Apteczny niezbędnik – o czym nie możesz zapomnieć wybierając się na wakacje?

Zdrowy przedszkolak

Okres letni to czas, kiedy spędzamy z pociechami znaczną większość czasu na zewnątrz – na podwórkowych zabawach czy wycieczkach. Harce na świeżym powietrzu to świetna zabawa dla maluchów – to czas, który w dorosłym życiu wspomina się z dzieciństwa najlepiej. Wakacyjne przygody, choć niezwykle przyjemne i potrzebne (bo kiedy zażywać kąpieli słonecznych w celu wytwarzania witaminy D3, jak nie latem?) bywają również niebezpieczne. Statystyki mówią, że najwięcej małych pacjentów z rozcięciami i złamaniami mają pediatrzy w okresie zimowym i letnim. Dodatkowo latem dzieci narażone są na ukąszenia owadów, alergie oraz oparzenia słoneczne. Warto więc, bez względu na okoliczności czy miejsce, mieć pod ręką kilka przydatnych rzeczy w razie nagłego wypadku. Poniżej lista tych niezbędnych.

 

Pomoc przy chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powstaje na skutek niezgodności odbieranych przez mózg bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika. Podczas jazdy często wzrok nie odnotowuje zmiany położenia, w przeciwieństwie do błędnika. Ten bowiem odnotowuje zmiany położenia ciała, co sprawia, że mózg odbiera sprzeczne sygnały. Jednakowo odbiera takie sygnały jak przyspieszanie, hamowanie czy kołysanie – atrybuty towarzyszące poruszaniu się bez względu na rodzaj pojazdów. Wszystko to sprawia, że mózg odbiera bodźce, które są dla niego niezgodne z określoną sytuacją. W efekcie odczuwamy w fazie początkowej złe samopoczucie, brak apetytu czy ogólne zmęczenie. Z czasem jednak objawy się nasilają i występują w postaci zawrotów i bólów głowy, nudności, nadmiernej potliwości, a finalnie wymiotów. Bez względu na rodzaj transportu, warto zachować pewne środki ostrożności, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej.

Należy:

  • siadać przodem do kierunku jazdy,
  • siadać przy oknie,
  • przed wyjazdem spożyć tylko lekki posiłek i unikać napojów gazowanych,
  • w czasie jazdy patrzeć na jeden punkt na horyzoncie –szybko migające tuż przed szybą obiekty wzmagają uczucie nudności,
  • wybierać pozycję półleżącą ze stabilnym podparciem głowy,
  • jeśli to możliwe, robić przerwy w podróży oraz wietrzyć pojazd.

Można również zaopatrzyć się w środki dostępne na rynku, które niwelują skutki choroby lokomocyjnej. Poza środkami farmakologicznymi polecane są opaski akupresowe, których działanie polega na ciągłym ucisku punktu akupresowego znajdującego się pomiędzy dwoma głównymi ścięgnami w okolicach nadgarstka. Punkt ten odpowiada za zapobieganie bądź hamowanie nudności i wymiotów. Są zalecane dzieciom już od 3. r.ż. i polecane przez lekarzy w 50 krajach na świecie. Ich zaletą jest fakt, że jest to rozwiązanie niefarmakologiczne, przez co całkowicie wyeliminowane jest ryzyko skutków ubocznych. Działają już w kilka minut po włożeniu, są wielorazowe i mogą służyć przez długie lata.

Skaleczenia, otarcia i siniaki

Zabawy na placach zabaw, chodzenie po drzewach, jazda na rowerze czy hulajnodze to czynności uwielbiane prze maluchy, jednak niestety bardzo często przy takich harcach zdarzają się wypadki – dziecko się przewróci, stłucze kolano, bądź spowoduje rozcięcie głowy. Takie wypadki przy ruchliwych i ciekawych świata smykach są nieuniknione. Na takie ewentualności, o ile wypadek i rana nie były poważne i nie ma podejrzenia, że dziecko może mieć jakieś złamanie, skręcenia czy wstrząśnienie mózgu, warto zaradzić problemowi samodzielnie. Zawsze w torebce powinniśmy mieć plasterki i jakiś środek do odkażania ran. Zajmują niewiele miejsca, a w niektórych sytuacjach mogą okazać się zbawienne. Po zatamowaniu krwawienia i otarciu łez warto mieć też w zanadrzu środki, które wspomogą procesy gojenia, zmniejszą obrzęk, siniaki i zaczerwienienia. Na rynku jest wiele preparatów, które można stosować już u najmłodszych dzieci, i które okażą się tutaj pomocne. Na gojenie ran polecane są preparaty z aktywnym srebrem Ag+, które działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. A kiedy rana będzie już zasklepiona i trzeba będzie usunąć plasterek, należy wiedzieć, jak zrobić to bezboleśnie. Niby prozaiczna czynność, ale dla dzieci może to być nie lada wyzwanie. Każde dziecko odczuwa ból przy odrywaniu plastrów. Jest to powszechny problem. Idealnym rozwiązaniem jest nowość na rynku – Akutol spray do bezbolesnego isiwania plastrów, który już można zamówić w aptekach. Max. 15 sekund i po psiknięciu plaster rozpuszcza się, a następnie bezboleśnie :odpada”. Akutol rekomendowany jest przez placówki medyczne. Jedno opakowanie wystarczy nawet do 200 aplikacji.

