Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Mój Przedszkolak poleca

Dokładna higiena jamy ustnej powinna być wpajana dzieciom od najmłodszych lat. Jednak większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że wyrobienie nawyku codziennego mycia zębów u ich pociech nie jest prostym zadaniem. Jak zatem nakłonić malucha do systematycznego szczotkowania? Radzi Dominika Słowikowska, psycholog.

Dbania o higienę jamy ustnej trzeba się nauczyć, a my, rodzice powinniśmy wykazać się cierpliwością oraz odpowiednim podejściem. Już od momentu pojawienia się pierwszego mleczaka u naszego malucha warto wprowadzić poranny i wieczorny rytuał mycia zębów. Pomoże nam to wyrobić u niego zdrowy nawyk, dzięki czemu łatwiej będzie zachęcić go do samodzielnego szczotkowania. Czasami bywa, że zgadzamy się na zrobienie “dnia dziecka” od mycia zębów - niestety nie jest to najlepszy pomysł. Młody człowiek łatwo przyzwyczaja się do drobnych odstępstw i w przyszłości może być mu trudniej konsekwentnie trzymać się ustalonych nawyków.
– Bardzo ważna jest postawa rodziców i konsekwencja. Higiena jamy ustnej nie powinna być tematem do dyskusji, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać dzieci do codziennego szczotkowania zębów oraz nauczyć je, że należy dbać o zdrowy i piękny uśmiech przez całe życie – komentuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.
Wprowadzenie rutyny jest niezwykle ważne, ale często niewystarczające, by zachęcić dziecko do dbania o higienę jamy ustnej. Poniżej znajdziecie cztery pomysły, które ułatwią to zadanie.

Wspólne mycie zębów

Pamiętajmy, że dobry przykład idzie z góry, dlatego  wspólnie z dzieckiem stańmy przed lustrem i w wesołej atmosferze poświęćmy kilka minut na dokładną higienę jamy ustnej. Początkowo powinniśmy wspomóc dziecko w szczotkowaniu, ponieważ maluch nie ma odpowiednich zdolności manualnych, by zrobić to poprawnie. Kiedy już skończymy, warto zachęcić naszą pociechę do samodzielnej zabawy i mycia mleczaków, ponieważ dzięki temu szybciej przyzwyczai się do używania szczoteczki.

Nauka poprzez zabawę

Na rynku jest bardzo dużo książek dla dzieci oraz bajek na temat mycia zębów i wizyt u dentysty. Dzięki przygodom bohaterów dzieci w łatwy i przystępny sposób mogą dowiedzieć  się, jak ważne jest codzienne szczotkowanie, oraz że może być ono naprawdę dobrą zabawą, a nie tylko przykrym obowiązkiem.
Możemy również wspólnie ułożyć historyjkę o robaczkach, które pochowały się w buzi malucha, lub pozwolić dziecku, aby szczotkowaniu towarzyszył jego ulubiony pluszak.
– Nauka poprzez zabawę jest bardzo skuteczna, a przy tym dostarcza dzieciom dużo radości. Warto dodać do rytuału mycia zębów pozytywne emocje, które dodatkowo zachęcą malucha do regularnego szczotkowania – tłumaczy Dominika Słowikowska.

Motywujmy i doceniajmy

Zapewne niektórzy z rodziców pamiętają jeszcze piosenkę “Myj zęby”. Wspólne śpiewanie lub stworzenie własnego tekstu o szczotkowaniu i pięknym uśmiechu stworzą pozytywne skojarzenia  związane z tym zabiegiem, a dodatkowo mogą zadziałać motywująco. Pamiętajmy również, aby doceniać dziecko za każdym razem, gdy samodzielnie wyjdzie z inicjatywą umycia zębów.

Postawmy na akcesoria

Na rynku dostępna jest szeroka gama akcesoriów do higieny jamy ustnej: szczoteczek, kubeczków, etui i dozowników pasty z postaciami z popularnych bajek. Przybory te nie tylko zachęcą dziecko do mycia zębów, ale sprawią mu radość podczas szczotkowania. Choć rozmaite smaki i zapachy past mogą sprawiać, że malec chciałby używać ich jak najczęściej, to pamiętajmy, żeby kontrolować ich dawkowanie, zwłaszcza u małych dzieci.
– Pozwólmy dziecku wziąć udział w zakupach pasty i akcesoriów do mycia zębów. Wybór kolorowych dodatków z ulubionymi postaciami z bajek sprawi dziecku przyjemność, a w dodatku łatwiej będzie zachęcić malca do używania czegoś, co mu się podoba – dodaje Dominika Słowikowska.

Powyższe pomysły mogą sprawić, że nasze dziecko nie tylko szybciej wyrobi w sobie nawyk do codziennego dbania o higienę jamy ustnej, a także będzie sięgało po szczoteczkę z przyjemnością. Pamiętajmy, że jako rodzice powinniśmy dawać dobry przykład, dlatego szczotkujmy zęby wspólnie z naszą pociechą, a także pokazujmy, że higiena jamy ustnej może być świetną zabawą.

 

Coccodrillo to znana rodzicom polska marka odzieży dla niemowląt i dzieci, działająca na rynku od 2003 roku i należąca do spółki CDRL S.A. Coccodrillo prowadzi sprzedaż poprzez sklep internetowy, a także za pośrednictwem salonów sprzedaży stacjonarnej. W Polsce są to 244 sklepy w większych i mniejszych miastach. Na świecie oferta marki dostępna jest w 230 punktach na 3 kontynentach: w Azji, Europie oraz Afryce. Coccodrillo ma w swojej ofercie szeroki wybór ubrań, akcesoriów, bielizny oraz obuwia dla dziewczynek i chłopców w wieku od 0 do 14 lat. W asortymencie sklepu można znaleźć zarówno propozycje na co dzień, jak i na specjalne okazje. Marka stawia w swoich projektach na różnorodność i charakterystyczne detale, wysoką jakość materiałów oraz kreatywność i ciekawy design. Wszystko po to, by dzieci mogły poprzez ubrania marki Coccodrillo wyrażać siebie i kreować swój własny styl.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI