Wszawica, czyli szkolny problem

Zdrowy przedszkolak

Wszawica to mimo postępu medycyny i higieny problem nadal aktualny oraz wstydliwy. Najbardziej narażone na zarażenie są osoby przebywające w dużych skupiskach, m.in. dzieci uczęszczające do szkoły.

Wszawica jest chorobą zakaźną spowodowaną przez pasożyta – wesz. U dzieci występuje głównie wesz głowowa. U człowieka może występować wesz głowowa, odzieżowa oraz łonowa.

Kilka mitów na temat choroby

Choroba ta niesłusznie kojarzona jest wyłącznie z biedą czy brakiem higieny. Jest to choroba zakaźna i każdy może zachorować! Nawet codzienne mycie włosów nie zapobiega chorobie. Co więcej, choroba występuje na całym świecie, bez względu na zamożność kraju. Można się nią zarazić jedynie od człowieka. Możliwość przeniesienia się choroby od psa czy kota nie istnieje. W przypadku zakażenia nie ma konieczności obcinania włosów! Istnieją bezpieczne i skuteczne metody jej leczenia, które nie wymagają radykalnej zmiany fryzury.

Jak dziecko może się zarazić

Pasożytem można zarazić się w bardzo prosty sposób, tak więc infekcja może dotyczyć każdego, szczególnie zaś narażone są na nią dzieci, które często przebywają w dużych skupiskach. Ponadto zachowania dzieci sprzyjają zakażeniu – podczas zabawy często się do siebie przytulają, wymieniają czapkami, gumkami do włosów, a gdy leżakują, wymieniają się poduszkami – to wszystko ułatwia rozprzestrzenianie się choroby.
Aby się zarazić, konieczny jest bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażonym przedmiotem. Jedynym żywicielem wszy ludzkiej jest człowiek – pasożyty nie mogą bez niego przeżyć. Wszy w przeciwieństwie do pcheł nie potrafią skakać, aby się zarazić, wesz musi przepełznąć na swoją ofiarę.

Jakie objawy wskazują na chorobę

Wesz głowowa żywi się krwią ludzką, po ugryzieniu wysysa ją. W miejscu ukłucia powstają drobne, swędzące grudki. Dziecko może być niespokojne, wierci się i drapie stale po głowie. Stąd też na skórze głowy mogą się pojawić zadrapania.
Głównym objawem wszawicy jest świąd. Jednak – uwaga! – przyczyn świądu może być bardzo wiele (m.in. reakcje alergiczne, choroby skóry głowy), dlatego na podstawie samego objawu nie można stwierdzić choroby czy od razu zaczynać leczenie. Konieczne jest uwidocznienie pasożytów – wszy są wielkości 2–3 mm, mają kolor szary. Znajdują się na owłosionej części głowy, najczęściej nad uszami oraz karkiem. Oprócz samych pasożytów poszukujemy również gnid, czyli jajeczek. Są one zabarwione na biało, mierzą około 1 mm, mogą nieco przypominać łupież, jednak ściśle przylegają do włosów. W razie niepokojących objawów należy grzebieniem o gęstych zębach dokładnie wyczesać włosy, a jeżeli okaże się, że widoczne są pasożyty, Twoje dziecko niestety jest zarażone.

Czy choroba może być groźna?

Zadrapania, które powstają na skórze głowy, mogą ulec zakażeniu. Wesz głowowa nie jest nosicielem chorób, jednak bywa powodem zmian alergicznych, których przyczyną są drażniący kał i ślina pasożyta. Natomiast wesz odzieżowa może być nosicielem duru plamistego lub gorączki okopowej.

Czy można samemu leczyć chorobę?

Skuteczne i bezpieczne są środki dostępne w aptekach bez recepty – tak więc wizyta u lekarza nie jest konieczna. Pamiętaj o zakupie preparatu przeznaczonego dla dzieci. Warto wybrać środek, który od razu zniszczy również jajeczka pasożytów. Leki mają różną formę, niekiedy do preparatu dołączony jest specjalny grzebień, którego należy użyć do pozbycia się niechcianych gości. Najtrudniej usunąć ze skóry głowy oraz włosów gnidy, gdyż są one zwykle mocno przytwierdzone do podłoża. Wyczesane resztki należy usunąć z podłogi odkurzaczem. Po zastosowanym leczeniu może wystąpić krótkotrwały świąd skóry głowy. Jeżeli swędzenie okazuje się bardzo intensywne, skóra mocno podrażniona lub objawy utrzymują się długo, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Najczęściej kuracja powinna być powtórzona. Stoso­w­­­ne informacje znajdują się w ulotkach informacyjnych poszczególnych produktów (najczęściej po 8–10 dniach powtarzamy leczenie). Po 10 dniach należy dokładnie sprawdzić głowę dziecka i ocenić, czy leczenie było skuteczne. Jednak jeżeli rodzic nie ma pewności, co jest przyczyną choroby, powinien skonsultować się z lekarzem, który po zbadaniu dziecka i dokładnym zebraniu wywiadu zaleci stosowne leczenie.

Co jeszcze należy zrobić?

Pasożyt może przetrwać poza ciałem człowieka do 2 dni, dlatego istnieje ryzyko zakażenia się poprzez rzeczy osobistego użytku. Z tego powodu podczas zwalczania choroby należy zdezynfekować grzebienie, szczotki, nakrycia głowy. Koniecznie wypierz i wyprasuj pościel i ręczniki. Często rozmawiaj również ze swoim dzieckiem, tłumacząc mu, że nie należy pożyczać od innych rzeczy osobistych, wymieniać się ubraniami, akcesoriami do włosów, ręcznikami. Musisz też skontrolować otoczenie dziecka. Ponieważ choroba ma charakter zakaźny, konieczne jest sprawdzenie włosów wszystkich członków rodziny.  Łatwo przekazać pasożyta , szczególnie jeżeli nasze dziecko lubi się przytulać. Leczenie powinno u wszystkich być przeprowadzone jednocześnie.
Warto również dwa razy w miesiącu kontrolować  gło­wę dziecka, a w przypadku wystąpienia objawów, opisane działania są konieczne od razu. Gdy Twoje dziecko wraca z wyjazdu z innymi dziećmi, zawsze sprawdzaj jego włosy, ponieważ podczas wyjazdów dzieci często bawią się w grupie czy wymieniają rzeczami osobistymi.

Koniecznie powiadom nauczyciela!

Wszawica to choroba zakaźna. Pamiętaj, choroba może przytrafić się każdemu. Aby zapobiec jej rozprzestrzenieniu, trzeba szybko działać. Ważne jest, aby systematycznie sprawdzać główkę Twojego malucha i tłumaczyć mu, że niektórych zachowań należy unikać. Gdy zauważysz objawy choroby, zacznij szybko leczenie i poinformuj wychowawcę klasy/grupy przedszkolnej. Pamiętaj, tylko szybkie działania mogą zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI