Kolekcja „Dobranoc, Trefliki na noc”, czyli jak zmienić wieczór w dobrą zabawę

Mój Przedszkolak poleca

Niedawno na rynku pojawiła się kolekcja książek, gier i zabaw dla dzieci „Dobranoc, Trefliki na noc”, stworzona przez Wydawnictwo Trefl (najmłodsze dziecko firmy Trefl, znanego producenta m.in. puzzli), we współpracy z Magdaleną Komstą – psycholożką, specjalistką od snu (wymagające.pl) Kolekcja pomaga rodzicom maluchów i przedszkolaków wprowadzić w życie ułatwiający zasypianie, wieloetapowy rytuał wieczorny, jednocześnie kształtując dobre nawyki i pozytywne skojarzenia związane ze snem. Co znalazło się w serii skierowanej do przedszkolaków (3+)?

„Dobranoc, Trefliki na noc. 5-minutowe bajki przygotowujące do snu” to dobra propozycja dla tych, którzy pielęgnują tradycję czytania na dobranoc – ale nie tylko. Oprócz pełnych dobrego humoru, ilustrowanych opowieści o perypetiach serialowej Rodziny Treflików, z wartościowym przekazem, w książce można znaleźć propozycje zabaw. O czym mowa? Do każdego etapu rytuału wieczornego opracowano aktywizujące zadania, które dzieci mogą wykonywać podczas niekiedy nudnych, wieczornych czynności. Kąpiel  staje się  wówczas pełną wrażeń, morską przygodą i okazją do pokonania brudkostworka, kolację można zjeść z ulubionym bohaterem z bajki, a przed snem przytulać się tak, jak robią to najróżniejsze zwierzęta – i wiele, wiele innych. Całość poprzedzona jest merytorycznym wstępem dla rodziców, autorstwa Magdaleny Komsty. Warto wspomnieć, że po książkę śmiało mogą sięgnąć dzieci, które dotychczas serialu nie oglądały  – dzięki opowieściom mają okazję poznać sympatyczną Rodzinę Treflików.

Kolejną książką z kolekcji, którą trudno zaliczyć do typowych bajek do poczytania przed snem, są „Do łóżka, gotowi…start. Opowieści przygotowujące do snu”. Tym razem Wydawnictwo Trefl proponuje dzieciom poznanie ciekawostek  związanych z wieczornymi (i porannymi) czynnościami, jak również wielu tajemnic, jakie skrywają magiczna noc i sen człowieka.  Z tej książki dowiedzieć się można m.in.: dlaczego przed snem nie warto objadać się kotletami, jak - przy odrobinie kreatywności - polubić sprzątanie, czy powiedzieć „dobranoc” w kilku językach, kim jest Piaskun,  do czego służy łapacz snów i na czym spali ludzie dawno, daaawno temu.  Wszystkie informacje przedstawione zostały w bardzo czytelnej formie, zobrazowanej zdjęciami, zaś z każdego rogu spoglądają na małych czytelników Trefliki. Książka idealna dla przedszkolaków, którzy każdego dnia zadają tysiące pytań.

W kolekcji znalazły się również dwie książki obrazkowe, które rozwijająca wyobraźnię oraz zachęcają do tworzenia własnych historii podczas wieczornej rozmowy z rodzicem. W książce „Wyruszamy do spania”  czytelnik staje się bohaterem, bo to on decyduje, jak będzie przebiegał wieczór – spośród różnych, przedstawionych obrazkowo propozycji, dziecko wybiera wymarzoną kolację, zabawki do kąpieli , najlepszy strój do spania i pojazd, który przeniesie je do krainy snów.
W wieczornym planowaniu kolejnego dnia pomaga zaś książka „Jutro czeka nas przygoda -  tutaj przedszkolak może zdecydować nie tylko o pogodzie, ale również, dokąd się wybierze, z jakiego środka komunikacji skorzysta, co spakuje do plecaka, jakie. Dzieciakom z pewnością spodoba się to, że czasem propozycje są standardowe, czasem szalone i dziwne, a to wszystko sprawia, że historia nigdy nie będzie taka sama – a w tym tkwi sekret dobrej zabawy.

Niewątpliwą zaletą bogatej kolekcji „Dobranoc, Trefliki na noc” jest to, że dzięki niej dzieci oswajają się z czynnościami wykonywanymi każdego wieczoru (kąpiel, kolacja, sprzątanie zabawek, przygotowywanie pokoju, itd.), co sprzyja wyciszeniu, a w efekcie spokojnemu zasypianiu, bez nerwów, łez i przemęczenia. Kolekcja czyni każdy etap przygotowania do snu - łącznie z trudnym gaszeniem światła - świetną zabawą, okazją do bliskości, odpoczynku i rozmowy. A tego trzeba zarówno dzieciakom, jak i zmęczonym po całym dniu rodzicom.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI