Mru Mru - O słuchaniu tego, co w duszy gra… czyli fińska literatura dla dzieci w najlepszym wydaniu

Mój Przedszkolak poleca

Wszystkie niedźwiedzie w lesie zapadały w sen zimowy. Wszystkie, z wyjątkiem jednej małej niedźwiadki. A jeśli ma się zamknięte oczy, ale się nie śpi, zima wydaje się ciemna, długa i bardzo, bardzo, bardzo nudna… Historia Mru Mru, która marzyła o tym, by zobaczyć zimę, pokazuje dzieciom, że warto słuchać głosu serca, a bycie innym nie musi być powodem do zmartwienia.

Małą Mru Mru martwi to, że nie jest jak inne niedźwiedzie… Nie jest głodna latem, kiedy wszystkie niedźwiedzie zajmują się głównie jedzeniem do syta, na zapas i wcale nie chce jej się spać, gdy zapadają w sen zimowy… A możecie wierzyć, że leżenie w norze przez całą zimę jest naprawdę wyjątkowo nudne. Za to obserwowanie spadających z nieba płatków śniegu wydaje się fascynujące!

I choć Mru Mru miała takie samo brązowe
i szorstkie futerko jak inne niedźwiedzie,
to jednak nie czuła się do nich podobna.
Choćby nie wiadomo, jak bardzo się starała
mieć zamknięte albo otwarte oczy,
zawsze budziła się i zasypiała nie w porę.

Czasem z tego powodu płakała.

A gdy już wypłakała wszystkie łzy,
wpadła w ogromną złość.
„Dlaczego ja musze?”
„Bo w tym lesie niedźwiedzie tak robią”.
„Bo niedzwiedzie tak robią w tym lesie”.

Brzmi znajomo? Świat pełen jest stereotypów na temat co wypada, a co nie – nam: dziewczynkom, chłopcom, kobietom, mężczyznom, matkom, ojcom… Historia małej niedźwiadki w prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje, że można i warto pozwolić sobie na bycie innym (inną). Można być piłkarką, inżynierką, pielęgniarzem, panem przedszkolankiem lub… zimowym niedźwiedziem.

Książka Mru Mru to kolejny fiński tytuł w projekcie Bliskie-dalekie sąsiedztwo, a drugi kierowany do przedszkolaków. Pierwszą książką dedykowaną tej grupie wiekowej jest fantastyczna estońska opowieść „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara, od której wszystko się zaczęło…
 


Więcej o projekcie: https://bliskie-dalekie-sasiedztwo.pl/

O AUTORKACH:

KAISA HAPPONEN jest jedną z najbardziej lubianych w swoim kraju prezenterek telewizyjnych dla dzieci. Występowała w przedstawieniach dla młodych widzów i pracowała jako historyk w bibliotece. Obecnie zajmuje się również produkcją ciekawych i pomysłowych treści dla dzieci wykorzystywanych później na różnych platformach cyfrowych i w telewizji oraz ilustruje książki.

ANNE VASKO – z wykształcenia jest magistrem mody i tekstyliów, ale sławę zdobyła jako ilustratorka i autorka książek obrazkowych dla najmłodszych, za które zdobyła wiele nagród. Jej ilustracje są niezwykłe, niektóre łączą w sobie jej obie pasje: miłość do materiałów z tą do książek. Inspirację – jak mówi – czerpie z natury. Prawa do jej książek i tych, które zilustrowała zostały sprzedane do wielu krajów.

NATALIA NORDLING – miłośniczka miejskiego ogrodnictwa, jazzu, współczesnej ilustracji oraz architektury XIX wieku. Od kilku ładnych i mroźnych zim mieszka w Finlandii, gdzie pracuje jako tłumaczka oraz lektorka języka polskiego i fińskiego. Seria o przygodach niedźwiadki Mru Mru jest jej translatorskim debiutem. Oczarowała ją kolorowymi ilustracjami i bardzo ważnym przesłaniem, które niesie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI