Pietruszka

Zdrowy przedszkolak

Co dokładnie kryje w sobie nać pietruszki, nasz rodzimy superfoods? Do grupy superżywności zaliczane są produkty korzystne dla zdrowia, charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą.

NATKA PIETRUSZKI ZAWIERA:

  • beta-karoten (ponad 5000 μg w 100 g), witaminy z grupy B i K, wapń, magnez, kwas foliowy, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, błonnik;
  • chlorofil – znany ze swoich właściwości oczyszczających i tonizujących organizm człowieka.

Dzięki zawartości chlorofilu oraz flawonoidów natka ma silne działanie antyoksydacyjne; chlorofil przyczynia się również do stymulowania wzrostu komórek czerwonych krwi (erytrocytów). Dzięki zawartości korzystnych składników natka pomaga łagodzić nerwobóle, działa moczopędnie, pomaga w leczeniu kamicy moczowej, świetnie wpływa na wzrok i cerę. Zielone listki poprawiają trawienie, przynoszą ulgę przy gwałtownej fermentacji w jelitach, odtruwają organizm.

IDEALNE POŁĄCZENIE: WITAMINA C I ŻELAZO

Już jeden pęczek natki zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na witaminę C (177 mg/100 g). Witamina C nie tylko wzmacnia odporność, ale też wspomaga wchłanianie żelaza, w które natka również obfituje (5 mg/100 g). Roślinne źródła żelaza są gorzej przyswajalne niż żelazo hemowe (z produktów mięsnych). Jeśli jednak połączy się żelazo roślinne z witaminą C uzyskuje się znacznie lepszą wchłanialność. Dzięki idealnemu połączeniu witaminy C i żelaza natkę pietruszki wykorzystuje się we wspomaganiu leczenia i zapobiegania anemii.

NIEOCENIONA PRZYPRAWA

Kto z nas nie kocha prawdziwie wiosennego aromatu zielonej pietruszki? Natka, podobnie jak inne warzywa o zielonych jadalnych liściach, ma wszechstronne kulinarne zastosowanie, dlatego nie traktujmy jej tylko jako dodatku smakowego do potraw. Jest jednym z najczęściej używanych warzyw w polskiej kuchni.
Możemy z nią uczynić naprawdę kulinarne cuda. Włączmy do diety nieco więcej natki niż kilka listków do ziemniaków czy zupy. Zmiksowana z oliwą i innymi dodatkami utworzy pyszne pesto, które można jeść z makaronem lub na kanapkach. Wyśmienita do koktajli, kiedy zblendujemy ją z owocami i odrobiną wody. Koktajle posiadające w składzie natkę pietruszki stanowią potężny zastrzyk energii i zdrowia. Świeżą siekajmy i dodawajmy do sałatek, past do pieczywa, dań z ryżu, gulaszów, spaghetti, kaszy, zup. Posypujmy zupy, placki, omlety, kanapki. Natka pietruszki to główny składnik takich dań, jak argentyński zielony sos Chimichurri lub libańska sałatka Tabbouleh.

DODAWAJMY NATKĘ DO WSZYSTKIEGO!

Dodanie natki pietruszki to niezwykle prosta metoda, dzięki której szybko urozmaicimy niemal każde danie i dodamy mu apetyczności. Natką możemy ożywić nawet zwykłą jajecznicę.

ŚWIEŻA CZY SUSZONA?

Oczywiście świeża! Wtedy ma najlepszy i najbardziej aromatyczny smak, najcenniejsza jest właśnie taka świeżo zerwana, co najlepiej zapewni własna uprawa, bo natkę możemy sobie wyhodować nawet na parapecie. Gdy kupimy natkę w pęczku, trudniej zachować jej świeżość. W zimnej wodzie wytrzyma w dobrym stanie 2–3 dni, natomiast w lodowce trochę dłużej. W tym celu umyty i otrzepany z wody pęczek należy owinąć ręcznikiem kuchennym i położyć w najcieplejszym miejscu lodówki. Nie możemy jednak mieć jej w postaci świeżej cały rok, dlatego musimy ją sobie zapewnić. Natkę możemy ususzyć lub zamrozić, żeby zawsze mieć ją pod ręką. Przy zamrażaniu nie traci swoich walorów. Świeżą natkę najlepiej dodać do potraw o krótkim czasie ogrzewania, zaś suszoną do dań poddawanych dłuższej obróbce.

OLEJKI ETERYCZNE

Nać pietruszki zawiera lotne olejki, w tym ok. 20% to mirystycyny, ok. 10% to apiole oraz inne, m.in. terpeny. Mirystycyny i apiole mają właściwości moczopędne, łagodzą skurcze oraz wzdęcia, jednak przy większym spożyciu mogą działać stymulująco oraz halucynogennie. Jednak żeby pietruszka dała takie rezultaty, potrzebne byłyby naprawdę bardzo duże jej ilości. Nie zaszkodzi jednak kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz małym dzieciom zachować ostrożność.

NIE TYLKO OZDOBA

Natka pietruszki bardzo często pełni funkcję ozdoby potraw, ale jej właściwości sprawiają, że zdecydowanie zasługuje na więcej! Nadaje potrawom specjalny, wyrazisty smak i zapach. Warto stosować ją w swojej kuchni i dodawać nie tylko do rosołu.

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Natka jest niskokaloryczna, 1 pęczek dostarcza 25 kcal.
  • 1 pęczek natki zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
  • Jest moczopędna – pomaga w walce z obrzękami.
  • Natka to symbol świeżości, młodości i dobrego humoru.
  • Neutralizuje ostre zapachy, wystarczy przegryźć kilka listków, by odświeżyć oddech, np. po zjedzeniu czosnku, żucie listków poleca się również palaczom, ponieważ poprawia nieświeży oddech.
  • Jest solidnym filarem kuchni francuskiej, zawiera się w tzw. bouquet-garni razem z liściem laurowym i tymiankiem.
  • Pietruszka to jedno z warzyw, które niwelują znużenie i wspomagają koncentrację. Wprawia w dobry nastrój i łagodzi stres, dlatego powinny o niej pamiętać osoby, które pracują na wysokich obrotach, pod presją czasu.
  • Podobno sok z roztartych w palcach liści natki pomaga na ukąszenia komarów i innych insektów. Wystarczy posmarować nim miejsce ukłute przez owada.
  • Botanik żyjący w XVII w. uważał, że sam zapach pietruszki „posila pamięć i mózg”.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI