Mleko jest smaczne!

Zdrowy przedszkolak

Mleko i produkty mleczne towarzyszą nam od wielu pokoleń jako bogate źródło witamin i innych wartości odżywczych. Mleko i produkty mleczne swój sukces zawdzięczają nie tylko właściwościom zdrowotnym, ale również temu… że jest zwyczajnie smaczne!

Dobry smak i właściwości zdrowotne rzadko idą w parze. Uwielbiamy słone przekąski, smażone mięso, słodzone napoje gazowane, czekoladę, cukierki i inne słodycze. Niestety, lekarze są zgodni – wszystkie te produkty, zwłaszcza w nadmiarze, są dla naszego zdrowia szkodliwe. Z drugiej strony są surowe warzywa czy kasze. Chociaż mają one na nas pozytywny wpływ, a specjaliście zalecają zwiększenie ich udziału w naszej diecie, to nie cieszą się wielką popularnością. Wiele osób przyznaje wprost, że zwyczajnie za tymi produktami nie przepadają. Ale jest jeszcze mleko, które potrafiło połączyć zdrowie z atrakcyjnym smakiem!

Walory smakowe mleka

Chociaż upodobania kulinarne są często kwestią indywidualną, to popularność mleka świadczy o tym, że trafiło ono  gusta ludzi na świecie. Za delikatny, słodkawy smak mleka krowiego odpowiedzialna jest laktoza – dwucukier składający się z glukozy i galaktozy. Jest to również źródło energii, chociaż należy także dodać, że część osób mają problemy z nietolerancją laktozy. Mogą wtedy wystąpić objawy jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka. Nietolerancja laktozy rzadko występuje jednak u dzieci i najczęściej jest ona nabywana z wiekiem, a zdrowe osoby nie mają przeciwskazań do spożywania mleka.

Dzięki delikatnemu smakowi zapewnianemu przez laktozę, mleko łatwo wprowadzić do diety dziecka. Może być to po prostu napój pity bezpośrednio ze szklanki, ale również łatwe w przygotowaniu danie, jak np. płatki z mlekiem.

Dla każdego coś smacznego

Z mleka powstaje wiele różnorodnych produktów mlecznych, które posiadają odmienne walory smakowe oraz zapachowe. Sprawia to, że każdy możne wybierać wedle upodobań aromatycznych czy smakowych. Wśród  produktów tych znajdują się m.in. jogurty, kefir, twaróg, sery czy serki topione. Dzięki temu, nawet jeżeli ktoś nie przepada za samym mlekiem, to wciąż może spróbować odnaleźć swoje ulubione danie próbując innych możliwości wytwarzanych z mleka.

Dodatkowo obfitująca w wiele możliwości dieta oparta na produktach mlecznych sprawia, że posiłki nigdy się nie nudzą. Pozwala ona na komponowanie zróżnicowanych dań w połączeniu z innymi zdrowymi składnikami, np. surowymi warzywami. Kanapka z twarogiem, szczypiorkiem i pomidorem to już klasyka w kuchni, którą zajadają się dzieciaki na całym świecie! I jest to kolejny dowód na to, że posiłki oparte na mleku to sprawdzony sposób na prostą w przygotowaniu, a zarazem zdrową i smaczną dietę.

Dzieciaki Mleczaki to projekt edukacyjno-informacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich opiekunów, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI