Komunikacja i słownictwo
Wczesne dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju umiejętności komunikacyjnych – dzieci każdego dnia uczą się nowych słów, ale też zaczynają rozumieć język i ćwiczą skuteczne przekazywanie informacji. Jednym z narzędzi wspierających rozwój tych obszarów są „Story Cubes” – kości opowieści, które stanowią inspirację do budowania własnych historii. Podczas opowiadania pobudzamy naszą kreatywność, ćwiczymy wysławianie się, poznajemy nowe słowa i uczymy się precyzyjnego wyrażania naszych myśli.
Spostrzegawczość
Zabawy pozwalające ćwiczyć spostrzegawczość najczęściej są również bardzo atrakcyjne dzięki swojej dynamice. Do takich zabaw należy „Dobble” – gra karciana, w której zadaniem uczestników jest jak najszybciej odnaleźć i nazwać jednakowe symbole. Oprócz standardowej wersji dla dzieci od 6. roku życia, na rynku znajdziemy również inne, dostosowane do potrzeb młodszego odbiorcy. Wersje „Kids” (ze zwierzętami) oraz „Auta” i „Dory” (z postaciami z bajek) są odpowiednie już dla czterolatków – mają mniej symboli, a same grafiki są łatwiejsze do rozpoznania. Z kolei dla maluchów została stworzona wersja „Dobble 1, 2, 3”, która jednocześnie uczy rozpoznawania cyfr i kształtów.
Spostrzegawczość
To jedna z najważniejszych dziecięcych umiejętności, której rozwijanie przyniesie bardzo wiele pozytywnych skutków w przyszłości: w okresie nauki szkolnej, a także w dorosłym życiu. Jest to również jedna z najczęściej ćwiczonych zdolności, np. w grach typu „memo”. Wariacji na ich temat jest całkiem sporo, jest zatem w czym wybierać. Ciekawą propozycją jest gra „Zgubione Znalezione”, która pozwala ćwiczyć nie tylko pamięć, ale też spostrzegawczość i refleks. Na dwustronnych kartach znajdują się zestawy różnych symboli, a poszczególne strony różnią się między sobą zawsze tylko jednym z nich – coś zostaje odjęte bądź dodane. Zadaniem graczy jest jak najszybsze zidentyfikowanie tego symbolu. Co ważne, gra pozwala dostosować poziom trudności do aktualnych możliwości dziecka.