W aptekach można dostać specjalny spray do bezbolesnego usuwania plastrów. Preparat ten jest bezpieczny dla skóry, nie przenika do jej głębszych warstw, oraz nie jest wchłaniany przez ranę, a więc nie wpływa na jej proces gojenia.

Oparzenia słoneczne

Podczas zabaw na pełnym słońcu jedną z najważniejszych spraw są preparaty ochronne na skórę. Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na obecność filtrów UVA i IVB oraz na ich współczynnik ochronny, który nie powinien być mniejszy niż 30. Pamiętajmy, że na problemy skórne związane z nadmierną ekspozycją na słońce najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, niebieskich oczach, rudych oraz blond włosach. Na rynku obecnie mamy szeroki wybór preparatów przeciwsłonecznych, również takich, które można stosować u dzieci już od 6. m. ż. Ponadto preparaty, które można stosować już od najmłodszych lat są bardzo atrakcyjne dla dzieci, jeśli chodzi o formę, kolory, opakowania. Warto przed zakupem preparatu pójść z malcem na zakupy, aby sam wybrał sobie ochronę, która będzie dla niego najbardziej ciekawa. Kolorowa pianka, spray czy inny specyfik w opakowaniu z misiem z pewnością zachęci dziecko do korzystania z preparatu. Ochronę powinno się stosować na ok. 30 min przed ekspozycją na słońce, starannie rozprowadzając preparat na wszystkie odsłonięte partie ciała dziecka, omijając okolice oczu. Czynność należy powtarzać co ok. 2-3 godziny.

Nawet przy zachowaniu wspomnianych środków ostrożności, dochodzi czasami do poparzenia słonecznego. Wówczas należy postępować tak samo jak w przypadku klasycznego poparzenia. Przede wszystkim należy chłodzić oparzoną powierzchnię skóry. Stosuje się chłodzące okłady (np. w postaci pieluszki czy ręcznika zamoczonych w wodzie z lodem). Można też stosować chłodniejsze kąpiele. Jeśli oparzeniom towarzyszy silny ból, należy mieć przy sobie preparaty łagodzące dostępne w aptekach, a do czasu wygojenia się poparzonej skóry, należy unikać jej ekspozycji na promienie słoneczne.

Owady

Bez względu na to, czy spędzamy czas w górach, na morzem, na trawie przed domem, czy wycieczce w lesie, powinniśmy w tym letnim okresie uzbroić się w środki odstraszające owady i kleszcze. Należy zwrócić uwagę na skład preparatów i wybierać te, które nie zawierają mocnych DEETów, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę naszego malca. Różnorodność postaci i cen takich preparatów sprawi, że na pewno znajdzie się coś odpowiedniego dla siebie, a w razie wątpliwości warto udać się do apteki, gdzie będziemy mogli zasięgnąć porady farmaceuty. Jeśli zdarzy się, że mimo zastosowania preparatu dziecko zostanie pogryzione przez owady, należy pilnować, żeby nie drapało powstałej po ukąszeniu zmiany. Można wówczas zastosować preparat łagodzący świąd po ukąszeniach.

Alergie

Pylące trawy, drzewa i inne rośliny, które kwitną sezonowo, mogą dać się we znaki w okresie letnim. Należy pamiętać, że alergie często nie towarzyszą nam od pierwszych dni życia, a otoczenie coraz częściej wymusza na nas nabywanie nietolerancji na różne alergeny. Może więc okazać się, że dziecko będzie źle reagowało na słońce czy jakieś pożywienie, które do tej pory nie przysparzało mu żadnych problemów. Może również okazać się, że maluch dostanie reakcji alergicznej na ukąszenia owadów. Warto w takich sytuacjach mieć przy sobie środek odczulający i maści łagodzące, które przyniosą ulgę dziecku.

Grypa i przeziębienie

Niemal żadnemu rodzicowi nie jest obca sytuacja, kiedy na dzień przed długo planowanym wyjazdem czy ważnym wydarzeniem, dziecko łapie przeziębienie. Równie często zdarza się to na wyjazdach. Warto mieć ze sobą niezbędnik w postaci leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które można podać dziecku już przy pojawieniu się pierwszych objawów. Ulubione środki łagodzące ból gardła również warto mieć pod ręką, bowiem wbrew pozorom lato sprzyja takim infekcjom. Dziecko przewieje tuż po wyjściu z basenu, czy zaszkodzi mu klimatyzacja i choroba gotowa. Bądźcie przygotowani na taką ewentualność i przed wyjazdem odwiedźcie aptekę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI