Kodeks młodego cyklisty – 7 rzeczy, o których musimy pamiętać, zabierając dziecko na wycieczkę rowerową

Mój Przedszkolak poleca

Sezon rowerowy trwa!  Przypominamy zatem, o czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę rowerową z rodziną, aby stała się fantastyczną przygodą dla wszystkich. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na bezpieczną podróż jednośladem, co ze sobą zabrać i jaką trasę wybrać.

Pierwsza wycieczka rowerowa – kiedy zacząć?

Wszystko zależy od gotowości i odwagi rodziców oraz posiadanego sprzętu dla dzieci. Zazwyczaj pierwsze wycieczki się planuje, kiedy dziecko zaczyna stabilnie siedzieć, czyli koło 12. miesiąca, ale zdarza się, że już 4-miesięcznego malucha rodzice zabierają w trasę w specjalnym leżaczku.  Obecnie jest wiele możliwości, które pozwalają zabierać na wspólną przejażdżkę już bardzo małe dzieci, które nie są jeszcze zdolne do samodzielnego pedałowania. Wykorzystuje się wtedy alternatywne metody wspólnego podróżowania, czyli na przykład przyczepki rowerowe lub fotelik.

Razem czy samodzielnie?

Samodzielna wycieczka swoim rowerem jest dla każdego dziecka ważnym momentem, kiedy zatem można na to pozwolić? Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego po publicznych drogach mogą jeździć dzieci, które ukończyły 10. rok życia i zdały egzamin na kartę rowerową. Z kolei młodsze mogą poruszać się jednośladem tylko w obecności dorosłych, a te poniżej 7. roku życia w specjalnych fotelikach lub przyczepkach zamocowanych do roweru dorosłego. Należy też pamiętać, że dziecko do 10 lat wraz z opiekunem jest także uprawnione do jazdy po chodniku. Tam pierwszeństwo mają jednak piesi i należy uszanować ich prawa. Tym samym kluczowe jest uczenie dzieci właściwych nawyków.

- Odpowiednie nawyki są niezwykle ważne, dlatego już od najmłodszych lat musimy uczyć dzieciaki, jak się zachowywać na drodze – mówi Sebastian Mila, były reprezentant Polski i ambasador programu Hello ICE. - A wszyscy wiemy, że dzieci najszybciej się uczą, naśladując nas dorosłych, czego idealnym przykładem jest moja córka. Uważam, że nie ma lepszego sposobu na naukę zasad bezpieczeństwa niż wspólne rowerowe wycieczki, w czasie których wyjaśniamy dzieciom zasady – dodaje piłkarz.

Rowerowe must have – czyli w co wyposażyć młodego rowerzystę?

Podstawowym elementem każdego rowerowego amatora, nie tylko tego młodego, jest kask. Ważne, żeby był dobrze dopasowany i przylegał do głowy, bo tylko wtedy najskuteczniej minimalizuje ryzyko poważnych urazów. Ponadto młodego cyklistę trzeba wyposażyć w elementy odblaskowe. Szczególnie, jeśli swoje wycieczki planujecie już po zachodzie słońca. Widoczność na drodze ma ogromne znacznie, a każdy odblask zwiększa szanse to, że zostaniemy zauważeni przez innych uczestników ruchu drogowego. 

- Elementy odblaskowe aż 7-krotnie zwiększają widoczność pieszych i rowerzystów na drodze po zmroku. Dzięki temu kierowcy mają więcej czasu na odpowiednią reakcję i bezpieczne ich wyminięcie lub wyprzedzenie – informuje Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w firmie Budimex, która edukuje dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze w ramach programu Hello ICE. - Ważne by były one dobrze widoczne i gwarantowały bezpieczeństwo każdemu pieszemu oraz rowerzyście, dlatego w ramach programu Hello ICE rozdajemy dzieciom w całej Polsce odblaski razem z kartą ICE (ang. In Case of Emergency). Takie odblaski są też do zdobycia w naszych konkursach w social mediach – dodaje Katarzyna Wójcik.

Widoczność na drodze zapewnia też właściwe oświetlenie roweru, dlatego trzeba zadbać, aby zarówno przednie, jak i tylnie lampy w rowerze dziecka dobrze działały. Wiadomo również, że żadna wycieczka nie może odbyć się bez sprawnego sprzętu, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy działa dzwonek i hamulec.

Wspólne wycieczki – jak wybrać trasę?

Najlepiej wybierać trasy, które w większości prowadzą ścieżkami rowerowymi. Jeśli w okolicy brakuje ścieżek dla rowerów, należy szukać dróg o niskim natężeniu ruchu i podążać tuż za dzieckiem lub z jego lewej strony. Należy też pamiętać, by jechać poboczem, a gdy nie ma pobocza, trzymać się prawej strony jezdni. Do tego w żadnym wypadku nie jest dozwolona jazda rowerem po autostradzie i innych drogach przeznaczonych tylko dla ruchu samochodowego. Trzeba też uczulić malucha, aby jego jazda była przede wszystkim odpowiedzialna, żeby dziecko zawsze trzymało się kierownicy, zamiast próbować tak zwanej jazdy „bez trzymanki”.  

Na koniec ważne jest, aby podczas takich wycieczek pamiętać o zachowaniu stałej czujności i byciu przewidywalnym na trasie. Należy regularnie ćwiczyć z dzieckiem uważne rozglądanie się przy ruszaniu i sygnalizowanie planowanych manewrów. Istotne jest pokazywanie dzieciom właściwych postaw poprzez nasze codzienne zachowania, ponieważ często od tego będzie zależeć, jak później sami będą poruszać się po drogach. Warto też skorzystać z programów, które w ciekawy sposób zaangażują dziecko, dzięki czemu nauka zasad bezpieczeństwa będzie dla niego również świetną zabawą. Właśnie takim programem jest Hello ICE, którego organizator firma Budimex na swojej stronie www.helloice.pl oraz w mediach społecznościowych dostarcza rodzicom i nauczycielom materiały do nauki oraz zabawy z dziećmi.

***

Budimex jest spółką z ponad 50-letnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia blisko 8000 specjalistów. Profil działalności Spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, budownictwa ogólnego oraz energetyki i przemysłu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI