Mając w perspektywie spędzenie Wielkanocy w gronie najbliższych, warto uczynić ten czas wyjątkowym dla naszych dzieci. Angażowanie ich w obowiązki to świetna okazja do nauki gotowania czy sprzątania, a przy okazji poznawania tradycji związanych ze świętami – zarówno tych, które powoli odchodzą w zapomnienie, jak i nowych, napływających do nas z innych krajów. Maluchy chętnie pomogą i będą się przy tym świetnie bawić! Warto też celebrować wspólnie Śmigus Dyngus, pograć w tradycyjne gry, takie jak walatka oraz poszukać jajek-niespodzianek w ogrodzie.
Świąteczne wypieki dla małych i dużych
Wielkanoc kojarzy się z pysznymi wypiekami takimi jak ciasteczka, baby i mazurki z migdałami i orzechami. Do pieczenia warto zaangażować dzieci – mogą wykrawać ciasteczka lub ozdabiać lukrem, posypkami i bakaliami. Będzie to dla nich świetna zabawa i możliwość nauczenia się nowych rzeczy. Ponadto dekorowanie doskonali zdolności manualne, rozwija wyobraźnię i jest świetnym ćwiczeniem przed nauką pisania.
- Wypieki mogą być w kształcie jajek, zajączków czy kurczaczków - wyobraźnia maluchów nie zna granic! Robienie ciastek będzie ciekawsze, gdy dzieci będą miały do dyspozycji kolorowe akcesoria kuchenne, czapkę kucharską lub specjalne foremki w kształcie zwierzątek, których dostępność na rynku jest coraz większa - mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, z szerokim asortymentem zabawek i akcesoriów dla dzieci.
Egg Hunt, czyli polowanie na jajka wielkanocne
W krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja dzieci nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez poszukiwania jajek ukrytych wcześniej przez dorosłych. W Polsce ta tradycja jest jeszcze nowa, ale to świetna zabawa dla całej rodziny, którą uwielbiają nie tylko najmłodsi i trudno się dziwić - każdy, niezależnie od wieku, uwielbia znajdować skarby! Jajka same w sobie mogą być prezentem – szczególnie te zabawkowe lub czekoladowe, ale często też do plastikowych form wkłada się drobne upominki dla znalazcy. Jeśli aura na zewnątrz będzie ciepła i wiosenna schowajcie jajka w ogrodzie, a nawet w parku. Natomiast w deszczową pogodę poszukiwania mogą odbywać się w domu – tam też jest wiele zakamarków, w których można ukryć skarb.
Kraszanki, pisanki, oklejanki
Świetnym pomysłem na kreatywną zabawę z dzieckiem jest wspólne ozdabianie jajek. Wzory nie muszą być tradycyjne – pozwól dziecku działać zgodnie z jego wyobraźnią i namalować zwierzątka, buźki czy dinozaury.
- Dzieci mogą malować pisanki farbami, flamastrami, okleić je kolorowym papierem albo włóczką. Jeśli jajka będą przeznaczone do zjedzenia, warto postawić na bezpieczny barwnik, który nie przedostanie się do jajka. Ekologicznym sposobem są kraszanki - ich nazwa wywodzi się od słowa “krasić”, czyli barwić. Jajka należy ugotować w barwnym wywarze z naturalnych składników takich jak łupiny cebuli czy włoskiego orzecha, kory dębu, soku z buraka czy pędów młodego żyta. Po takiej „kąpieli” i ostudzeniu można przejść do wydrapywania wzorów przy pomocy igły czy nożyka, ale należy uważać, by dzieci się nie skaleczyły! - mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Wspólne dekorowanie jest też dobrym czasem na zabawę w walatkę, która polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.
Śmigus Dyngus nawet w złą pogodę
Powoli odchodzący w zapomnienie zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny to tradycja, którą warto przypominać dzieciom. Nie zawsze jednak pogoda pozwala na przebywanie w ogrodzie, dlatego gdy za oknem chłód i deszcz postawcie na aktywności w domu. Możecie wspólnie zrobić łódki z recyklingu, wykorzystując stare plastikowe opakowania, słomki czy styropianowe pojemniki po żywności. Sklejanie i ozdabianie statków oraz łodzi podwodnych będzie dla dzieci zabawą na długie godziny. Później możecie wspólnie wypróbować je w wannie lub dużej misce napełnionej wodą. Ciekawym sposobem na rozrywkę tego dnia będą malowanki wodne, czyli takie, do których nie są potrzebne farby. Wystarczy pędzelek i kubek z wodą, a po chwili na specjalnej książeczce pojawiają się piękne, kolorowe obrazki! Doskonałym pomysłem na alternatywny Lany Poniedziałek będzie dla maluchów wieczorna kąpiel z dodatkiem kolorowych kul lub zabawek i akcesoriów przeznaczonych do pluskania się w wannie.
Święta na spokojnie
W święta nie może zabraknąć także odpoczynku – świetnym sposobem będzie wspólne oglądanie filmów lub czytanie książek, a także wszelkie zabawy kreatywne – rysowanie lub robienie świątecznych kartek. Te rozwiązania sprawdzą się szczególnie, gdy pogoda za oknem nie sprzyja spacerom czy zabawie w ogrodzie.
- Warto postawić na książki o tematyce wielkanocnej, które jeszcze bardziej wprowadzą domowników w świąteczny klimat. Na rynku dostępne są książeczki dla dzieci w różnym wieku – maluchy ucieszą się z barwnej opowieści pełnej kolorowych obrazków, a starsze dzieci można zaangażować do czytania z podziałem na role. Wspólne czytanie poszerzy wiedzę najmłodszych i zainteresuje ich zwyczajami, które warto kultywować. Jeśli potrzebujecie wypoczynku i wyciszenia warto usiąść wspólnie na kanapie i ułożyć puzzle lub całą rodziną pograć w planszówki. Takie spokojniejsze aktywności będą odpowiednie wieczorem, gdy wszyscy członkowie rodziny będą zmęczeni po całym dniu wrażeń - radzi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Święta wielkanocne to dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Bez względu na to, czy będziecie pielęgnować stare polskie tradycje, czy spróbujecie nowych sposobów na celebrowanie, warto pamiętać o włączaniu dzieci we wszystkie świąteczne aktywności, by czuły się doceniane i kochane, a przy okazji nauczyły się nowych umiejętności.