Nauka poprzez zabawę – gry w wychowaniu przedszkolnym

Gry i zabawy

Jak wiadomo, jedną z najskuteczniejszych form nauki jest ta, która wykorzystuje elementy zabawy. W okresie przedszkolnym, kiedy dzieci dopiero przygotowują się do roli ucznia, jest to szczególnie ważne połączenie. Podczas planowania zajęć warto zatem wykorzystać wszelkiego typu gry, które, choć wymyślone jako rozrywka, stymulują dziecięce umysły do pracy i wspierają rozwój różnych obszarów funkcjonowania

Komunikacja i słownictwo

Wczesne dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju umiejętności komunikacyjnych – dzieci każdego dnia uczą się nowych słów, ale też zaczynają rozumieć język i ćwiczą skuteczne przekazywanie informacji. Jednym z narzędzi wspierających rozwój tych obszarów są „Story Cubes” – kości opowieści, które stanowią inspirację do budowania własnych historii. Podczas opowiadania pobudzamy naszą kreatywność, ćwiczymy wysławianie się, poznajemy nowe słowa i uczymy się precyzyjnego wyrażania naszych myśli.

    

Spostrzegawczość

Zabawy pozwalające ćwiczyć spostrzegawczość najczęściej są również bardzo atrakcyjne dzięki swojej dynamice. Do takich zabaw należy „Dobble” – gra karciana, w której zadaniem uczestników jest jak najszybciej odnaleźć i nazwać jednakowe symbole. Oprócz standardowej wersji dla dzieci od 6. roku życia, na rynku znajdziemy również inne, dostosowane do potrzeb młodszego odbiorcy. Wersje „Kids” (ze zwierzętami) oraz „Auta” i „Dory” (z postaciami z bajek) są odpowiednie już dla czterolatków – mają mniej symboli, a same grafiki są łatwiejsze do rozpoznania. Z kolei dla maluchów została stworzona wersja „Dobble 1, 2, 3”, która jednocześnie uczy rozpoznawania cyfr i kształtów.

    

Spostrzegawczość

To jedna z najważniejszych dziecięcych umiejętności, której rozwijanie przyniesie bardzo wiele pozytywnych skutków w przyszłości: w okresie nauki szkolnej, a także w dorosłym życiu. Jest to również jedna z najczęściej ćwiczonych zdolności, np. w grach typu „memo”. Wariacji na ich temat jest całkiem sporo, jest zatem w czym wybierać. Ciekawą propozycją jest gra „Zgubione Znalezione”, która pozwala ćwiczyć nie tylko pamięć, ale też spostrzegawczość i refleks. Na dwustronnych kartach znajdują się zestawy różnych symboli, a poszczególne strony różnią się między sobą zawsze tylko jednym z nich – coś zostaje odjęte bądź dodane. Zadaniem graczy jest jak najszybsze zidentyfikowanie tego symbolu. Co ważne, gra pozwala dostosować poziom trudności do aktualnych możliwości dziecka.

  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI