Mleczna wiedza od Dzieciaków Mleczaków

Mój Przedszkolak poleca

Mleko w diecie dzieci odgrywa bardzo ważną rolę. Nie każdy jednak wie, jak wielkie bogactwo kryje się w tym naturalnym napoju. Z pomocą przychodzi projekt „Dzieciaki Mleczaki cz. I”, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, w ramach którego prowadzone są działania informacyjne i edukacyjne, skierowane zarówno do dzieci, jak i do rodziców oraz opiekunów.

Mleko i jego przetwory zawierają szereg witamin i minerałów, bardzo ważnych w zachowaniu zdrowia i utrzymaniu dobrej kondycji każdego z nas. Szczególnie istotne jest dla dzieci, bowiem zawiera wapń, który jest niezbędny do budowy układu kostnego i zębów. To dzięki temu minerałowi kości stają się mocniejsze, a przez to odporniejsze np. na złamania. Żadna suplementacja wapnia nie zapewni nam tak dobrej przyswajalności tego minerału jak mleko i jego wyroby. Nie należy również zapominać, że w mleku znajdują się potas, fosfor, magnez, mangan i cynk.
Mleko to też niezastąpione źródło białka, które odpowiada za prawidłową budowę i wzrost wszystkich tkanek organizmu. Zawiera ono immunoglobuliny, lizozym i laktoferynę – białka, które wzmacniają odporność organizmu. A ta, jak wiemy, jest niezastąpiona w walce z wirusami i bakteriami – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Wapń i minerały to nie jedyne skarby ukryte w mleku. Dołączają bowiem do nich również liczne witaminy, np. B, A, D, E i K.
Pamiętajmy zatem, żeby w jadłospisie naszych dzieci nie zabrakło wyrobów mlecznych. Rekomenduje się, by najmłodsi spożywali 4 szklanki mleka dziennie. Przy czym nie musimy podawać dziecku tylko mleka. Do jadłospisu można włączyć np. 4 plasterki żółtego sera i 1 jogurt, co zapewni organizmowi prawidłową, rekomendowaną ilość wapnia.
O tym, że warto pić mleko i jeść wyroby mleczne, wiedzą już dzieci z przedszkoli, w których odbyły się mleczne spotkania w ramach projektu „Dzieciaki Mleczaki cz. I”. Podczas zajęć najmłodsi dowiedzieli się, jak ważne jest mleko w ich diecie, poznali mleczne ciekawostki oraz wzięli udział w wielu zabawach. Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka, zaś mleczne informacje – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – można odnaleźć na stronie: www.dzieciakimleczaki.pl
Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI