Twoje dziecko nie lubi eleganckich ubrań? Podpowiadamy, jak pogodzić modę i wygodę podczas nadchodzących Świąt

Mój Przedszkolak poleca

Święta to wyjątkowy czas, który często lubimy podkreślić eleganckim strojem zarówno podczas kolacji wigilijnej, jak i w oba świąteczne dni. Najmłodsi jednak często mają inne zdanie na ten temat i niechętnie zakładają strojne sukienki czy koszule lub garnitury. Jak pogodzić interesy dorosłych i dzieci, aby każdy był zadowolony?

Migocząca światełkami choinka, pieczołowicie udekorowany stół i wszyscy członkowie rodziny w odświętnych stylizacjach – któż z nas nie lubi oglądać starych zdjęć przedstawiających podobne obrazki? Czasami jednak nie przychodzą one z łatwością, kiedy przedstawiciele najmłodszego pokolenia, zamiast pozować z prezentami w eleganckich strojach, wolą szaleć z resztą dzieci, co tylko utrudnia odświętne ubranie. Na szczęście możliwe jest pogodzenie interesu młodszych i starszych, aby w święta każdy był zadowolony.

Moda czy wygoda?

Ważną kwestią w kontekście wyboru ubrań jest ich skład oraz jakość wykonania. Dziecięca odzież użytkowana jest zazwyczaj bardzo intensywnie, a najmłodsi poddają ją przeróżnym próbom podczas zabawy. Trudno oczekiwać od nich spokojnego siedzenia w miejscu przez dłuższy czas, dlatego zamiast walczyć z naturalną ruchliwością i chęcią odkrywania świata, warto zdecydować się na strój, który zapewni dziecku wygodę.

– Podczas zakupu ubrań z myślą o ważnych, uroczystych wydarzeniach, wygoda powinna być jednym z najważniejszych czynników, które weźmiemy pod uwagę. Choć dla nas, dorosłych, wytrwanie kilku godzin w niewygodnym stroju nie jest szczególnie trudne, dla dzieci może to być przyczyną wielkiego dyskomfortu. Dlatego warto wybierać odzież z niedrażniących skóry materiałów, np. z bawełny. Nie bez znaczenia jest także sama jakość wykonania – krzywe lub nieodpowiednio umiejscowione szwy także mogą wpływać na odczucia dziecka podczas noszenia – tłumaczy Paulina Żaczyk, Kierownik Marketingu Coccodrillo. – Oczywiście, nie oznacza to, że zupełnie wykluczone są tiule, cekiny czy brokat, jednak nie jest to opcja dla każdego dziecka. To rodzice najlepiej znają swoje pociechy i wiedzą, czy mają do czynienia z małymi fanami mody, czy też maluchami nastawionymi przede wszystkim na zabawę, a nie wygląd – dodaje ekspertka.

 

 

Opcją dla miłośniczek blasku będą więc bogato zdobione sukienki z aplikacjami, często uszyte z kilku warstw lekkich i zwiewnych materiałów. Lubiący wyróżnić się chłopcy mogą z kolei założyć eleganckie garnitury, a także mniej formalne, ale równie uroczyste połączenia, jak materiałowe spodnie i gładka koszula.

– Jeśli nasze dziecko ceni sobie piękny wygląd, ale także zabawę, warto przygotować drugi zestaw na przebranie. W takiej sytuacji podczas oficjalnej, spokojniejszej części, np. kolacji wigilijnej lub świątecznego obiadu będzie się ono pięknie prezentowało, natomiast później bez wyrzutów sumienia będzie mogło oddać się szaleństwu z rodzeństwem i kuzynami w wygodnym stroju – radzi ekspertka Coccodrillo.

Dla dzieci, które nade wszystko cenią wygodę

Nie każde dziecko jest jednak zwolennikiem mody i zdecydowanie powinniśmy to uszanować. W takim przypadku również w grę wchodzi pomysł z eleganckim strojem tylko na bardziej oficjalną część. Nie zawsze jednak rodzice są w stanie wynegocjować nawet takie rozwiązanie. Aby pogodzić interesy obu stron, możemy postawić na prosty strój i bardziej zdobne dodatki.

– Dzieci, które konsekwentnie odmawiają zakładania eleganckich ubrań nie należy do tego zmuszać. Święta są przecież wydarzeniem rodzinnym, a nikt nie lubi czuć na sobie presji, zwłaszcza ze strony najbliższych nam osób. W takim wypadku możemy postawić na bardzo klasyczny strój, np. prostą sukienkę w neutralnych kolorach lub wygodne spodnie materiałowe i sweterek. Dzięki swojej prostocie, takie zestawy również prezentują się uroczyście, a jednocześnie oszczędzamy dziecku niewygody. Aby dodać im więcej blasku, możemy postawić na dodatki, np. dla dziewczynek – eleganckie spinki lub opaskę do włosów, a dla chłopców – krawat. Klasyczne ubrania sprawdzą się później podczas wielu okazji, w zależności od dobranych akcesoriów i obuwia – podpowiada Paulina Żaczyk z Coccodrillo.

Uniwersalny zestaw, który będzie odpowiedni nie tylko na święta, ale również podczas innych ważnych wydarzeń stworzymy wybierając prostą w formie bazę stylizacji, np. sukienkę w stonowanym kolorze lub spódnicę oraz bluzkę. Wystarczy dodać do nich grube rajstopy – gładkie w przypadku okazji formalnych lub z printem na wyjścia bardziej codzienne. Podobnie z obuwiem, mogą to być nawet buty sportowe, jeśli mówimy o mniej eleganckich okazjach, lub pantofelki dla bardziej formalnej stylizacji. Analogicznie z chłopcami – proste spodnie materiałowe będą dobrze wyglądać zarówno z T-shirtem i kurtką, jak i w połączeniu z bardziej lub mniej eleganckimi koszulami.

Czy możliwe jest połączenie w dziecięcych stylizacjach mody i wygody? Oczywiście, wystarczą odpowiednio przemyślane zakupy i dobór stroju, aby pogodzić oczekiwania starszych i młodszych. A wtedy udane i szczęśliwe święta gwarantowane!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI