Bajka o niemarnowaniu żywności trafi do 14 000 placówek edukacyjnych w całej Polsce

Mój Przedszkolak poleca

W poniedziałek, 26 września, odbyła się premiera bajki “Dobre rady na odpady”. Publikacja ta, powstała dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i firmy Provident Polska, ma na celu zachęcać najmłodszych do niemarnowania żywności i popularyzować ideę zero waste. Aby zminimalizować ilość odpadów powstałą przy produkcji oraz nie marnować papieru, książka dostępna jest tylko w formatach elektronicznych: Ebook i audiobook. Autorem bajki jest Boguś Janiszewski, część merytoryczną stworzyła znana edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher, zaś w nagraniach do audiobooka udział wzięła aktorka Katarzyna Pakosińska.

Książka “Dobre rady na odpady” składa się z trzech części: bajki, opisu bajkoterapii oraz dodatku eksperckiego. Główni bohaterowie bajki to rodzeństwo króliczków - Grześ i Gabrysia. Poznając ich przygody dzieci uczą się, że w przypadku owoców i warzyw nie wygląd jest najważniejszy, lecz wnętrze, i jak najbardziej warto sięgnąć po banana w brązowe kropki czy lekko przywiędłą natkę pietruszki. Autorem opowieści jest Boguś Janiszewski - poczytny autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Spod jego ręki wyszła cała seria “To, o czym dorośli Ci nie mówią”, w skład której wchodzą takie pozycje jak np. “Klimat”, “Śmieci” czy “Emocje”.
 


Druga część publikacji poświęcona jest bajkoterapii - jest to proces pracy z książką, który składa się z trzech etapów: czytania, omawiania oraz ćwiczeń do bajki. Dzięki bajkoterapii budujemy więź z dzieckiem, wspieramy jego rozwój psychiczny i pomagamy w rozwiązywaniu problemów. W książce znalazły się opis czym jest bajkoterapia, jakie są jej cele, jakie mechanizmy psychologiczne zachodzą dzięki bajkoterapii, załączone są też dwa różne scenariusze do jej przeprowadzenia: dla nauczycieli i dla rodziców. Tę część opracowały Agnieszka Machnicka i Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org.
 


Ostatnią część, która nosi tytuł “Bez wyrzutów!”, napisała Sylwia Majcher - edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka bestsellera “Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku”. Wyjaśnia w niej, jak marnowanie jedzenia wpływa na środowisko i daje konkretne rady, w jaki sposób rozsądnie gospodarować żywnością.
 


Publikacja “Dobre rady na odpady” dostępna jest do pobrania za darmo pod linkiem: https://dobreradynaodpady.zaczytani.org/ W najbliższych dniach zostanie rozesłana do ponad 14 000 placówek edukacyjnych w całej Polsce, w tym 13 000 szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury i 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić nauczycieli i edukatorów do poruszania z dziećmi tematyki niemarnowania żywności oraz przeprowadzania zajęć z bajkoterapii.
 


Warto dodać, że w nagraniach do audiobooka wzięli udział pracownicy firmy Provident Polska, którzy od lat współpracują z Fundacją Zaczytani. org w ramach programu wolontariackiego. Jego koordynatorką, jak również pomysłodawczynią bajki jest Agnieszka Krajnik  - Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej:

 

  • W tym roku obchodzimy 25-lecie firmy i chcieliśmy z tej okazji stworzyć coś wyjątkowego i niespotykanego, dlatego zdecydowaliśmy się na eko-bajkę. Od lat współpracujemy z Fundacją Zaczytani.org: nasi wolontariusze prowadzą bajkoterapię i biblioterapię, organizujemy zbiórki książek w firmie i otwieramy Zaczytane Biblioteki; wspólnie postawiliśmy ich już ponad sześćdziesiąt. Interesujemy się także obszarem ekologii i zero waste, w którym wspiera nas ekspertka Sylwia Majcher. Uważamy, że dbanie o planetę to nie tylko kwestia biznesowa, ale także odpowiedzialność każdego z nas. Warto takie postawy ćwiczyć w sobie już od dziecka – tłumaczy Agnieszka Krajnik.
     


Misją Fundacji Zaczytani.org jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa, edukacja społeczna i zwiększanie dostępu do literatury. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.

Więcej informacji: www.zaczytani.org.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI