Gdy panuje jelitówka

Zdrowy przedszkolak

Infekcje przewodu pokarmowego są dla dzieci bardzo uciążliwe. Biegunka, bóle brzucha i wymioty to główne objawy grypy żołądkowej, popularnie nazywanej „jelitówką”.

Zazwyczaj choroba trwa kilka dni. Początkowe jej objawy mogą być niespecyficzne. Dziecko może skarżyć się na ból brzucha, może być markotne, niechętnie się bawić, odmawiać jedzenia. Pojawia się wzmożona perystaltyka przewodu pokarmowego, czyli w brzuchu malucha zaczyna się przelewać. Następnie pojawia się biegunka. Jak pomóc dziecku?
O biegunce mówimy wtedy, gdy ilość oddanych stolców przez dziecko znacznie wzrasta albo gdy zmienia się charakter stolców i stają się one płynne lub półpłynne, względnie też zawierają śluz, krew czy ropę. Objawami choroby mogą być również nudności, niekiedy także wymioty. U niektórych dzieci pojawić się może gorączka z towarzyszącymi dreszczami. W przebiegu choroby dziecko jest wyraźnie osłabione.

Jak postępować w przypadku choroby

Maluch podczas choroby jest znacznie osłabiony – połóż go więc do łóżka i pozwól odpocząć. Nie zostawiaj dziecka samego, zwłaszcza jeżeli podczas choroby pojawiają się wymioty. 
Najważniejsze jest intensywne pojenie dziecka. Po­dawaj dziecku wodę małymi łykami. Jeżeli dziecko nie chce pić wody, spróbuj zaparzyć słabą herbatkę. Nie zaleca się natomiast podawania soków owocowych czy napojów gazowanych. 
Należy zastosować dietę lekkostrawną – nie należy dziecka głodzić. Trzeba podawać częste małe posiłki (do 6–7 na dobę). Można dać maluszkowi białą bułkę, gotowany drób, kleik ryżowy, banana. Nie podawaj produktów smażonych, ciężkostrawnych, o intensywnym smaku lub zapachu. Jednak gdy dziecko kategorycznie odmawia jedzenia, nie zmuszaj go do posiłków, koniecznie jednak podawaj płyny. 
Dodatkowo u dziecka można zastosować preparaty probiotyczne (zawierające Saccharamyces boulardii, Lactobacillus GG). 

Kiedy pójść do lekarza

Objawy choroby często ustępują samoistnie. Konieczne jest jednak intensywne pojenie dziecka i obserwowanie, czy nie pojawiają się objawy odwodnienia. Jeżeli biegunka jest obfita, dziecko skarży się na ból brzuszka lub odmawia przyjmowania odpowiednich ilości płynów, koniecznie skonsultuj się pilnie z lekarzem. Podobnie, gdy stolec zawiera krew, śluz lub ropę. 
Jeżeli dziecko mimo objawów chętnie je i pije, ale cho­roba przedłuża się powyżej 48 godzin, również nie zwlekaj z konsultacją medyczną.

Jak zapobiec chorobie?

Najważniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest przestrzeganie zasad higieny. Od najmłodszych lat kładź na ten aspekt duży nacisk. Wpajaj dziecku zasadę, że zawsze należy myć ręce przed posiłkami, po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety, po zabawie ze zwierzętami. Wielokrotnie pokazuj dziecku, jak dokładnie myć ręce. Sprawdzaj i nadzoruj, jak dziecko wykonuje tą czynność. Z czasem dokładne mycie rąk stanie się nawykiem. 

Najgorsze jest odwodnienie

U każdego dziecka mogą pojawić się objawy grypy żołądkowej, tym bardziej że jest to choroba zakaźna. Najgroźniejszym jej powikłaniem jest odwodnienie. Konieczna jest czujność, gdy dziecko nie chce pić lub wymiotuje, jest apatyczne, w gorszym kontakcie, ma suchy język. Nie zwlekaj wtedy i koniecznie szybko skonsultuj się z pediatrą lub zabierz maluszka na intensywny dyżur. Pamiętaj, lepiej być nadgorliwym rodzicem niż doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI