Autor: PIŻE

Polska Izba Żywności Ekologicznej (PIŻE) jest organizacją sektorową, zrzeszającą rolników, producentów, przetwórców i sprzedawców branży certyfikowanej żywności ekologicznej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Manufaktura ekologicznych przypraw

Cynamon z Cejlonu, wanilia z Madagaskaru, kurkuma z Indii, papryka z Hiszpanii, a może kwiat muszkatu, galangal albo sumak z Bliskiego Wschodu? Do tego autorskie kompozycje dopasowane do dań kuchni całego świata, jak „Włoska wycieczka”, „Czubrica czerwona”, „Tajski satay” czy „Aromatyczna kawa” pachnąca goździkami, kardamonem i gałką muszkatołową. Te wszystkie aromatyczne, mniej i bardziej znane przyprawy również mogą być bio.

Czytaj więcej

Eko Planeta

Agencja User Experience – Symeria – na początku 2021 roku podała wyniki badania dotyczącego segregacji śmieci. Jak się okazało, zaledwie 52% Polek i Polaków wie, jak robić to prawidłowo . A w dobie kryzysu klimatycznego odpowiednia segregacja jest jednym z podstawowych i wydawałoby się najprostszych działań, aby dbać o środowisko naturalne. Jeżeli nie do końca radzimy sobie ze śmieciami, mimo że produkujemy ich tak wiele, to czy potrafimy zadbać o naszą planetę w innych aspektach? W jaki sposób sprawić, żeby Polacy i Polki przywiązywali większą wagę do bycia eko?

Czytaj więcej

Cuda zaklęte w butelkach

Polacy coraz chętniej kupują naturalne soki z owoców i warzyw. Stały się one nie tylko bardzo modne, ale są również zdrowe. Warto więc – zwłaszcza w dobie pandemii – wprowadzić do swojej diety polskie, naturalne produkty pod postacią soków z warzyw i owoców oraz kiszonek.

Czytaj więcej

Eko zakupy po polsku

Moda na ekologiczną żywność jest jednym z trendów, który obserwujemy do kilku lat, a zakupy produktów bio na stałe wpisują się w zdrowy styl życia wielu Polaków. Jednak pod względem wydatków na produkty ekologiczne wciąż mocno odstajemy od krajów Europy Zachodniej. Statystyczny Kowalski na ekologiczne zakupy przeznacza zaledwie 4 euro rocznie, Niemiec – 100 euro, a Duńczyk – ponad 200 euro.

Czytaj więcej

Eko bez wyrzeczeń – 10 prostych wskazówek, jak zadbać o środowisko

Czasem słyszy się opinie, że nie ma sensu starać się być bardziej proekologicznym, bo to trudne i niczego nie zmieni. I choć z jednej strony narzekamy na degradację środowiska naturalnego, z drugiej nawet nie zastanawiamy się, co możemy zmienić w swoim życiu, by świat, który pozostawimy po sobie naszym dzieciom, był w jak najmniejszym stopniu zniszczony i zanieczyszczony. To ostatni moment, aby zacząć dbać o Ziemię, bo to właśnie przyszłe pokolenia, będą musiały mierzyć się z konsekwencjami naszych nie proekologicznych działań.

Czytaj więcej

W zgodzie z ideą zero waste

Z roku na rok rośnie ilość śmieci produkowanych przez ludzi. W Unii Europejskiej na jednego mieszkańca przypada blisko 500 kg odpadów komunalnych na osobę rocznie ! Szacuje się, że 25 proc. żywności, którą kupujemy, ląduje w śmietnikach. To ogromne marnotrawstwo i szkoda dla środowiska i jego naturalnych zasobów. Ruch „zero waste”, czyli „życie bez śmieci” narodził się z potrzeby powstrzymania rosnącej góry odpadów na świecie. Jego filozofia jest prosta: generować jak najmniej śmieci i nie zanieczyszczać środowiska. Jak wdrożyć filozofię „zero waste” w życie?

Czytaj więcej

10 sposobów na niemarnowanie żywności

Ręka w górę, kto nigdy nie wyrzucił jedzenia? Marnowanie żywności to wstydliwy sekret wielu z nas. O tym, że problem ten nie jest niestety incydentalny, alarmuje Federacja Polskich Banków Żywności. Wedle jej szacunków Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie[1]. Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek, które pomogą ograniczyć to zjawisko.

Czytaj więcej

Uwrażliwić na ekologię – ekodzieci naszą przyszłością

Dzieci uważnie obserwują i niczym gąbka chłoną nasze codzienne zachowania. Czy w dorosłym życiu będą potrafiły podejmować świadome, przyjazne środowisku decyzje? To zależy głównie od nas, czego je nauczymy i jak postępujemy każdego dnia. Jak pokazuje ogólnopolskie badanie przeprowadzone wśród przedszkolaków przez firmę PlayDo , 99% dzieci ma ogólną świadomość, że o przyrodę trzeba dbać, ale już co 10. przedszkolak nie potrafi wskazać ani jednego konkretnego przykładu takich działań.

Czytaj więcej

EKOmleko

Nasze wyobrażenia o pochodzeniu ekologicznego mleka są całkowicie zgodne z rzeczywistością. Prawdą jest, że ekomleko pochodzi od szczęśliwych krów, które wypasają się na zielonych łąkach. Oczywiście ten sielankowy obrazek przedstawia tylko część pracy, którą musi włożyć hodowca, aby jego krowy dostarczały mleko z certyfikatem ekologicznym.

Czytaj więcej