Najważniejszy posiłek dnia

Zdrowy przedszkolak

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pomaga nam rozpocząć dzień z odpowiednią energią i motywacją do działania i spełniania założonych celów. Jak przekonać dziecko do śniadania, kiedy na półśpiące wyrusza do przedszkola?

Odpowiedź nie jest prosta. Każde dziecko jest inne. Jedni z natury są bardzo energiczni i otwarci, inni bardziej skryci. Poniżej przedstawię kilka złotych środków, by pomóc swoim pociechom dobrze rozpocząć dzień. 

Niejedzenie śniadań ma swoje konsekwencje 

Coraz szybciej żyjemy, zapominając o najważniejszym posiłku dnia, zastępując go obfitą kolacją. Wiele problemów zdrowotnych i chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nowotwory, choroby serca są wynikiem niehigienicznego stylu życia (omijanie posiłków, nieregularne przyjmowanie pokarmów, produkty wysokoprzetworzone (typu fast food), podjadanie między posiłkami, słodkie napoje zawierające dużą ilość cukru i syropu glukozowo-fruktozowego). Pomijając śniadanie w swoim grafiku dnia jesteśmy narażeni na zaburzenia koncentracji, jesteśmy mniej wydajni w pracy, rozkojarzeni, mamy gorsze samopoczucie. Jest to wynik spadku glukozy w naszym organizmie. Osoby, które nie spożywają posiłku do 2 godzin po przebudzeniu, jedzą więcej wysokotłuszczowych oraz bogatocukrowych posiłków na kolację. Ma to związek ze wzrostem greliny w żołądku, która przypomina nam o sobie pod koniec dnia. 

Pamiętaj

Tradycyjne kanapki wcale nie muszą być nudne. Warto pamiętać, że im więcej warzyw w kanapce, tym więcej witamin i minerałów dla naszego dziecka. Pobudźmy swoją wyobraźnię – gdyby tak plaster pomidora stał się uśmiechem, szczypiorek wąsami kotka w połączeniu z oliwkowymi oczami i nosem z papryki?


Kilka sposobów na zdrowe i niebanalne śniadanie dla młodego poszukiwacza przygód

Tradycyjne kanapki wcale nie muszą być nudne. Warto pamiętać, że im więcej warzyw w kanapce, tym więcej witamin i minerałów dla naszego dziecka. Pobudźmy swoją wyobraźnię –  gdyby tak plaster pomidora stał się uśmiechem, szczypiorek wąsami kotka w połączeniu z oliwkowymi oczami i nosem z papryki? Jeśli nie masz pomysłu, przygotuj warzywa wieczorem i zaproś do zabawy dziecko. Schowaj do szczelnie zamkniętej śniadaniówki i umieść w lodówce. Rano dziecko z dumą zje przygotowaną przez siebie kolorową kanapkę.
Korzystaj z tego, co masz w lodówce, nie marnując jedzenia, przygotuj po­­żywną pastę na kanapki. Chroń zdrowie swoich najbliższych i zamiast mar­­­­­garyny twardej posmaruj pieczywo zie­­­­­­­loną pastą, na przykład z awokado z jajkiem albo przygotuj orzechowy mus (domowe masło orzechowe). Dużo zdrowych tłuszczów ochroni Twoje serce i poprawi funkcjonowanie układu nerwowego. 

Nie lubisz spędzać dużo czasu w kuchni, jednocześnie chcesz zadbać o zdrowe śniadanie dla swojej pociechy? 

Do blendera kielichowego wlej jogurt naturalny, dodaj banana, wsyp kakao i wszystko wymieszaj. Koktajl warto przelać do ulubionej butelki dziecka, by dodatkowo zachęcić je do wypicia naszego „koktajlu mocy”.
Kiedy dziecko jest małym łasuchem, ale chcesz je odzwyczaić od słodyczy, rób to stopniowo. Dobrze sprawdzają się musy jabłkowe z cynamonem. Można je dodawać do ryżu, kaszy jaglanej, a także bezpośrednio na chleb. Pamiętaj, samodzielnie wykonany mus da Ci pewność, że nie dostarczysz dziecku chemicznych dodatków do żywności. 

Jak wykonać mus jabłkowy?

Wystarczy obrać i pokroić jabłko w kosteczkę, dusić w garnku, dodać cynamon, chwilę podusić i gotowe.


Kolorowe śniadania

Białko jest bardzo istotne dla młodego poszukiwacza przygód. Przygotujmy np. przepyszną myszkę: ugotuj jajko, przekrój na pół, i z rzodkiewki zrób uszy, z czarnych oliwek oczy, ogon z sera żółtego, a język z wędliny. Połóż na liściu sałaty albo jarmużu i posyp zieloną posiekaną natką pietruszki. Możemy także na kolorowym talerzyku przygotować małego baranka z serka wiejskiego, szczypiorku, ogórka zielonego (uszy), a nos i oczy z papryki czerwonej i żółtej. Mamy na śniadanie jajeczną myszkę lub serowego baranka bez dodatku chleba. 
Tortilla jest świetnym zamiennikiem chleba, idealnie komponuje się z kurczakiem, papryką, pomidorem, rukolą i pesto. Taki zestaw jest sposobem na śniadanie sportowego mistrza, zawiera białko, jest pożywne, wysokoenergetyczne i bogate w antyoksydanty, które wzmacniają odporność małego zawodnika.
Jeśli chcemy, by zachowanie stało się nawykiem, trzeba je powtarzać, dlatego nie zniechęcajmy się. Jeśli nasza ­pociecha nie będzie chciała na początku zjeść całego posiłku, dajmy jej wybór. Niech czuje się odpowiedzialna za to, co wybiera na śniadanie i pamiętajmy, że dobry przykład przyciąga najbardziej. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI