sprawić, aby nie odeszła do lamusa? Zwłaszcza że wypisywanie i ozdabianie ich to świetna zabawa. Starsze dzieci mogą samodzielnie napisać życzenia, z kolei młodsze przyozdobią kartki swoimi rysunkami. Następnie wystarczy zaadresować je, nakleić znaczki i gotowe! Jeśli nie decydujemy się na wysyłanie kartek lub jest już na to zbyt późno, pozostaje zachęcenie najmłodszych do wykonania laurek dla najbliższych.

List do św. Mikołaja

Nie wszyscy rodzice decydują się na opowiedzenie dzieciom historii o św. Mikołaju podróżującym zaprzęgiem reniferów i wchodzącym przez komin, jednak nawet te z nich, które nie wierzą w istnienie tej mitycznej postaci, mogą wziąć udział w zabawie polegającej na napisaniu listu do Mikołaja prowadzącego swoje biuro w Finlandii. Adres łatwo można znaleźć w internecie, dostępny jest także e-mail. List należy napisać po angielsku, dlatego może to być także świetny pomysł na sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Kto wie, może Mikołaj odeśle swoją odpowiedź?

Ponadto, zaangażowanie dzieci w świąteczne przygotowania to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Nie bójmy się poprosić ich o pomoc w kuchni, a także w domowych porządkach - to także pozwala poczuć, że Święta zbliżają się wielkimi krokami i wszyscy domownicy są w nie zaangażowani. Warto jednak pamiętać, że ważniejsza od idealnie posprzątanego domu czy najpiękniej wyglądających potraw jest dobra zabawa oraz miło spędzony czas we wspólnym gronie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI