Nie od dziś wiadomo, że w przypadku małych dzieci najlepiej jest łączyć zabawę z nauką i rozwojem. U dzieci w wieku przedszkolnym zadbać należy o wielowymiarową stymulację jego rozwoju, a w szczególności o rozwój motoryczny. Posłużyć mogą temu kreatywne zabawy wymyślane przez opiekunów w warunkach domowych, jak również oryginalne gry i zabawy dostępne obecnie na rynku. Rodzice maluchów powinni też zaopatrzyć się w materiały plastyczne, choćby te najbardziej podstawowe. Obok przykładowa lista zakupów.
Lista zakupów
- kredki (ołówkowe, świecowe, pastele),
- mazaki, flamastry, zakreślacze,
- farbki (plakatowe, akwarele, do malowania tkanin, ciała), pędzle,
- plastelina, ciastolina,
- wycinanki,
- blok rysunkowy, techniczny, z kolorowymi kartkami,
- kolorowanki,
- nożyczki dla małych dzieci,
- klej,
- naklejki z ulubionymi postaciami z bajek.
Oczywiście powyższe produkty nie są gwarancją udanej zabawy – do tego potrzebny jest też dobry pomysł na dzieło sztuki, które można podsunąć małemu artyście. Wówczas z pewnością powstaną piękne dzieła, które maluch chętnie będzie tworzył. Rysowanie, malowanie i brudzenie się farbami, kredkami czy pisakami będzie dla malucha świetną zabawą, a przy okazji pobudzi jego wyobraźnię, kreatywność i będzie doskonałą okazją do ćwiczenia precyzji i sprawności rączek. Tutaj świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju klocki i układanki. Budowanie wieży, torów dla wyścigówek czy układanie puzzli z ulubioną postacią z bajki z pewnością zainteresują małego odkrywcę. Dobrym pomysłem jest też lepienie figurek z masy solnej, w których przygotowanie można zaangażować także dziecko.
Zaleca się korzystanie z kreatywnych pakietów, które wspierają wszechstronny rozwój przedszkolaków. Należy podsuwać dzieciom rozwijające zabawy, które oprócz ćwiczenia małych rączek będą też doskonalić kompetencje logiczne, matematyczne, przyrodnicze czy językowe. Istnieje również szereg sposobów na ćwiczenie pamięci i koncentracji. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo gier i zabaw skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, jednak na tym etapie rozwoju warto zainwestować w te, które niosą za sobą dodatkową wartość edukacyjną. Musimy pamiętać, że szeroko pojęty rozwój dziecka, zarówno w rozumieniu rozwoju fizycznego, intelektualnego, społecznego i każdego innego, przebiega sprawniej, kiedy dostarczamy dziecku dodatkowych bodźców, które stymulują wymienione sfery. Jeśli od początku będziemy dawać dziecku, do zabawy i dla zabicia czasu, gry edukacyjne, które będą dostosowane do jego wieku i percepcji, maluch poprzez zabawę będzie nabywał nowych umiejętności oraz uczył się nowych rzeczy.
|
Wykonanie
|
|
Wykonanie
|