Czynniki wpływające na rozkojarzenie i rozdrażnienie dzieci

Zdrowy przedszkolak

Podczas wykonywania codziennych zadań jesteśmy stale poddawani próbom skupienia. Wiele czynników wpływa na szybkie rozkojarzenie i oderwanie od wykonywanych czynności. Mogą to być zarówno czynniki zewnętrzne takie jak: nieprawidłowe oświetlenie, hałas, niewywietrzony pokój, niezorganizowana przestrzeń, telefon komórkowy, ale także wewnętrzne, które są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.

Dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają, potrzebują najlepszego wsparcia w prawidłowym rozwoju mózgu. Zaczynając od nauki poprawnej mowy, następnie także nauki pisania i czytania. Procesy te wymagają pracy mózgu na najwyższych obrotach. W tym przypadku brak możliwości koncentracji, skupienia uwagi, dodatkowo nadpobudliwość, impulsywność i agresja będą wpływać negatywnie na rozwój dziecka.

Jako rodzice i opiekunowie, zawsze chcemy jak najlepiej dla naszych pociech, wliczając w to ich rozwój. Kiedy zauważysz u Twojego dziecka niską zdolność koncentracji oraz nieprawidłowości w zachowaniu, warto rozważyć wszystkie możliwe czynniki, które wpływają na brak skupienia. Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyn rozkojarzenia i rozdrażnienia u dzieci.

 1. Przeszkadzający hałas 
  Ciągłe hałasy z kuchni, pokoju z telewizorem, za oknem, dzwonek w telefonie może wpłynąć na ciągłe oderwanie uwagi od wykonywanych czynności. Powinniśmy zadbać o zapewnienie naszym podopiecznym odpowiednich warunków by nie czuli się ciągle rozproszeni.
   
 2. Natłok myśli
  Dzieci z problemami z koncentracją są nie tylko rozpraszane przez świat zewnętrzny. Łatwo też rozpraszają się własnymi myślami. Kontaktowanie się z dziećmi, aby upewnić się, że rozumieją, co mają robić, i dzielenie zadań na krótsze części może utrzymać ich skupienie na zadaniu. Odtwarzanie muzyki i używanie minutników może również pomóc dzieciom „być obecnym”.
   
 3. Rozpraszające przedmioty
  Dzieci mogą cały czas podnosić różne rzeczy i bawić się nimi, nawet nie wiedząc, że to robią. Dawanie dzieciom zabawek antystresowych, może pomóc im poradzić sobie z tym rozproszeniem.
   
 4. Niedobory witamin i składników mineralnych
  Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia od wewnątrz jest niezwykle istotne. Produkty najwyższej jakości, które zawierają kwasy omega-3 i 6 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i polepszenia koncentracji u dzieci, co zostało potwierdzone naukowo w 2005 roku. Do tego typu produktów zaliczamy m.in olej z ryb morskich o wysokiej zawartości EPA czy olej z wiesiołka. Suplementy te bardzo często mają dodatek aromatów, dzięki czemu są smaczne i dzieci je po prostu lubią!
   
 5. Stan fizyczny dziecka
  Na zdolność Twojego dziecka do skupienia się i koncentracji może mieć wpływ jego stan fizyczny lub psychiczny. Brak koncentracji może wskazywać na zaburzenia, takie jak ADHD lub zaburzenia psychiczne, które wpływają na jej zdolność do koncentracji na danym zadaniu. Złe nawyki dotyczące snu mogą również wpływać na zdolność dziecka do koncentracji.

Kiedy uda nam się wyeliminować nie mające znaczenia czynniki, oraz wyznaczyć te, które najprawdopodobniej wpływają na skupienie naszego dziecka, warto przejść do metod wspomagających pracę mózgu! Poniżej znajduje się kilka rekomendacji do zastosowania dla dzieci z obniżonym poziomem koncentracji.
 

 

 1. Krok po kroku
  Zbyt wiele informacji na raz oraz natłok zadań sprzyja rozwojowi stresu, a co za tym idzie wpływa negatywnie na koncentrację. Twoje dziecko nie musi robić wszystkiego na raz. Aby ułatwić rozpoczęcie pracy, spróbuj podzielić zadania na mniejsze części. Ważne jest, aby nie zwlekać z rozpoczęciem i podążać za planem małymi krokami.
   
 2. Graj w gry i ćwiczenia koncentracyjne
  Gry mogą być skutecznie wykorzystywane do budowania koncentracji. Ponieważ dzieci uczą się więcej poprzez zabawę, zawsze warto spróbować sprawić, by ich zajęcia były trochę przyjemniejsze. Trzymaj z dala gadżety, tablety i komputery i pozwól dzieciom bawić się zwykłymi zabawkami, czynnościami poprawiającymi uwagę i koncentrację oraz ćwiczeniami na koncentrację.
   
 3. Spróbuj mindfulness
  Ćwiczenia uważności polegają na zwracaniu uwagi i skupianiu się. Badania wykazały, że uważność może pomóc dzieciom poprawić ich zachowanie i zdolność koncentracji. Jednym ze sposobów ćwiczenia jest siedzenie w ciszy i skupienie się na wdechu i wydechu. Nawet kilka głębokich oddechów przed zajęciami lub testem może mieć znaczenie.
   
 4. Odpowiednia dieta i suplementacja
  Pamiętaj o produktach bogatych w kwasy omega 3 i 6! Dobrze wiemy, że Wasze pociechy są często niejadkami, dlatego jeśli nie jest w stanie mu dostarczyć niezbędnych kwasów tłuszczowych, warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji. Przykładowym suplementem jest EYE q firmy Qpharma, który poprawia nie tylko zdolność koncentracji i uwagi, ale także wpływa na zachowanie tj. nadpobudliwość, impulsywność , agresję.  Oprócz tego ma wpływ na opóźniony rozwój mowy, czytania i pisania co zostało poparte licznymi badaniami.
   
 5. Bądź otwarty na to, co działa
  Niektórzy ludzie potrzebują całkowitej ciszy, aby się skupić. Inni lepiej radzą sobie z hałasem. Dlatego ważne jest, aby obserwować i pytać dzieci, co jest dla nich najlepsze. Może Twoje dziecko chce słuchać muzyki podczas wykonywania czynności. Spróbuj i zobacz, jak idzie.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI