Choć wyjazd w góry dla większości z nas oznacza wędrówki i zdobywanie szczytów, rodzice wiedzą, że dzieci często mają swoje własne wizje spędzenia dnia. Co zrobić, aby pobyt w górskich kurortach był mile spędzonym czasem dla wszystkich członków rodziny?
Góry czy woda? Nie trzeba wybierać
Choć góry niekoniecznie kojarzą nam się z wodą, te dwie opcje absolutnie się nie wykluczają. Ciekawym pomysłem jest np. podziwianie pięknych widoków z perspektywy rzeki. Najpopularniejsze są oczywiście spływy Dunajcem, gdzie możemy zdecydować się na opcję wygodną, kiedy wsiadamy do łódki, którą nawiguje flisak, a my możemy w pełni oddać się podziwianiu krajobrazu lub też na bardziej ekstremalną wersję, czyli rodzinny spływ tradycyjnym kajakiem lub pontonem.
Dzieci, których żywiołem jest woda, z pewnością ucieszą się także z pobytu w aquaparku lub termach, gdzie swoją energię będą mogły spożytkować na atrakcjach, takich jak zjeżdżalnie czy leniwe rzeki.
Wizyta w parku rozrywki
Mniejsze i większe parki rozrywki wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu, jednak nie każdy z nich zapewni całej rodzinie tyle zabawy, co te istniejące od wielu lat i posiadające bogate doświadczenie w sprawianiu dzieciom frajdy. W okolicy Tatr i Pienin takim miejscem jest znajdujący się w Rabce-Zdrój Rabkoland, który ze swojego dzieciństwa mogą pamiętać nawet niektórzy rodzice, ponieważ istnieje on już od ponad 30 lat.
Na wizytę w Rabkolandzie warto zarezerwować cały dzień, bo zdecydowanie jest co robić. W Parku dostępnych jest pięć stref, a szósta - Farma Cioci Maryni - zostanie otwarta w czerwcu 2022 r. Całodniowej wizycie w Parku nie przeszkodzi mniejszy czy większy głód, ponieważ dla odwiedzających przygotowano szeroką ofertę gastronomiczną w kilku restauracjach.
- Bardzo dbamy o to, aby co roku w Rabkolandzie pojawiały się nowe atrakcje. Dzięki temu na gości, którzy odwiedzają nas po raz kolejny, zawsze czeka coś nowego. W tym roku jest to karuzela - Skałożerca, plac zabaw Pofyrtane Drzewa, Klub Gąsienicy czy nowe przedstawienie teatralne - komentuje Piotr Wiecha, właściciel Parku Rozrywki Rabkoland.
Muzeum to nuda? Nic bardziej mylnego!
Choć wizyty w muzeach często kojarzą nam się z nudnym zwiedzaniem ekspozycji, niektóre z nich są naprawdę interesujące i stworzone z myślą o dzieciakach. Przykładowo, w Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdrój na odwiedzających czeka wystawa interaktywna i Odznaka Tropiciela Zbójników. W tym samym mieście, a dokładnie w Rabkolandzie, znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu. Nieopodal, w Chabówce, miłośnicy kolei mogą zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego.
W Zakopanem z kolei czeka na nas np. Wystawa Figur Woskowych czy Muzeum Zabawek, Komputerów, Gier Komputerowych RetroManiak. Jak więc widać, tematyka jest bardzo różna i z pewnością można wybrać miejsce zgodne z zainteresowaniami rodziny.
Niskie góry sposobem na rozbudzenie miłości do wędrówek
Podczas planowania górskich wypraw warto zadbać o to, aby trasy były dostosowane do możliwości najmłodszych - możemy wybrać szczyty, na które można wjechać kolejką lub zdecydować się na wędrówkę po niższych górach.
Mowa o takich miejscach, jak Gorczański Park Narodowy, gdzie znajduje się mierzący 1310 m n.p.m. szczyt Turbacz lub położony nieopodal Luboń Wielki, będący częścią Beskidu Wyspowego. Szczyty te znajdują się w zasięgu 10-30 km od Rabki-Zdrój, która jest świetną bazą noclegową oraz 35-50 km od Zakopanego.
Tego typu wycieczki są mniej wymagające, jednak pozwalają najmłodszym poczuć satysfakcję ze zdobycia celu oraz pokazać, jak piękne widoki czekają na tych, którzy podjęli wyzwanie. W razie problemów łatwo również zawrócić i stosunkowo szybko znaleźć się z powrotem na początku szlaku.
Pobyt w górach może być pełen wyjątkowych przygód i ciekawych przeżyć nawet, jeśli postanowimy odpuścić wędrówki i skupić się na innych aktywnościach. To, co zawsze jest gwarantowane w takich okolicach, to piękne widoki.
O Parku Rozrywki Rabkoland
Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój. Park rozpoczął działalność pod nazwą Lunapark Alibaba w 1989 roku. Od 2001 roku funkcjonuje już jako Rabkoland. W latach 2019-2020 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację. Na terenie parku można znaleźć atrakcje dla dzieci od 1 do 12 lat, choć w ofercie Rabkolandu bardzo dobrze odnajdują się także dorośli. Urządzenia rozrywkowe są podzielone na 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Luna. Wśród atrakcji Rabkolandu można wymienić: najmniejszy rollercoaster tylko dla dzieci, Latający Autobus, Wesołą Farmę, Wieżę Duch-Duch czy Kuźnię Wikingów, a także nowości 2022: Klub Gąsienicy, Pofytrane Drzewa czy Skałożercę. Na terenie parku znajduje się ponadto Muzeum Orderu Uśmiechu. Więcej informacji na temat parku można znaleźć na stronie www.rabkoland.pl.