Zaraźliwy problem – grzybica stóp u dzieci

Zdrowy przedszkolak

Dzieci w wieku przedszkolnym są już na tyle duże, że można u nich wyrobić pewne nawyki związane z zachowaniem zasad higieny. Rytuały związane z poranną i wieczorną toaletą, myciem ząbków są im już dobrze znane. Rodzice jednak wciąż muszą im o nich przypominać i pilnować, aby czynności te były wykonywane sumiennie. Nieco starsze przedszkolaki można uczulać, że podczas zabaw nie należy pić z tego samego kubeczka, zakładać czapki kolegów i koleżanek, czy przymierzać ich bucików. To ostatnie może się przyczynić do rozprzestrzeniania wśród dzieci grzybicy.

Zakażenia grzybicze to jedne z najczęstszych chorób skórnych u dzieci. Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą zakaźną, a co za tym idzie, stanowi nie lada wyzwanie ze względu na możliwość szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy: owłosionej skóry głowy, skóry gładkiej, paznokci, stóp czy pachwin. Dzieci, zwłaszcza te aktywne fizycznie, najczęściej narażone są na grzybicę stóp. Wynika to z faktu, że często i chętnie biegają boso, np. na zajęciach szkolnych w klasie czy na sali sportowej. Zdarza się to również w szatniach czy na basenie. Jako rodzice nie powinniśmy tego negować, ponieważ chodzenie boso przez dzieci ma wiele zalet. Ortopedzi i fizjoterapeuci wręcz zalecają dzieciom chodzenie na boso tak często, jak tylko jest ku temu okazja. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wciąż intensywnie rosną i się rozwijają. Chodzenie boso sprzyja prawidłowemu rozwojowi nie tylko stopy, ale także całej kończyny dolnej. Obuwie może krępować stawy. Bez butów stopa może bez skrępowania poruszać się w różnych kierunkach, a swobodny ruch stopy wpływa na swobodniejszy ruch w stawie kolanowym i biodrowym. Tym samym stopa i cała kończyna dolna staje się bardziej stabilna, co z kolei wpływa pozytywnie na postawę całego ciała dziecka. Często chodzenie boso pozwala uniknąć płaskostopia, bo wówczas stopa przyzwyczaja się do poruszania się po różnych płaszczyznach, dostosowując się do nich. Przystosowywanie się bosej stopy do zmieniających się warunków wymusza bezpieczne przenoszenie ciężaru ciała. Wówczas dziecko może lepiej kontrolować każdy ruch.

Chodzenie na boso tak naprawdę przyczynia się do prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego nie powinniśmy im tego zabraniać. Naszym obowiązkiem jest jednak nauczenie dziecka kilku prostych zasad, które sprawią, że ryzyko zarażenia grzybicą stóp ograniczy się do minimum. Nie możemy wyeliminować sytuacji, w których dziecko będzie narażone na zarażenie, bowiem często będzie miało kontakt z bakteriami i grzybami. Rolą rodzica jest edukacja w zakresie profilaktyki. 
 

Musimy wpoić dzieciom kilka prostych zasad:

  1. Przed wejściem do takich miejsc, jak przedszkole, sale zabaw, sale gimnastyczne bose stopy powinny być zabezpieczone odpowiednim preparatem przeciwgrzybicznym dostosowanym do wieku dziecka. 
  2. Czasami mogą ci się podobać buty kolegi/koleżanki, ale staraj się ich nie przymierzać. Buty to część garderoby, której się nie pożycza.
  3. Latem, kiedy nosisz sandałki bez skarpetek, uważnie zmieniaj buty na szkolne kapcie w szatni. Nie stawaj gołą stopą na podłogę.
  4. Będąc na basenie zawsze zabieraj ze sobą klapki. Używaj ich zawsze, gdy będziesz korzystał z prysznica poza domem. Pamiętaj przy tym o odpowiednim zabezpieczeniu stóp preparatem antygrzybicznym. 

Rodzicu, pamiętaj! – sprawdzone preparaty antygrzybiczne znajdziesz w aptece!


Zmiany grzybicze na stopach najczęściej objawiają się w przestrzeniach międzypalcowych i wywołują zaczerwienie, łuszczenie oraz świąd. W początkowej fazie na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki, które z czasem pękają, pozostawiając suchą, łuszczącą się skórę. Grzybica stóp jest bolesną i uciążliwą chorobą skóry, dlatego maluch z pewnością będzie skarżył się na objawy. Często zmiany grzybicze przenoszą się ze stóp na paznokcie (grzybica paznokci). Wówczas paznokcie są kruche, łamliwe, przebarwione, zdarza się, że stają się obumarłe, odchodząc od skóry.

Rodzice często myślą, że skoro ich pociecha nie mała nigdy grzybicy, problem ten ich nie dotyczy. Tymczasem zarazić się jest bardzo łatwo. Co więcej, raz wyleczona grzybica nie oznacza pozbycia się problemu na zawsze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka! Najważniejsze są wyżej wymienione zasady, które pomogą uchronić się przed grzybicą. Pomocne mogą okazać się dostępne w aptece preparaty przeciwgrzybiczne, które minimalizują ryzyko zarażenia. Wybierając preparat należy upewnić się, że jest on dostosowany do wieku dziecka i jego delikatnej skóry. Jest to istotne dlatego, że skład preparatów dla dzieci znacznie różni się od tych przeznaczonych dla dorosłych. Niedostosowanie preparatu do wieku dziecka może wywołać podrażnienie, uczulenie lub inne skutki uboczne, które wydłużą proces leczenia grzybicy.
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI