Żywe kultury bakterii dla dzieci i niemowląt

Zdrowy przedszkolak Mój Przedszkolak poleca

Żywe kultury bakterii dla dzieci i niemowląt – czym są, kiedy i jak można je stosować?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów z różnymi kulturami bakterii. W zależności od sytuacji w której będziemy chcieli je zastosować oraz od osoby, której będziemy je chcieli podać powinien zależeć nasz wybór.
 


Co zawierają preparaty wzbogacające mikroflorę jelitową?

Według wytycznych WHO/FAO takie preparaty powinny zawierać odpowiednie żywe kultury bakterii, czyli starannie wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które po przedostaniu się do przewodu pokarmowego osiedlają się w jelitach1 i wzbogacają naturalną mikroflorę jelitową wykazując jednocześnie bezpieczeństwo w trakcie stosowania.

Co to mikroflora jelitowa i jak się kształtuje?2,3,4

W ciele człowieka żyje około 38 bilionów bakterii ważących jedynie 200 g. Najwięcej z nich żyje w przewodzie pokarmowym, tworząc tak zwaną mikroflorę jelitową. Układ pokarmowy dziecka zostaje skolonizowany przez bakterie podczas porodu. W tym momencie proces ten przebiega najintensywniej. Mikroflora jelitowa dziecka osiąga skład podobny do tej obecnej u osób dorosłych w wieku 5-7 lat. Obecnie uważa się, że czynnikami, które mają korzystny wpływ na przebieg kolonizacji przewodu pokarmowego dziecka są między innymi poród naturalny oraz karmienie piersią.

Kiedy warto rozważyć suplementację dziecka żywymi kulturami bakterii?

Nad stosowaniem żywych kultur bakterii u dzieci można się zastanowić na różnym etapie ich życia i różnych sytuacjach np.:

 • gdy dziecko, przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie
 • gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym
 • podczas okresu jesienno-zimowego
 • podczas podróży ze zmianą strefy klimatycznej
 • lub podczas antybiotykoterapii

Oczywiście są to tylko nieliczne przykłady gdy stosowanie żywych kultur bakterii może być korzystne. Warto jednak pamiętać, aby każda decyzja o rozpoczęciu suplementacji była przedyskutowana z lekarzem.

Czy wszystkie żywe kultury bakterii są tak samo dobre?1,5,6

Działanie żywych kultur bakterii jest szczepozależne. Oznacza to, że szczep bakterii znajdujący się w preparacie ma kluczowe znaczenie dla tego, jak dany preparat zadziała. Szczep szczepowi nierówny, dlatego bardzo ważne jest aby wybierać preparaty z prawidłowo opisanym składem bakteryjnym!
 


Czy wiesz, że…

Szczep Lactobacillus rhamnosus GG jest jednym z najlepiej opisanych szczepów bakteryjnych w literaturze naukowej dotyczącej zastosowania żywych kultur bakterii przez człowieka.1,6

Na co zwrócić uwagę, kupując produkt z żywymi kulturami bakterii?1,6

 • Sprawdź czy zawarte w produkcie żywe kultury bakterii zostały zidentyfikowane do poziomu szczepu tzn. czy ich nazwa składa się z trzech członów np. Lactobacillus rhamnosus GG.
 • Wybieraj produkty, które na opakowaniu posiadają informację na temat dawkowania. Pamiętaj, że tylko właściwe dawkowanie preparatu gwarantuje jego skuteczność.
 • Wybieraj produkty w formie która pozwoli Ci na łatwa aplikację. Im bardziej dopasowana forma do wieku dziecka i tym większa szansa, że Twoja pociecha przyjmie całą dawkę produktu bez większych problemów
 • Zadbaj aby sposób przechowywania produktu był prosty do zastosowania – niektóre produkty można np. trzymać w temperaturze pokojowej (do 25°C).
 • Zwróć uwagę czy producent daje gwarancję żywotności żywych kultur bakterii do końca terminu ważności produktu.
 • Upewnij się, że produkt nie zawiera w składzie substancji o działaniu uczulającym lub nietolerowanych, jak np. gluten, soja czy laktoza.
 • Wybieraj produkty na których opakowaniu podany jest producent lub dystrybutor preparatu.

 

 1. Szajewska H. i wsp. Probiotic Bacterial and Fungal Strains: Claims with Evidence. Dig Dis 2016; 34: 251–259.
 2. Sender R. i wsp. Revised Estimates for the Number of Human and Bacteria Cells in the Body PLoS Biol 2016; 14 (8): e1002533.
 3. Gałęcka M. i wsp. Kształtowanie się mikrobioty jelitowej u niemowląt warunkiem zachowania zdrowia. Standardy Medyczne/Pediatria 2016; 13: 359–367.
 4. Witkowska-Wirstlein R., Jurczyk M.U. Czynniki determinujące kolonizację przewodu pokarmowego noworodka. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2016; 48: 285–289.
 5. Probiotics: A Consumer Guide for Making Smart Choices. International Scientific Association for Probiotics and Prebiotic (www.ISAPPScience.org), May 3, 2016.
 6. Szajewska H. Lactobacillus GG – aktualne dane naukowe. Standardy Medyczne/Pediatria; 4(12), 2015.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI