Wyprawka przedszkolna, czyli mininiezbędnik dobrze przygotowanego przedszkolaka

Razem z przedszkolakiem Inne

Wyprawka przedszkolaka, szczególnie 3-latka, rozpoczynającego przygodę z edukacją, a będącego jeszcze wciąż bardzo małym dzieckiem, musi być przygotowana bardzo odpowiedzialnie, z dużą precyzją i zaangażowaniem. Rodzice powinni zatem pamiętać o produktach plastycznych i higienicznych, a także o ubrankach.

I tak, rzeczy z kategorii drugiej i trzeciej zawsze lub nawet na pewno zawsze, leżą w geście opiekunów, ale pozycja pierwsza, czyli wyprawka plastyczna, już niekoniecznie. Wszystko zależy bowiem od przedszkola i jego zwyczajów, tradycji, od kadry pedagogicznej na jaką się trafi i od decyzji samych rodziców. Wspólną decyzją, najczęściej głosowaniem, wyprawkę plastyczną mogą rodzice przygotować indywidualnie, na podstawie wytycznych pedagoga prowadzącego grupę, lub zbierając pieniądze do wspólnej puli (w roku 2018 kwota taka wynosiła, w zależności od przedszkola i potrzeb grupy, od 100 do 200 zł na cały rok). W takiej sytua­cji nauczycielki same kupują odpowiednią do wieku dzieci plastyczną wyprawkę i wszystko dzielą sprawiedliwie między dzieci uczęszczające do danej społeczności. Z racji cięć budżetowych rzadko zdarzają się przedszkola, które decydują się na całkowite sfinansowanie odpowiednich narzędzi plastycznych dla całego przedszkola. 
 

Ważne!

Nauczycielki prawie zawsze przypominają i potrzebują dla milusińskich chusteczek higienicznych do wycierania małych nosków i chusteczek na mokro do przecierania na szybko brudnych rączek i buzi. Jeżeli każdy z rodziców przyniesie, choć raz na semestr, po jednej takiej paczce, to potrzeba na tak deficytowy towar będzie z pewnością zaspokojona.


Pamiętaj! Zawsze, tak dla pewności, bez względu czy dziecko rozpoznaje swoje rzeczy, czy też nie, podpisujmy wszystko, co należy do naszego malca, a w szczególności szczoteczkę do zębów, kubeczek, kapcie, czy pościel – tu bowiem nie może zaistnieć pomyłka ze względu na zasady higieny, zdrowie milusińskich i np. wszędobylską wszawicę.
 

Wyprawka plastyczna

 • ryza papieru białego, biurowego, papier kolorowy, blok techniczny,
 • krepina i bibuła – wybrane kolory,
 • kredki ołówkowe, najlepiej trójkątne, świecowe, ewentualnie flamastry i ołówek trójkątny,
 • plastelina, ciastolina,
 • farby plakatowe i akwarele plus pędzelki różnej grubości,
 • bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcami i klej,
 • gumka do ścierania i temperówka,
 • ewentualnie teczka na gumkę na prace plastyczne dziecka – łatwa do otwarcia i zamknięcia przez malucha.

 

Wyprawka higieniczna

 • To przede wszystkim podpisana markerem permanentnym szczoteczka do zębów, kubeczek do przechowywania szczoteczki i pasty oraz ulubiona pasta do zębów dla dziecka. Przedszkolaki myją zęby systematycznie, po każdym posiłku.
 • Podpisana pościel na leżakowanie. W zależności od przedszkola dzieci śpią na wygodnych, rozkładanych leżaczkach lub po prostu na materacach ułożonych na podłodze. Należy przynieść, również w zależności od ustaleń, albo całościową pościel – poduszeczka, kołdra i prześcieradełko z poszewkami, lub po prostu jasiek i tylko lekki koc – bo w przedszkolach zazwyczaj jest bardzo ciepło.
 • Ewentualnie (nie zawsze potrzebne, to przedszkola powinny mieć na stanie): własny podpisany ręczniczek do rąk, papier toaletowy czy mydło.

 

Wyprawka ubraniowa

 • Wygodne kapcie na rzepy na zmianę z podeszwą antypoślizgową, podpisane, spakowane do również podpisanego worka.
 • Dodatkowy zestaw ubrań na zmianę, spakowany też w oddzielny worek lub torbę, podpisany, w razie gdyby dziecko zsiusiało się, ubrudziło farbami lub jedzeniem, zachlapało wodą.
 • Dwa komplety wygodnych, podpisanych piżamek na leżakowanie. Dwa komplety ułatwią życie, bo jak w piątek rodzice zabiorą piżamkę do prania, to w poniedziałek przyniosą drugi komplet, jakby ten pierwszy jeszcze nie wysechł.
 • Ewentualnie strój sportowy, w podpisanej torbie. Nie zawsze wymagany, ale należy być w razie czego przygotowanym, ponieważ w każdym programie edukacyjnym panie wychowawczynie muszą dbać o sprawność fizyczną najmłodszych.


Mały smyk rozpoczynający przygodę z edukacją jest zapewne jeszcze dość mało samodzielny, dlatego szykując wyprawkę należy pamiętać o:

 • wygodnych kapciach na rzepy, nigdy sznurowanych, aby dziecko mogło szybko i bez pomocy nikogo same sobie poradzić (jeżeli malec ma problem z rozróżnieniem prawego kapcia od lewego, można przykleić wewnątrz kapci, po wewnętrznej stronie, jakąś naklejkę, np. w kształcie piłki. Naklejkę przecinamy na dwie równe połowy, jedną przyklejamy w prawym kapciu, drugą w lewym, dziecko musi pamiętać, aby zawsze tak ustawić przed sobą kapcie, aby dwie połowy piłki pasowały do siebie, tworzyły całość);
 • wygodnym ubiorze, bez zbędnych suwaków, guzików, szelek, najlepiej wygodnie wsuwane spodenki dresowe, luźna bluzeczka przez głowę;
 • ołówku grubym, trójkątnym – do nauki pisania, lub ze specjalną trójkątną nakładką (to samo tyczy się kredek), nożyczki dla dziecka leworęcznego;
 • aby dziecko szybko wyszukało wzrokiem swoją szafkę, czy to w szatni, czy w grupie, czy łazience, można we wszystkich tych miejscach przykleić maluszkowi postać z jego ulubionej bajki, wówczas już z daleka będzie widział, która szafka jest jego.

Wyprawka przedszkolna może również zawierać jakąś ulubioną, niewielką przytulankę, maskotkę lub pluszaka, która szczególnie na początku, w momencie stresu lub lęku, np. podczas leżakowania, utuli i uspokoi milusińskiego, będzie pachnieć domem rodzinnym. Kwestię przynoszenia do przedszkola prywatnych zabawek należy ustalić jednak z nauczycielem prowadzącym. Nie wszyscy są przychylni, ze względu na aspekt edukacyjny, rozpraszający dziecko, lub po prostu ekonomiczny, nie każdego rodzica musi być stać na drogie zabawki, i zazdrość gotowa.

Z pewnością bez względu na to, jak perfekcyjnie kochający rodzice wyposażą malucha, w przedszkolu liczy się dobra atmosfera, zaangażowanie i profesjonalizm kadry pedagogicznej oraz chętnie współpracujący rodzice.
 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI